Okładka książki Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918–1989

978-83-7629-204-5
historia
typ
papier
7.96 (76 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Marzeniem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej było podarowanie młodzieży polskiej przystępującej do matury popularnego wykładu najnowszej historii Polski, w którym ujęto by szerzej niż w szkolnych podręcznikach zagadnienia szczególnie ważne dla narodowej pamięci. Wybrani przez Niego do realizacji tego zamierzenia historycy przedstawili osiągnięcia i niepowodzenia niepodległego państwa polskiego, odbudowanego w 1918 r. po ponadwiekowej niewoli, zmagania obywateli Rzeczypospolitej z niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem, a później społeczeństwa polskiego z powojennym zniewoleniem komunistycznym. Janusz Kurtyka uważał, że książkę tę powinni napisać młodzi historycy, którzy urodzili się w latach siedemdziesiątych i w dorosłość wkroczyli już w niepodległej Rzeczypospolitej, w których jednak problematyka najnowszej historii Polski budzi emocje, wrażliwość i przekonanie o konieczności upamiętnienia ludzi walczących o niepodległość przeciw totalitarnemu zniewoleniu.

źródło opisu: Instytut Pamięci Narodowej, 2010

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Wyro | 2011-04-19

Naprawdę przednia książka. W wyśmienity sposób ludzie z IPN-u wyjaśniają i opisują losy Polski, które jeszcze nie dawno były białą plamą i nie uczono o tym w szkołach. Szczerze polecam!

arachne | 2012-04-19
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2012

Żeby dziś zainteresować kogokolwiek historią, trzeba ją podać w naprawdę ciekawy sposób, bo w starciu z możliwościami spędzania wolnego czasu, poznawanie dziejów własnego kraju prawdopodobnie wypadłoby blado. Statystycznie. Zniechęcająco działa też szkoła.

Historia Polski w wydaniu IPN to kawał dobrej roboty, potrzebnej tym bardziej, że przedwojennej Polsce poświęca się dziś ze 2 rozdziały w podręczniku, a II wojnę światową także omawia się przede wszystkim jako "światową" właśnie. Komunizm w Polsce przypada na przełom maja i czerwca ostatniej klasy. Trudno więc się dziwić, że świadomość społeczna jest znikoma.

Tu historia Polski podana jest w sposób przejrzysty, bez znienawidzonych przez uczniów kalendariów, za to z dużą ilością ilustracji, mapek, powiązań. Autorzy starają się wyjaśnić skomplikowane procesy zachodzące w naszym kraju. Co ciekawe, raczej nie spotka się tu jednoznacznych wyroków. Podana zostaje informacja, a my mamy okazję się do niej ustosunkować samodzielni...

Anunu | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Warto to przeczytać, bo daje konkretny i pełny obraz polskiej historii współczesnej. To idiotyczne, że system edukacji i nauki historii w naszym kraju funkcjonuje tak, że już trzy razy przerobiłam porządkie i dokładnie starożytną Grecję, a ani razu tego, co działo się w XX wieku, zwłaszcza w drugiej połowie.
Książka zaciekawiła mnie bardziej od przeciętnego podręcznika od historii, bo mamy tu sporo zdjęć, map, tekstów źródłowych, cytatów, ilustracji i notatek biograficznych. Na pewno któreś z tych informacji będą przydatne na maturze z wosu. ;__;

FelipMarc | 2014-06-23

Dostałem tę książkę od nauczycielki historii przed maturą i tak od tego czasu leżała na półce, wstyd sie przyznać, ale przed maturą tylko chwile ją przewertowałem i odłożyłem na półkę..teraz troche żałuję, bo mimo, iż mature zdałem, to teraz z tej książki dowiedziałem sie wielu ciekawych rzeczy, o których nawet nie wiedziałem, lub po prostu zostały gdzieś pominięte. Wszystko to uzupełnione dodatkowo ciekawymi zdjęciami, których w szkolnych podręcznikiach raczej się nie znajdzie. Polecam i dziękuję Pani Sylwio.

Szymon | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Historia Polski w przyjaznej formie. Dużo zdjęć pozwala lepiej zrozumieć omawiane tematy. Krótko zwięźle i na temat. Książka powinna być wprowadzana jako podręcznik w szkołach. Każdy powinien się z tym zaznajomić.

Newspeak | 2013-06-18
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Najlepsza publikacja IPN-u! Bardzo pomocna w przygotowaniach do matury z historii i WOS-u. Zawiera wielowymiarowy, ciekawy i w przystępny sposób ukazany obraz historii Polski - tak często pomijany w szkole. Polecam nie tylko dla uczniów/studentów.

Łukasz | 2014-03-14

Obowiązkowa pozycja dla osób zainteresowanych historią, planujących zdawać ją na maturze...

Kinga | 2014-03-22
Przeczytana: 16 marca 2014

Historia Polski przedstawiona jasno krok po kroku. Polecam dla miłośników historii.

animka227 | 2014-07-26
Przeczytana: maj 2014

Podczas 'przygotowań' do matury, zdążyłam przeczytać XX-lecie. Myślę, że to bardzo pomocna książka, dobry dodatek do ciężkich podręczników, ale również gratka dla zainteresowanych tematyką. Zauważyłam małe popieranie pro-Piłsudzkiej strony, zamiast typowej dla opracowań bezstronności. Jednak może to być tylko moje odczucie.Plus za zdjęcia i fragmenty archiwalnych dokumentów, które uplastyczniają całość.

eryk | 2012-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2012

Niestety współczesna historia zmieniona. Każdy widział to co chciał zobaczyć albo nie patrzył ale chciał napisać. Przykre.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku