Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
9788376292045
historia

Wiek XX należał do najtrudniejszych w dziejach państwa i narodu polskiego. Niełatwo ten okres opisać, tym bardziej w syntetycznym skrócie. Naszym zamierzeniem było przedstawienie najnowszej historii Polski taką, jaką była. Bez narodowej mitologii, przedstawiającej losy Polaków wyłącznie w odcieniu heroiczno-martyrologicznym. Równocześnie jednak nie uważamy, aby Polacy musieli się swojej historii wstydzić. Przedstawiamy dzieje Polski niepodległej i tej, która przez długie lata doświadczała jej braku. To właśnie niepodległość i zniewolenie naznaczyły dzieje państwa i narodu w XX w.
Za fundament wspólnej pamięci uznajemy trzy wielkie wydarzenia historyczne. Pierwszym jest rozpoczęte czynem legionowym dzieło odzyskania niepodległości, walki o granice Polski i tworzenia zrębów własnej państwowości. Zwracamy uwagę na niełatwe uwarunkowania, kontekst wewnętrzny i międzynarodowy, w jakich ludzie różnych narodowości i wyznań budowali państwo polskie. Drugim – walka w obronie Rzeczypospolitej, prowadzona na niemal wszystkich frontach II wojny światowej, powstanie Polskiego Państwa Podziemnego i największej podziemnej armii Europy – Armii Krajowej. To wówczas Polacy zdobyli się na nieznany w dziejach Polski wysiłek i poświęcenie, które niosły za sobą również niespotykane wcześniej nieodwracalne straty w elicie narodowej. Walkę tę kontynuowali także po wojnie, której zakończenie nie przyniosło oczekiwanej niepodległości. Trzecim z przełomowych wydarzeń polskiego wieku XX był opór przeciw komunistycznemu totalitaryzmowi zwieńczony zwycięskimi strajkami z sierpnia 1980 r., powstaniem „Solidarności" i jej długoletnią walką zakończoną odzyskaniem niepodległości w 1989 r. Przyniosło ono upragnioną wolność nie tylko Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś świat stoi przed nami otworem, każdy z nas może dowolnie kształtować swoją przyszłość. Warto pamiętać, komu tę wolność zawdzięczamy.
Książka stanowi jeden z wielu projektów związanych z badaniami i popularyzacją najnowszej historii Polski zainicjowanych przez Janusza Kurtykę – wybitnego historyka i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – naszego Szefa, który zginął wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim i wieloma znakomitościami polskiego życia publicznego, gdy zdążał złożyć hołd oficerom Wojska Polskiego zamordowanym siedemdziesiąt lat temu w Katyńskim Lesie.
Janusz Kurtyka był jednym z najwybitniejszych współczesnych badaczy średniowiecza. Równolegle badał dzieje najnowsze, szczególnie historię powojennego podziemia niepodległościowego. Od 1994 r. był redaktorem naczelnym „Zeszytów Historycznych WiN-u", z których uczynił znakomite, profesjonalne pismo naukowe. Był jednym z twórców Instytutu Pamięci Narodowej – w latach 2000–2005 dyrektorem Oddziału Instytutu w Krakowie, a w latach 2005–2010 – Prezesem IPN.
Przywrócenie pamięci społecznej żołnierzy i działaczy powojennego podziemia niepodległościowego było w jego przekonaniu sprawą fundamentalną. Żywił przekonanie, że bez świadomości o patriotycznym zrywie okresu wojennego i powojennego nie sposób zbudować suwerennego państwa i wolnego społeczeństwa. Bezkompromisowo poszukiwał prawdy historycznej – nie był zdolny do pomijania faktów czy analizy źródeł „z intencją", nie umiał pogodzić się z tym, że można z przyczyn politycznych przeczyć historycznym faktom, a w powojennym zniewoleniu Polski doszukiwać się jakichkolwiek pozytywnych przesłanek. Nie godził się na to, że – jak stwierdzał wybitny politolog francuski Alain Besançon – zbrodniczy komunizm „cieszy się niepamięcią i korzysta z amnestii ku powszechnej niemal zgodzie". W swych działaniach kierował się dobrem państwa, wytrwale dążył do wyrwania go z krępujących je pozostałości po komunizmie.
Marzeniem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej było podarowanie młodzieży polskiej przystępującej do matury popularnego wykładu najnowszej historii Polski, w którym ujęto by szerzej niż w szkolnych podręcznikach zagadnienia szczególnie ważne dla narodowej pamięci. Wybrani przez Niego do realizacji tego zamierzenia historycy przedstawili osiągnięcia i niepowodzenia niepodległego państwa polskiego, odbudowanego w 1918 r. po ponadwiekowej niewoli, zmagania obywateli Rzeczypospolitej z niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem, a później społeczeństwa polskiego z powojennym zniewoleniem komunistycznym. Janusz Kurtyka uważał, że książkę tę powinni napisać młodzi historycy, którzy urodzili się w latach siedemdziesiątych i w dorosłość wkroczyli już w niepodległej Rzeczypospolitej, w których jednak problematyka najnowszej historii Polski budzi emocje, wrażliwość i przekonanie o konieczności upamiętnienia ludzi walczących o niepodległość przeciw totalitarnemu zniewoleniu. Wymagał jednak, by potrafili również spojrzeć na nią krytycznie. Janusz Kurtyka był wnikliwym i krytycznym recenzentem naszej pracy, a swoje uwagi przekazał nam krótko przed tragedią smoleńską. Wierzymy, że spełniliśmy jego oczekiwania.

