Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918–1989

978-83-7629-204-5
historia
typ
papier
7,93 (94 ocen i 17 opinii)

Opis książki

Marzeniem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej było podarowanie młodzieży polskiej przystępującej do matury popularnego wykładu najnowszej historii Polski, w którym ujęto by szerzej niż w szkolnych podręcznikach zagadnienia szczególnie ważne dla narodowej pamięci. Wybrani przez Niego do realizacji tego zamierzenia historycy przedstawili osiągnięcia i niepowodzenia niepodległego państwa polskiego, odbudowanego w 1918 r. po ponadwiekowej niewoli, zmagania obywateli Rzeczypospolitej z niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem, a później społeczeństwa polskiego z powojennym zniewoleniem komunistycznym. Janusz Kurtyka uważał, że książkę tę powinni napisać młodzi historycy, którzy urodzili się w latach siedemdziesiątych i w dorosłość wkroczyli już w niepodległej Rzeczypospolitej, w których jednak problematyka najnowszej historii Polski budzi emocje, wrażliwość i przekonanie o konieczności upamiętnienia ludzi walczących o niepodległość przeciw totalitarnemu zniewoleniu.

źródło opisu: Instytut Pamięci Narodowej, 2010

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Wyro | 2011-04-19

Naprawdę przednia książka. W wyśmienity sposób ludzie z IPN-u wyjaśniają i opisują losy Polski, które jeszcze nie dawno były białą plamą i nie uczono o tym w szkołach. Szczerze polecam!

arachne | 2012-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: kwiecień 2012

Żeby dziś zainteresować kogokolwiek historią, trzeba ją podać w naprawdę ciekawy sposób, bo w starciu z możliwościami spędzania wolnego czasu, poznawanie dziejów własnego kraju prawdopodobnie wypadłoby blado. Statystycznie. Zniechęcająco działa też szkoła.

Historia Polski w wydaniu IPN to kawał dobrej roboty, potrzebnej tym bardziej, że przedwojennej Polsce poświęca się dziś ze 2 rozdziały w podręczniku, a II wojnę światową także omawia się przede wszystkim jako "światową" właśnie. Komunizm w Polsce przypada na przełom maja i czerwca ostatniej klasy. Trudno więc się dziwić, że świadomość społeczna jest znikoma.

Tu historia Polski podana jest w sposób przejrzysty, bez znienawidzonych przez uczniów kalendariów, za to z dużą ilością ilustracji, mapek, powiązań. Autorzy starają się wyjaśnić skomplikowane procesy zachodzące w naszym kraju. Co ciekawe, raczej nie spotka się tu jednoznacznych wyroków. Podana zostaje informacja, a my mamy okazję się do niej ustosunkować samodzielnie.

Nie...

Molly | 2014-09-09

Zawsze interesował mnie okres 1918-89 (między innymi) w historii Polski. A zwłaszcza PRL i polska droga do wolności. Niestety, ku mojemu niezadowoleniu, na lekcjach historii jest on często pomijany lub traktowany po macoszemu. Ta książka idealnie wypełnia tę lukę w polskim systemie edukacji, przeprowadzając czytelnika w sposób możliwie jak najmniej bolesny przez długi i skomplikowany proces, którego uwieńczeniem jest powstanie Polski takiej, jaką znamy dzisiaj. Napisana prostym, przystępnym językiem, zawiera także zdjęcia i materiały źródłowe. Świetna, jeśli ktoś potrzebuje szybkiej powtórki z historii najnowszej np. przed egzaminem (mnie samej przyszłą z pomocą przed maturą z WOSu), albo musi szybko znaleźć konkretną informacje, datę, nazwisko. Dobrze, ze ktoś wpadł na pomysł jej wydania.

Anunu | 2013-12-08
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Warto to przeczytać, bo daje konkretny i pełny obraz polskiej historii współczesnej. To idiotyczne, że system edukacji i nauki historii w naszym kraju funkcjonuje tak, że już trzy razy przerobiłam porządkie i dokładnie starożytną Grecję, a ani razu tego, co działo się w XX wieku, zwłaszcza w drugiej połowie.
Książka zaciekawiła mnie bardziej od przeciętnego podręcznika od historii, bo mamy tu sporo zdjęć, map, tekstów źródłowych, cytatów, ilustracji i notatek biograficznych. Na pewno któreś z tych informacji będą przydatne na maturze z wosu. ;__;

Ka_Ha | 2015-04-16

Moja wiedza na temat historii Polski kończyła się na II wojnie światowej i potem nieśmiało odradzała po '89. Naprawdę nieśmiało... Dlatego postanowiłam nadrobić zaległości. "Od niepodległości do niepodległości" to był strzał w ciemno i okazało się, że w samą dziesiątkę. Książka nie jest typowym podręcznikiem, w którym roi się od dat i wytłuszczonego druku, ale raczej swobodną opowieścią o losach narodu, sytuacji międzynarodowej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej. To była dla mnie zaskakująco ciekawa lektura.

FelipMarc | 2014-06-23

Dostałem tę książkę od nauczycielki historii przed maturą i tak od tego czasu leżała na półce, wstyd sie przyznać, ale przed maturą tylko chwile ją przewertowałem i odłożyłem na półkę..teraz troche żałuję, bo mimo, iż mature zdałem, to teraz z tej książki dowiedziałem sie wielu ciekawych rzeczy, o których nawet nie wiedziałem, lub po prostu zostały gdzieś pominięte. Wszystko to uzupełnione dodatkowo ciekawymi zdjęciami, których w szkolnych podręcznikiach raczej się nie znajdzie. Polecam i dziękuję Pani Sylwio.

Szymon | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Historia Polski w przyjaznej formie. Dużo zdjęć pozwala lepiej zrozumieć omawiane tematy. Krótko zwięźle i na temat. Książka powinna być wprowadzana jako podręcznik w szkołach. Każdy powinien się z tym zaznajomić.

tom86tbg | 2015-03-10
Przeczytana: 01 marca 2015

Książka otrzymana jako prezent.
W pewnym stopniu budziła moje obawy. Bardzo ostrożnie podchodzę do wszelkich pozycji typu kompendium dla danego okresu. Nigdy nie uważałem tego typu książek za pozycje wyjątkowe, a raczej za zbiór ogólnie wiadomych wydarzeń powtórzony po raz kolejny.

Jednak po otwarciu pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo dużo ilustracji, w dużej mierze bardzo rzadkich dla danego okresu za to ogromy plus. Nie jest to jednak album, stosunek zdjęć do treści jest moim zdaniem bardzo dobrze wyważony

Co do treści czytelnik dostaje zaskakującą ilość faktów dla każdego z opisywanych okresów. Pozycja w mojej opinii jest bardzo obiektywna, traktując o historii szczególnie najnowszej autorzy nie umieszczają swoich opinii i ocen. Książka w świetny sposób daje obraz Polski od 1918 do 1989.

Co ważne jest to faktycznie historia Polski, autorzy zawsze skupiają się na wydarzeniach w naszym kraju. Wszelkie wydarzenia na arenie międzynarodowej pojawiają się jakby w tle,opisane z...

animka227 | 2014-07-26
Przeczytana: maj 2014

Podczas 'przygotowań' do matury, zdążyłam przeczytać XX-lecie. Myślę, że to bardzo pomocna książka, dobry dodatek do ciężkich podręczników, ale również gratka dla zainteresowanych tematyką. Zauważyłam małe popieranie pro-Piłsudzkiej strony, zamiast typowej dla opracowań bezstronności. Jednak może to być tylko moje odczucie.Plus za zdjęcia i fragmenty archiwalnych dokumentów, które uplastyczniają całość.

Newspeak | 2013-06-18
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Najlepsza publikacja IPN-u! Bardzo pomocna w przygotowaniach do matury z historii i WOS-u. Zawiera wielowymiarowy, ciekawy i w przystępny sposób ukazany obraz historii Polski - tak często pomijany w szkole. Polecam nie tylko dla uczniów/studentów.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica