Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918–1989

978-83-7629-204-5
historia
typ
papier
7,92 (95 ocen i 18 opinii)

Opis książki

Marzeniem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej było podarowanie młodzieży polskiej przystępującej do matury popularnego wykładu najnowszej historii Polski, w którym ujęto by szerzej niż w szkolnych podręcznikach zagadnienia szczególnie ważne dla narodowej pamięci. Wybrani przez Niego do realizacji tego zamierzenia historycy przedstawili osiągnięcia i niepowodzenia niepodległego państwa polskiego, odbudowanego w 1918 r. po ponadwiekowej niewoli, zmagania obywateli Rzeczypospolitej z niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem, a później społeczeństwa polskiego z powojennym zniewoleniem komunistycznym. Janusz Kurtyka uważał, że książkę tę powinni napisać młodzi historycy, którzy urodzili się w latach siedemdziesiątych i w dorosłość wkroczyli już w niepodległej Rzeczypospolitej, w których jednak problematyka najnowszej historii Polski budzi emocje, wrażliwość i przekonanie o konieczności upamiętnienia ludzi walczących o niepodległość przeciw totalitarnemu zniewoleniu.

źródło opisu: Instytut Pamięci Narodowej, 2010

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Wyro | 2011-04-19

Naprawdę przednia książka. W wyśmienity sposób ludzie z IPN-u wyjaśniają i opisują losy Polski, które jeszcze nie dawno były białą plamą i nie uczono o tym w szkołach. Szczerze polecam!

arachne | 2012-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: kwiecień 2012

Żeby dziś zainteresować kogokolwiek historią, trzeba ją podać w naprawdę ciekawy sposób, bo w starciu z możliwościami spędzania wolnego czasu, poznawanie dziejów własnego kraju prawdopodobnie wypadłoby blado. Statystycznie. Zniechęcająco działa też szkoła.

Historia Polski w wydaniu IPN to kawał dobrej roboty, potrzebnej tym bardziej, że przedwojennej Polsce poświęca się dziś ze 2 rozdziały w podręczniku, a II wojnę światową także omawia się przede wszystkim jako "światową" właśnie. Komunizm w Polsce przypada na przełom maja i czerwca ostatniej klasy. Trudno więc się dziwić, że świadomość społeczna jest znikoma.

Tu historia Polski podana jest w sposób przejrzysty, bez znienawidzonych przez uczniów kalendariów, za to z dużą ilością ilustracji, mapek, powiązań. Autorzy starają się wyjaśnić skomplikowane procesy zachodzące w naszym kraju. Co ciekawe, raczej nie spotka się tu jednoznacznych wyroków. Podana zostaje informacja, a my mamy okazję się do niej ustosunkować samodzielnie.

Nie...

Ka_Ha | 2015-04-16

Moja wiedza na temat historii Polski kończyła się na II wojnie światowej i potem nieśmiało odradzała po '89. Naprawdę nieśmiało... Dlatego postanowiłam nadrobić zaległości. "Od niepodległości do niepodległości" to był strzał w ciemno i okazało się, że w samą dziesiątkę. Książka nie jest typowym podręcznikiem, w którym roi się od dat i wytłuszczonego druku, ale raczej swobodną opowieścią o losach narodu, sytuacji międzynarodowej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej. To była dla mnie zaskakująco ciekawa lektura.

Anunu | 2013-12-08
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Warto to przeczytać, bo daje konkretny i pełny obraz polskiej historii współczesnej. To idiotyczne, że system edukacji i nauki historii w naszym kraju funkcjonuje tak, że już trzy razy przerobiłam porządkie i dokładnie starożytną Grecję, a ani razu tego, co działo się w XX wieku, zwłaszcza w drugiej połowie.
Książka zaciekawiła mnie bardziej od przeciętnego podręcznika od historii, bo mamy tu sporo zdjęć, map, tekstów źródłowych, cytatów, ilustracji i notatek biograficznych. Na pewno któreś z tych informacji będą przydatne na maturze z wosu. ;__;

Molly | 2014-09-09

Zawsze interesował mnie okres 1918-89 (między innymi) w historii Polski. A zwłaszcza PRL i polska droga do wolności. Niestety, ku mojemu niezadowoleniu, na lekcjach historii jest on często pomijany lub traktowany po macoszemu. Ta książka idealnie wypełnia tę lukę w polskim systemie edukacji, przeprowadzając czytelnika w sposób możliwie jak najmniej bolesny przez długi i skomplikowany proces, którego uwieńczeniem jest powstanie Polski takiej, jaką znamy dzisiaj. Napisana prostym, przystępnym językiem, zawiera także zdjęcia i materiały źródłowe. Świetna, jeśli ktoś potrzebuje szybkiej powtórki z historii najnowszej np. przed egzaminem (mnie samej przyszłą z pomocą przed maturą z WOSu), albo musi szybko znaleźć konkretną informacje, datę, nazwisko. Dobrze, ze ktoś wpadł na pomysł jej wydania.

