9788376292045
historia

Wiek XX należał do najtrudniejszych w dziejach państwa i narodu polskiego. Niełatwo ten okres opisać, tym bardziej w syntetycznym skrócie. Naszym zamierzeniem było przedstawienie najnowszej historii Polski taką, jaką była. Bez narodowej mitologii, przedstawiającej losy Polaków wyłącznie w odcieniu heroiczno-martyrologicznym. Równocześnie jednak nie uważamy, aby Polacy musieli się swojej historii wstydzić. Przedstawiamy dzieje Polski niepodległej i tej, która przez długie lata doświadczała jej braku. To właśnie niepodległość i zniewolenie naznaczyły dzieje państwa i narodu w XX w.
Za fundament wspólnej pamięci uznajemy trzy wielkie wydarzenia historyczne. Pierwszym jest rozpoczęte czynem legionowym dzieło odzyskania niepodległości, walki o granice Polski i tworzenia zrębów własnej państwowości. Zwracamy uwagę na niełatwe uwarunkowania, kontekst wewnętrzny i międzynarodowy, w jakich ludzie różnych narodowości i wyznań budowali państwo polskie. Drugim – walka w obronie Rzeczypospolitej, prowadzona na niemal wszystkich frontach II wojny światowej, powstanie Polskiego Państwa Podziemnego i największej podziemnej armii Europy – Armii Krajowej. To wówczas Polacy zdobyli się na nieznany w dziejach Polski wysiłek i poświęcenie, które niosły za sobą również niespotykane wcześniej nieodwracalne straty w elicie narodowej. Walkę tę kontynuowali także po wojnie, której zakończenie nie przyniosło oczekiwanej niepodległości. Trzecim z przełomowych wydarzeń polskiego wieku XX był opór przeciw komunistycznemu totalitaryzmowi zwieńczony zwycięskimi strajkami z sierpnia 1980 r., powstaniem „Solidarności" i jej długoletnią walką zakończoną odzyskaniem niepodległości w 1989 r. Przyniosło ono upragnioną wolność nie tylko Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś świat stoi przed nami otworem, każdy z nas może dowolnie kształtować swoją przyszłość. Warto pamiętać, komu tę wolność zawdzięczamy.
Książka stanowi jeden z wielu projektów związanych z badaniami i popularyzacją najnowszej historii Polski zainicjowanych przez Janusza Kurtykę – wybitnego historyka i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – naszego Szefa, który zginął wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim i wieloma znakomitościami polskiego życia publicznego, gdy zdążał złożyć hołd oficerom Wojska Polskiego zamordowanym siedemdziesiąt lat temu w Katyńskim Lesie.
Janusz Kurtyka był jednym z najwybitniejszych współczesnych badaczy średniowiecza. Równolegle badał dzieje najnowsze, szczególnie historię powojennego podziemia niepodległościowego. Od 1994 r. był redaktorem naczelnym „Zeszytów Historycznych WiN-u", z których uczynił znakomite, profesjonalne pismo naukowe. Był jednym z twórców Instytutu Pamięci Narodowej – w latach 2000–2005 dyrektorem Oddziału Instytutu w Krakowie, a w latach 2005–2010 – Prezesem IPN.
Przywrócenie pamięci społecznej żołnierzy i działaczy powojennego podziemia niepodległościowego było w jego przekonaniu sprawą fundamentalną. Żywił przekonanie, że bez świadomości o patriotycznym zrywie okresu wojennego i powojennego nie sposób zbudować suwerennego państwa i wolnego społeczeństwa. Bezkompromisowo poszukiwał prawdy historycznej – nie był zdolny do pomijania faktów czy analizy źródeł „z intencją", nie umiał pogodzić się z tym, że można z przyczyn politycznych przeczyć historycznym faktom, a w powojennym zniewoleniu Polski doszukiwać się jakichkolwiek pozytywnych przesłanek. Nie godził się na to, że – jak stwierdzał wybitny politolog francuski Alain Besançon – zbrodniczy komunizm „cieszy się niepamięcią i korzysta z amnestii ku powszechnej niemal zgodzie". W swych działaniach kierował się dobrem państwa, wytrwale dążył do wyrwania go z krępujących je pozostałości po komunizmie.
Marzeniem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej było podarowanie młodzieży polskiej przystępującej do matury popularnego wykładu najnowszej historii Polski, w którym ujęto by szerzej niż w szkolnych podręcznikach zagadnienia szczególnie ważne dla narodowej pamięci. Wybrani przez Niego do realizacji tego zamierzenia historycy przedstawili osiągnięcia i niepowodzenia niepodległego państwa polskiego, odbudowanego w 1918 r. po ponadwiekowej niewoli, zmagania obywateli Rzeczypospolitej z niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem, a później społeczeństwa polskiego z powojennym zniewoleniem komunistycznym. Janusz Kurtyka uważał, że książkę tę powinni napisać młodzi historycy, którzy urodzili się w latach siedemdziesiątych i w dorosłość wkroczyli już w niepodległej Rzeczypospolitej, w których jednak problematyka najnowszej historii Polski budzi emocje, wrażliwość i przekonanie o konieczności upamiętnienia ludzi walczących o niepodległość przeciw totalitarnemu zniewoleniu. Wymagał jednak, by potrafili również spojrzeć na nią krytycznie. Janusz Kurtyka był wnikliwym i krytycznym recenzentem naszej pracy, a swoje uwagi przekazał nam krótko przed tragedią smoleńską. Wierzymy, że spełniliśmy jego oczekiwania.

