Narodowe Siły Zbrojne w Powstaniu Warszawskim (1 VIII - 2 X 1944)

Wydawnictwo: Fronda
historia
Łukasz Kuć

Rozsypane fragmenty dziejów Narodowych Sił Zbrojnych Sebastian Bojemski zdołał poskładać i poddać dogłębnej analizie, surowo weryfikując dokumenty, zeznania, wspomnienia, oraz inne dowody materialne. Wynik jest imponujący. Wbrew przekonaniu wielu o niewykonalności projektu ze względu na upływ czasu, udało się autorowi odtworzyć dzieje NSZ w Warszawie, szczególnie zaś udział tej organizacji w Powstaniu (1 VIII - 2 X 1944).
"Miarą profesjonalizmu Sebastiana Bojemskiego jest to, że stale sygnalizuje i zastrzega się te punkty analizy, w których brak dokumentów nie pozwolił na pełne rozwinięcie określonych wątków. Równocześnie bardzo przejrzyste, chronologiczne i tematyczne uporządkowanie tej książki czyni ją intelektualnie przystępną i czytelną zarówno dla profesjonalisty jak i dla amatora" - prof. Mark Jan Chodakiewicz (Fragment Przedmowy)

Martins | 2017-07-28

Monografia szeroko opisująca udział Narodowych Sił Zbrojnych w Powstaniu Warszawskiego. Książka nieco ciężkostrawna, chwilami bardziej naukowa niż popularnonaukowa. Dużo przypisów, masa nazwisk i wiele szczegółowego omawiania organizacji oddziałów. Nieco mniej o samych walkach, w których członkowie NSZ brali udział... Ciekawe (i lżej napisane) rozdziały o stosunku NSZ do innych organizacji podziemnych w czasie powstania czy stosunku jej żołnierzy do Żydów. Pozycja wyczerpująca temat, ale raczej dla zaawansowanych.

Ignac | 2018-01-27
stefanabol14 | 2016-11-19