FelipMarc | 2014-06-23

Dostałem tę książkę od nauczycielki historii przed maturą i tak od tego czasu leżała na półce, wstyd sie przyznać, ale przed maturą tylko chwile ją przewertowałem i odłożyłem na półkę..teraz troche żałuję, bo mimo, iż mature zdałem, to teraz z tej książki dowiedziałem sie wielu ciekawych rzeczy, o których nawet nie wiedziałem, lub po prostu zostały gdzieś pominięte. Wszystko to uzupełnione dodatkowo ciekawymi zdjęciami, których w szkolnych podręcznikiach raczej się nie znajdzie. Polecam i dziękuję Pani Sylwio.

Szymon | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Historia Polski w przyjaznej formie. Dużo zdjęć pozwala lepiej zrozumieć omawiane tematy. Krótko zwięźle i na temat. Książka powinna być wprowadzana jako podręcznik w szkołach. Każdy powinien się z tym zaznajomić.

SSupras | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Książkę na pewno można polecić osobom chcącym się dowiedzieć więcej o II RP, Polsce w czasie II WŚ oraz PRL. O zaletach sporo napisali inni recenzujący, dlatego ja skupię się na wadach, mimo, że uważam, że ilość zalet jest przeważająca, dlatego wystawiłem ocenę 7/10.

Tak więc wady, po kolei:
- Nieustosunkowanie się do tezy o proniemieckiej działalności agenturalnej Piłsudskiego. Przemilczano całkowicie kwestię ciężaru dążeń w kierunku wschodnim przez Piłsudskiego, a zachodnim przez narodowców, z czego ta teza ongiś się wykluła. Co do uwolnienia Piłsudskiego „w wyniku kapitulacji Niemiec” jak tu napisano, zaraz w następnym zdaniu wskazano, że kapitulacja nastąpiła już po przyjeździe Piłsudskiego do Warszawy, więc marszałek został zwolniony przed kapitulacją Niemiec, a nie w jej wyniku, jak błędnie podają autorzy.

- Stwarzanie wrażenia, że 90% historii to polityka, co razi w wypadku choćby opisu działań wojennych, w których zdaniem autorów ważniejsze (a przynajmniej bardziej godne...

tom86tbg | 2015-03-10
Przeczytana: 01 marca 2015

Książka otrzymana jako prezent.
W pewnym stopniu budziła moje obawy. Bardzo ostrożnie podchodzę do wszelkich pozycji typu kompendium dla danego okresu. Nigdy nie uważałem tego typu książek za pozycje wyjątkowe, a raczej za zbiór ogólnie wiadomych wydarzeń powtórzony po raz kolejny.

Jednak po otwarciu pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo dużo ilustracji, w dużej mierze bardzo rzadkich dla danego okresu za to ogromy plus. Nie jest to jednak album, stosunek zdjęć do treści jest moim zdaniem bardzo dobrze wyważony

Co do treści czytelnik dostaje zaskakującą ilość faktów dla każdego z opisywanych okresów. Pozycja w mojej opinii jest bardzo obiektywna, traktując o historii szczególnie najnowszej autorzy nie umieszczają swoich opinii i ocen. Książka w świetny sposób daje obraz Polski od 1918 do 1989.

Co ważne jest to faktycznie historia Polski, autorzy zawsze skupiają się na wydarzeniach w naszym kraju. Wszelkie wydarzenia na arenie międzynarodowej pojawiają się jakby w tle,opisane z...

animka227 | 2014-07-26
Przeczytana: maj 2014

Podczas 'przygotowań' do matury, zdążyłam przeczytać XX-lecie. Myślę, że to bardzo pomocna książka, dobry dodatek do ciężkich podręczników, ale również gratka dla zainteresowanych tematyką. Zauważyłam małe popieranie pro-Piłsudzkiej strony, zamiast typowej dla opracowań bezstronności. Jednak może to być tylko moje odczucie.Plus za zdjęcia i fragmenty archiwalnych dokumentów, które uplastyczniają całość.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku