Jak to ze lnem było

Wydawnictwo: Sara
Ligijka

Inne wydania

Bajka dla dzieci o tym, jak zaczęto uprawiać len i tkać płótno.

W pewnym królestwie niczego nie brakowało do życia, ale król widział biedę i nędzę, bo poddani nie nosili koszul, a dzieci biegały półnago. Był to dobry i troskliwy władca, stąd jego wielkie pragnienie posiadania cennego kruszca i rozdania go potrzebującym...

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Aleksandra | 2016-12-26
Przeczytana: 1961 rok

To była lektura pierwszej, albo drugiej klasy. Nie zachwyciła mnie wtedy ta książeczka, ale przeczytałam.

Roman Dłużniewski | 2016-12-26

To była mądra bajeczka. A właściwie to nawet nie bajeczka, bo to przecież sama prawda. Że trzeba len suszyć na słońcu, okładać kijem... Tak, tak właśnie trzeba robić. Zmieniły się techniki, ale czynności są te same.

Anita | 2015-08-27

Dobrze napisana i aktualna mimo upływu lat. A swoją drogą ciekawe czy dzieciaki teraz wiedzą, jak to jest z tym lnem, czy chociażby jak wygląda? Ciekawe. Książeczkę oczywiście polecam także "starszakom" - w przerwie między kryminałami, horrorami i innymi poważnymi, dorosłymi książkami. Taki szybki, krótki powrót do dzieciństwa :)

ejotek | 2016-01-23
Przeczytana: styczeń 2016

Legenda jest bardzo dynamiczna, zaskakująca i przypomina mi trochę jedną z bajek dla najmłodszych o Kreciku, który marzył o posiadaniu spodni z kieszeniami. Jednak wtedy zwierzęcy bohater szukał pomocy i rady u kolejnych leśnych przyjaciół dążąc do celu a tutaj... No cóż, król okazał się nieco niecierpliwy a pewne rzeczy trzeba robić z miłością a nie w gniewie. Zamiast poszukać pomocy, dowiedzieć się najpierw o co chodziło staruszkowi, to król postąpił jak typowy władca. Wydawał rozkazy, mimo że nie zawsze były właściwe... Dobrze chociaż, że nie kazał staruszka zgładzić.

Sam przekaz tej historii, czyli opowieść o tym co to jest len i do czego służy jest bardzo ciekawy. Jednak jak pokazała praktyka, czyli próba przekazania historii pięciolatce, tak jak w zamyśle książeczki, okazało się, że sposób w jaki legenda została napisana jest bardziej przeznaczona dla dorosłych. Pięciolatka skupiała się na zadawaniu pytań o znaczenie trudnych słów (najpierwsi, onym, frasować) a nie całości...

Boniedz | 2017-06-17
LordVaderJunior | 2017-04-30