źródło opisu: http://ipn.gov.pl/

źródło okładki: http://ipn.gov.pl/

Zonk | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Książkę na pewno można polecić osobom chcącym się dowiedzieć więcej o II RP, Polsce w czasie II WŚ oraz PRL. O zaletach sporo napisali inni recenzujący, dlatego ja skupię się na wadach, mimo, że uważam, że ilość zalet jest przeważająca, dlatego wystawiłem ocenę 7/10.

Tak więc wady, po kolei:
- Nieustosunkowanie się do tezy o proniemieckiej działalności agenturalnej Piłsudskiego. Przemilczano całkowicie kwestię ciężaru dążeń w kierunku wschodnim przez Piłsudskiego, a zachodnim przez narodowców, z czego ta teza ongiś się wykluła. Co do uwolnienia Piłsudskiego „w wyniku kapitulacji Niemiec” jak tu napisano, zaraz w następnym zdaniu wskazano, że kapitulacja nastąpiła już po przyjeździe Piłsudskiego do Warszawy, więc marszałek został zwolniony przed kapitulacją Niemiec, a nie w jej wyniku, jak błędnie podają autorzy.

- Stwarzanie wrażenia, że 90% historii to polityka, co razi w wypadku choćby opisu działań wojennych, w których zdaniem autorów ważniejsze (a przynajmniej bardziej godne...

Ka_Ha | 2015-04-16

Moja wiedza na temat historii Polski kończyła się na II wojnie światowej i potem nieśmiało odradzała po '89. Naprawdę nieśmiało... Dlatego postanowiłam nadrobić zaległości. "Od niepodległości do niepodległości" to był strzał w ciemno i okazało się, że w samą dziesiątkę. Książka nie jest typowym podręcznikiem, w którym roi się od dat i wytłuszczonego druku, ale raczej swobodną opowieścią o losach narodu, sytuacji międzynarodowej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej. To była dla mnie zaskakująco ciekawa lektura.

Wyro | 2011-04-19

Naprawdę przednia książka. W wyśmienity sposób ludzie z IPN-u wyjaśniają i opisują losy Polski, które jeszcze nie dawno były białą plamą i nie uczono o tym w szkołach. Szczerze polecam!

arachne | 2012-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: kwiecień 2012

Żeby dziś zainteresować kogokolwiek historią, trzeba ją podać w naprawdę ciekawy sposób, bo w starciu z możliwościami spędzania wolnego czasu, poznawanie dziejów własnego kraju prawdopodobnie wypadłoby blado. Statystycznie. Zniechęcająco działa też szkoła.

Historia Polski w wydaniu IPN to kawał dobrej roboty, potrzebnej tym bardziej, że przedwojennej Polsce poświęca się dziś ze 2 rozdziały w podręczniku, a II wojnę światową także omawia się przede wszystkim jako "światową" właśnie. Komunizm w Polsce przypada na przełom maja i czerwca ostatniej klasy. Trudno więc się dziwić, że świadomość społeczna jest znikoma.

Tu historia Polski podana jest w sposób przejrzysty, bez znienawidzonych przez uczniów kalendariów, za to z dużą ilością ilustracji, mapek, powiązań. Autorzy starają się wyjaśnić skomplikowane procesy zachodzące w naszym kraju. Co ciekawe, raczej nie spotka się tu jednoznacznych wyroków. Podana zostaje informacja, a my mamy okazję się do niej ustosunkować samodzielnie.

Nie...

Attia | 2015-07-16

Niesamowita książka! Zawsze pasjonowałam się historią. Gdy wygrałam konkurs, dostałam ją od mojego nauczyciela. Dobrze wiedział, że interesuję się II wojna światową oraz czasami PRL. Na pewno przyda mi się w przyszłości! Jest ciekawa i przejrzysta. Nie wiedziałam, że historię Polski można tak pięknie przedstawić ;) POLECAM serdecznie!!! :D

matram | 2017-10-15

Określiłabym tę książkę jako idealny podręcznik do historii. Pięknie wydana, twarda okładka, papier kredowy, mnóstwo zdjęć (osób, miejsc, dokumentów itp.) co bardzo umila czytanie. Poza tym znajdziemy w tej książce odnośniki, które uzupełniają główny tekst – np. krótkie biografie, ciekawostki albo komentarze historyczne. Autorzy opisują również m.in. życie artystyczne i społeczne w danym okresie, co jest bardzo fajną odskocznią od „suchych” historycznych faktów.

Jednak głównym atutem tej książki, jest zakres opisywanej historii. Nie kończy się na drugiej wojnie światowej, jak to było w szkolnych podręcznikach, a wydarzenia sięgają aż do 1989 r. Był to również główny powód dla którego sięgnęłam po tę książkę – współczesna historia Polski.

Idealna lektura zarówno dla osób, które chcą ją poznać, jak i dla tych, które co nieco już o niej wiedzą. Polecam!

krynston | 2015-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Bardzo pomocny podręcznik historii Polski. Kiedy zagłębiasz się w tematykę poszczególnych wydarzeń i dociekasz szczegółów warto czasem odsunąć się na moment przypomnieć sobie chronologię wydarzeń. Autorzy skupili się wyłącznie na historii Polski i brak jest dygresji do innych krajów (z wyjątkiem ZSRS) co odrobinę zawęża kontekst ale za to pozwala skupić się na Polskim podwórku.

Jako uczeń szkół z lat 80-tych i 90-tych z zaciekawieniem porównałem podręczniki z których historii się wtedy uczyłem, a tym. Oczywiście porównanie wypada na korzyść książki IPN. Nie ustrzegli się niestety autorzy osobistych wrzutek i niekiedy narracja zmienia się na kibicowanie jednej bądź drugiej stronie sceny politycznej przez co od razu można wychwycić sympatie polityczne autora, ale nie przeszkadza to w odbiorze. Niestety wiele faktów jest przemilczanych lub poruszonych tylko jednym zdaniem. Oczywiście jest to zrozumiałe jeśli chce się zrobić kompendium wydarzeń z okresu i uchronić tom przed...

Anunu | 2013-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Warto to przeczytać, bo daje konkretny i pełny obraz polskiej historii współczesnej. To idiotyczne, że system edukacji i nauki historii w naszym kraju funkcjonuje tak, że już trzy razy przerobiłam porządkie i dokładnie starożytną Grecję, a ani razu tego, co działo się w XX wieku, zwłaszcza w drugiej połowie.
Książka zaciekawiła mnie bardziej od przeciętnego podręcznika od historii, bo mamy tu sporo zdjęć, map, tekstów źródłowych, cytatów, ilustracji i notatek biograficznych. Na pewno któreś z tych informacji będą przydatne na maturze z wosu. ;__;

Marta | 2018-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2018

Bardzo dobry wykład dotyczący najnowszej historii Polski. Autorzy w jasny, zwięzły i zrozumiały sposób przytaczają wybrane zagadnienia związane z II RP i PRL. Zwracają uwagę na politykę, gospodarkę, kulturę, najważniejsze wydarzenia. Opis jest z konieczności (ograniczona objętość książki) skrótowy, więc pozycja przeznaczona raczej dla tych, którzy niewiele wiedzą na temat lat 1918-1989 lub chcą swoją wiedzę uporządkować.

tom86tbg | 2015-03-10
Przeczytana: 01 marca 2015

Książka otrzymana jako prezent.
W pewnym stopniu budziła moje obawy. Bardzo ostrożnie podchodzę do wszelkich pozycji typu kompendium dla danego okresu. Nigdy nie uważałem tego typu książek za pozycje wyjątkowe, a raczej za zbiór ogólnie wiadomych wydarzeń powtórzony po raz kolejny.

Jednak po otwarciu pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo dużo ilustracji, w dużej mierze bardzo rzadkich dla danego okresu za to ogromy plus. Nie jest to jednak album, stosunek zdjęć do treści jest moim zdaniem bardzo dobrze wyważony

Co do treści czytelnik dostaje zaskakującą ilość faktów dla każdego z opisywanych okresów. Pozycja w mojej opinii jest bardzo obiektywna, traktując o historii szczególnie najnowszej autorzy nie umieszczają swoich opinii i ocen. Książka w świetny sposób daje obraz Polski od 1918 do 1989.

Co ważne jest to faktycznie historia Polski, autorzy zawsze skupiają się na wydarzeniach w naszym kraju. Wszelkie wydarzenia na arenie międzynarodowej pojawiają się jakby w tle,opisane z...