źródło opisu: http://ipn.gov.pl/

• Linia serc
  • Zero
  • Hrabal. Słodka apokalipsa
  • Chcę Cię usłyszeć
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Dotrzymana obietnica

8,17 (6 ocen i opinii)
Chcę Cię usłyszeć
Diane Chamberlain

8,08 (13 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Lady M.
Ałbena Grabowska

7,31 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Wyro | 2011-04-19

Naprawdę przednia książka. W wyśmienity sposób ludzie z IPN-u wyjaśniają i opisują losy Polski, które jeszcze nie dawno były białą plamą i nie uczono o tym w szkołach. Szczerze polecam!

arachne | 2012-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: kwiecień 2012

Żeby dziś zainteresować kogokolwiek historią, trzeba ją podać w naprawdę ciekawy sposób, bo w starciu z możliwościami spędzania wolnego czasu, poznawanie dziejów własnego kraju prawdopodobnie wypadłoby blado. Statystycznie. Zniechęcająco działa też szkoła.

Historia Polski w wydaniu IPN to kawał dobrej roboty, potrzebnej tym bardziej, że przedwojennej Polsce poświęca się dziś ze 2 rozdziały w podręczniku, a II wojnę światową także omawia się przede wszystkim jako "światową" właśnie. Komunizm w Polsce przypada na przełom maja i czerwca ostatniej klasy. Trudno więc się dziwić, że świadomość społeczna jest znikoma.

Tu historia Polski podana jest w sposób przejrzysty, bez znienawidzonych przez uczniów kalendariów, za to z dużą ilością ilustracji, mapek, powiązań. Autorzy starają się wyjaśnić skomplikowane procesy zachodzące w naszym kraju. Co ciekawe, raczej nie spotka się tu jednoznacznych wyroków. Podana zostaje informacja, a my mamy okazję się do niej ustosunkować samodzielnie.

Nie...

Ka_Ha | 2015-04-16

Moja wiedza na temat historii Polski kończyła się na II wojnie światowej i potem nieśmiało odradzała po '89. Naprawdę nieśmiało... Dlatego postanowiłam nadrobić zaległości. "Od niepodległości do niepodległości" to był strzał w ciemno i okazało się, że w samą dziesiątkę. Książka nie jest typowym podręcznikiem, w którym roi się od dat i wytłuszczonego druku, ale raczej swobodną opowieścią o losach narodu, sytuacji międzynarodowej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej. To była dla mnie zaskakująco ciekawa lektura.

Attia | 2015-07-16

Niesamowita książka! Zawsze pasjonowałam się historią. Gdy wygrałam konkurs, dostałam ją od mojego nauczyciela. Dobrze wiedział, że interesuję się II wojna światową oraz czasami PRL. Na pewno przyda mi się w przyszłości! Jest ciekawa i przejrzysta. Nie wiedziałam, że historię Polski można tak pięknie przedstawić ;) POLECAM serdecznie!!! :D

Anunu | 2013-12-08
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Warto to przeczytać, bo daje konkretny i pełny obraz polskiej historii współczesnej. To idiotyczne, że system edukacji i nauki historii w naszym kraju funkcjonuje tak, że już trzy razy przerobiłam porządkie i dokładnie starożytną Grecję, a ani razu tego, co działo się w XX wieku, zwłaszcza w drugiej połowie.
Książka zaciekawiła mnie bardziej od przeciętnego podręcznika od historii, bo mamy tu sporo zdjęć, map, tekstów źródłowych, cytatów, ilustracji i notatek biograficznych. Na pewno któreś z tych informacji będą przydatne na maturze z wosu. ;__;

krynston | 2015-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Bardzo pomocny podręcznik historii Polski. Kiedy zagłębiasz się w tematykę poszczególnych wydarzeń i dociekasz szczegółów warto czasem odsunąć się na moment przypomnieć sobie chronologię wydarzeń. Autorzy skupili się wyłącznie na historii Polski i brak jest dygresji do innych krajów (z wyjątkiem ZSRS) co odrobinę zawęża kontekst ale za to pozwala skupić się na Polskim podwórku.

Jako uczeń szkół z lat 80-tych i 90-tych z zaciekawieniem porównałem podręczniki z których historii się wtedy uczyłem, a tym. Oczywiście porównanie wypada na korzyść książki IPN. Nie ustrzegli się niestety autorzy osobistych wrzutek i niekiedy narracja zmienia się na kibicowanie jednej bądź drugiej stronie sceny politycznej przez co od razu można wychwycić sympatie polityczne autora, ale nie przeszkadza to w odbiorze. Niestety wiele faktów jest przemilczanych lub poruszonych tylko jednym zdaniem. Oczywiście jest to zrozumiałe jeśli chce się zrobić kompendium wydarzeń z okresu i uchronić tom przed...

Molly | 2014-09-09

Zawsze interesował mnie okres 1918-89 (między innymi) w historii Polski. A zwłaszcza PRL i polska droga do wolności. Niestety, ku mojemu niezadowoleniu, na lekcjach historii jest on często pomijany lub traktowany po macoszemu. Ta książka idealnie wypełnia tę lukę w polskim systemie edukacji, przeprowadzając czytelnika w sposób możliwie jak najmniej bolesny przez długi i skomplikowany proces, którego uwieńczeniem jest powstanie Polski takiej, jaką znamy dzisiaj. Napisana prostym, przystępnym językiem, zawiera także zdjęcia i materiały źródłowe. Świetna, jeśli ktoś potrzebuje szybkiej powtórki z historii najnowszej np. przed egzaminem (mnie samej przyszłą z pomocą przed maturą z WOSu), albo musi szybko znaleźć konkretną informacje, datę, nazwisko. Dobrze, ze ktoś wpadł na pomysł jej wydania.

FelipMarc | 2014-06-23

Dostałem tę książkę od nauczycielki historii przed maturą i tak od tego czasu leżała na półce, wstyd sie przyznać, ale przed maturą tylko chwile ją przewertowałem i odłożyłem na półkę..teraz troche żałuję, bo mimo, iż mature zdałem, to teraz z tej książki dowiedziałem sie wielu ciekawych rzeczy, o których nawet nie wiedziałem, lub po prostu zostały gdzieś pominięte. Wszystko to uzupełnione dodatkowo ciekawymi zdjęciami, których w szkolnych podręcznikiach raczej się nie znajdzie. Polecam i dziękuję Pani Sylwio.

Szymon | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Historia Polski w przyjaznej formie. Dużo zdjęć pozwala lepiej zrozumieć omawiane tematy. Krótko zwięźle i na temat. Książka powinna być wprowadzana jako podręcznik w szkołach. Każdy powinien się z tym zaznajomić.

SSupras | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Książkę na pewno można polecić osobom chcącym się dowiedzieć więcej o II RP, Polsce w czasie II WŚ oraz PRL. O zaletach sporo napisali inni recenzujący, dlatego ja skupię się na wadach, mimo, że uważam, że ilość zalet jest przeważająca, dlatego wystawiłem ocenę 7/10.

Tak więc wady, po kolei:
- Nieustosunkowanie się do tezy o proniemieckiej działalności agenturalnej Piłsudskiego. Przemilczano całkowicie kwestię ciężaru dążeń w kierunku wschodnim przez Piłsudskiego, a zachodnim przez narodowców, z czego ta teza ongiś się wykluła. Co do uwolnienia Piłsudskiego „w wyniku kapitulacji Niemiec” jak tu napisano, zaraz w następnym zdaniu wskazano, że kapitulacja nastąpiła już po przyjeździe Piłsudskiego do Warszawy, więc marszałek został zwolniony przed kapitulacją Niemiec, a nie w jej wyniku, jak błędnie podają autorzy.

- Stwarzanie wrażenia, że 90% historii to polityka, co razi w wypadku choćby opisu działań wojennych, w których zdaniem autorów ważniejsze (a przynajmniej bardziej godne...