Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918–1989

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
7,98 (105 ocen i 21 opinii)
978-83-7629-204-5
historia

Marzeniem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej było podarowanie młodzieży polskiej przystępującej do matury popularnego wykładu najnowszej historii Polski, w którym ujęto by szerzej niż w szkolnych podręcznikach zagadnienia szczególnie ważne dla narodowej pamięci. Wybrani przez Niego do realizacji tego zamierzenia historycy przedstawili osiągnięcia i niepowodzenia niepodległego państwa polskiego, odbudowanego w 1918 r. po ponadwiekowej niewoli, zmagania obywateli Rzeczypospolitej z niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem, a później społeczeństwa polskiego z powojennym zniewoleniem komunistycznym. Janusz Kurtyka uważał, że książkę tę powinni napisać młodzi historycy, którzy urodzili się w latach siedemdziesiątych i w dorosłość wkroczyli już w niepodległej Rzeczypospolitej, w których jednak problematyka najnowszej historii Polski budzi emocje, wrażliwość i przekonanie o konieczności upamiętnienia ludzi walczących o niepodległość przeciw totalitarnemu zniewoleniu.

źródło opisu: Instytut Pamięci Narodowej, 2010

• 450 stron
  • Sekret Sonji
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Czarny świt
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Podziemny labirynt
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Pół świata

8,14 (7 ocen i opinii)
Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,9 (10 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

Nie tacy oni straszni
Federica Bosco

7,5 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Wyro | 2011-04-19

Naprawdę przednia książka. W wyśmienity sposób ludzie z IPN-u wyjaśniają i opisują losy Polski, które jeszcze nie dawno były białą plamą i nie uczono o tym w szkołach. Szczerze polecam!

arachne | 2012-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: kwiecień 2012

Żeby dziś zainteresować kogokolwiek historią, trzeba ją podać w naprawdę ciekawy sposób, bo w starciu z możliwościami spędzania wolnego czasu, poznawanie dziejów własnego kraju prawdopodobnie wypadłoby blado. Statystycznie. Zniechęcająco działa też szkoła.

Historia Polski w wydaniu IPN to kawał dobrej roboty, potrzebnej tym bardziej, że przedwojennej Polsce poświęca się dziś ze 2 rozdziały w podręczniku, a II wojnę światową także omawia się przede wszystkim jako "światową" właśnie. Komunizm w Polsce przypada na przełom maja i czerwca ostatniej klasy. Trudno więc się dziwić, że świadomość społeczna jest znikoma.

Tu historia Polski podana jest w sposób przejrzysty, bez znienawidzonych przez uczniów kalendariów, za to z dużą ilością ilustracji, mapek, powiązań. Autorzy starają się wyjaśnić skomplikowane procesy zachodzące w naszym kraju. Co ciekawe, raczej nie spotka się tu jednoznacznych wyroków. Podana zostaje informacja, a my mamy okazję się do niej ustosunkować samodzielnie.

Nie...

Ka_Ha | 2015-04-16

Moja wiedza na temat historii Polski kończyła się na II wojnie światowej i potem nieśmiało odradzała po '89. Naprawdę nieśmiało... Dlatego postanowiłam nadrobić zaległości. "Od niepodległości do niepodległości" to był strzał w ciemno i okazało się, że w samą dziesiątkę. Książka nie jest typowym podręcznikiem, w którym roi się od dat i wytłuszczonego druku, ale raczej swobodną opowieścią o losach narodu, sytuacji międzynarodowej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej. To była dla mnie zaskakująco ciekawa lektura.

Anunu | 2013-12-08
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Warto to przeczytać, bo daje konkretny i pełny obraz polskiej historii współczesnej. To idiotyczne, że system edukacji i nauki historii w naszym kraju funkcjonuje tak, że już trzy razy przerobiłam porządkie i dokładnie starożytną Grecję, a ani razu tego, co działo się w XX wieku, zwłaszcza w drugiej połowie.
Książka zaciekawiła mnie bardziej od przeciętnego podręcznika od historii, bo mamy tu sporo zdjęć, map, tekstów źródłowych, cytatów, ilustracji i notatek biograficznych. Na pewno któreś z tych informacji będą przydatne na maturze z wosu. ;__;

krynston | 2015-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Bardzo pomocny podręcznik historii Polski. Kiedy zagłębiasz się w tematykę poszczególnych wydarzeń i dociekasz szczegółów warto czasem odsunąć się na moment przypomnieć sobie chronologię wydarzeń. Autorzy skupili się wyłącznie na historii Polski i brak jest dygresji do innych krajów (z wyjątkiem ZSRS) co odrobinę zawęża kontekst ale za to pozwala skupić się na Polskim podwórku.

Jako uczeń szkół z lat 80-tych i 90-tych z zaciekawieniem porównałem podręczniki z których historii się wtedy uczyłem, a tym. Oczywiście porównanie wypada na korzyść książki IPN. Nie ustrzegli się niestety autorzy osobistych wrzutek i niekiedy narracja zmienia się na kibicowanie jednej bądź drugiej stronie sceny politycznej przez co od razu można wychwycić sympatie polityczne autora, ale nie przeszkadza to w odbiorze. Niestety wiele faktów jest przemilczanych lub poruszonych tylko jednym zdaniem. Oczywiście jest to zrozumiałe jeśli chce się zrobić kompendium wydarzeń z okresu i uchronić tom przed...

Molly | 2014-09-09

Zawsze interesował mnie okres 1918-89 (między innymi) w historii Polski. A zwłaszcza PRL i polska droga do wolności. Niestety, ku mojemu niezadowoleniu, na lekcjach historii jest on często pomijany lub traktowany po macoszemu. Ta książka idealnie wypełnia tę lukę w polskim systemie edukacji, przeprowadzając czytelnika w sposób możliwie jak najmniej bolesny przez długi i skomplikowany proces, którego uwieńczeniem jest powstanie Polski takiej, jaką znamy dzisiaj. Napisana prostym, przystępnym językiem, zawiera także zdjęcia i materiały źródłowe. Świetna, jeśli ktoś potrzebuje szybkiej powtórki z historii najnowszej np. przed egzaminem (mnie samej przyszłą z pomocą przed maturą z WOSu), albo musi szybko znaleźć konkretną informacje, datę, nazwisko. Dobrze, ze ktoś wpadł na pomysł jej wydania.

FelipMarc | 2014-06-23

Dostałem tę książkę od nauczycielki historii przed maturą i tak od tego czasu leżała na półce, wstyd sie przyznać, ale przed maturą tylko chwile ją przewertowałem i odłożyłem na półkę..teraz troche żałuję, bo mimo, iż mature zdałem, to teraz z tej książki dowiedziałem sie wielu ciekawych rzeczy, o których nawet nie wiedziałem, lub po prostu zostały gdzieś pominięte. Wszystko to uzupełnione dodatkowo ciekawymi zdjęciami, których w szkolnych podręcznikiach raczej się nie znajdzie. Polecam i dziękuję Pani Sylwio.

Szymon | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Historia Polski w przyjaznej formie. Dużo zdjęć pozwala lepiej zrozumieć omawiane tematy. Krótko zwięźle i na temat. Książka powinna być wprowadzana jako podręcznik w szkołach. Każdy powinien się z tym zaznajomić.

SSupras | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Książkę na pewno można polecić osobom chcącym się dowiedzieć więcej o II RP, Polsce w czasie II WŚ oraz PRL. O zaletach sporo napisali inni recenzujący, dlatego ja skupię się na wadach, mimo, że uważam, że ilość zalet jest przeważająca, dlatego wystawiłem ocenę 7/10.

Tak więc wady, po kolei:
- Nieustosunkowanie się do tezy o proniemieckiej działalności agenturalnej Piłsudskiego. Przemilczano całkowicie kwestię ciężaru dążeń w kierunku wschodnim przez Piłsudskiego, a zachodnim przez narodowców, z czego ta teza ongiś się wykluła. Co do uwolnienia Piłsudskiego „w wyniku kapitulacji Niemiec” jak tu napisano, zaraz w następnym zdaniu wskazano, że kapitulacja nastąpiła już po przyjeździe Piłsudskiego do Warszawy, więc marszałek został zwolniony przed kapitulacją Niemiec, a nie w jej wyniku, jak błędnie podają autorzy.

- Stwarzanie wrażenia, że 90% historii to polityka, co razi w wypadku choćby opisu działań wojennych, w których zdaniem autorów ważniejsze (a przynajmniej bardziej godne...

tom86tbg | 2015-03-10
Przeczytana: 01 marca 2015

Książka otrzymana jako prezent.
W pewnym stopniu budziła moje obawy. Bardzo ostrożnie podchodzę do wszelkich pozycji typu kompendium dla danego okresu. Nigdy nie uważałem tego typu książek za pozycje wyjątkowe, a raczej za zbiór ogólnie wiadomych wydarzeń powtórzony po raz kolejny.

Jednak po otwarciu pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo dużo ilustracji, w dużej mierze bardzo rzadkich dla danego okresu za to ogromy plus. Nie jest to jednak album, stosunek zdjęć do treści jest moim zdaniem bardzo dobrze wyważony

Co do treści czytelnik dostaje zaskakującą ilość faktów dla każdego z opisywanych okresów. Pozycja w mojej opinii jest bardzo obiektywna, traktując o historii szczególnie najnowszej autorzy nie umieszczają swoich opinii i ocen. Książka w świetny sposób daje obraz Polski od 1918 do 1989.

Co ważne jest to faktycznie historia Polski, autorzy zawsze skupiają się na wydarzeniach w naszym kraju. Wszelkie wydarzenia na arenie międzynarodowej pojawiają się jakby w tle,opisane z...