Oczami psa

Okładka książki Oczami psa
Alexandra Horowitz Wydawnictwo: Czarna Owca flora i fauna
flora i fauna
Inside of a Dog. What Dogs See, Smell, and Know
Czarna Owca
2010-11-10
2010-11-10
Data 1. wydania:
2012-04-12
Magdalena Bugajska
psy wychowanie

Im dłużej czytałam, tym większe czułam zmęczenie i rozczarowanie. Wiele informacji było powtarzanych po kilka razy, podobny sposób omawiania każdego tematu po jakimś czasie zaczynał nużyć. Niektóre informacje wydawały mi się naciągane i z mojego punktu widzenia mało możliwe, np. wzmianka o rytmie - weź jakiegokolwiek psa z sąsiedztwa i zobacz, jak szybko dostosuje się do chodzenia z tobą na smyczy. Z doświadczenia wiem, że nawet z własnym psem może być to trudne zadanie. Na plus zaliczam to, że wyraźnie czuło się miłość, jaką autorka darzyła swojego psa. Kilka zagadnień było dla mnie całkiem szokujących, szczególnie rozdział o psich oczach, np. dlaczego psy nie zwracają uwagi na telewizję. Myślę też, że po lekturze spojrzę trochę inaczej na świat psów i będę bardziej wyobrażać sobie pewne rzeczy z ich punktu widzenia. Gdy w przyszłości sprawię sobie psa, na pewno skorzystam z kilku wskazówek.

"Poza psem książka jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wewnątrz psa jest za ciemno na czytanie." Groucho Marx

Nie wyobrażam sobie domu bez obecności psa, towarzyszą mi przez całe życie, wdzięczna jestem za każdą wspólnie spędzoną chwilę, wiele zyskuję na miłości i przyjaźni, na bezwarunkowej wierności i przywiązaniu. Chwyciłam po książkę w oczekiwaniu na zdobycie nowych informacji, porcji materiału przydatnego w dokładniejszym poznawaniu psa, lepszym zrozumieniu, właściwym pielęgnowaniu relacji. Jednak większość poruszanych zagadnień już znałam, w naturalny sposób, po wielu latach praktyki, zdobyłam właściwy klucz do sprawdzonych rozwiązań w interakcjach człowiek pies. Dlatego uważam, że książka najlepiej sprawdzi się wśród osób wkraczających w psi świat, niepewnie czujących się w roli opiekunów.

Alexandra Horowitz uświadamia, że aby pojąć, co czuje psi pupil, trzeba zmienić percepcję postrzegania, zdać się na psią rzeczywistość. W przyjaznym stylu narracji, pełnym humoru, bez naukowego żargonu, krok po kroku, przeprowadza po konstrukcji psychiki psa, anatomicznych uwarunkowaniach, zdolnościach poznawczych. Pokazuje, gdzie opiekun popełnia najczęściej błędy w wychowaniu psa, ale nie wdaje się w metody tresury. Uczy, jak zaglądać w psią duszę, obserwować podczas codziennych spacerów, dostrzegać psią inteligencję, przekonać się o umiejętnościach pamięciowych psów. Uwrażliwia na odmienne zdolności zmysłowe psów i ludzi. Jestem pod ogromnym rażeniem mistrzowskiego czytania człowieka przez psa, bardzo trafnego przewidywania ludzkich reakcji, wyczuwania charakterów, dostrzegania zasad rutyny. Autorka ostrzega przed zbytnią antropomorfizacją psów, może obrócić się przeciwko nam i czworonogom. Psia natura jest szalenie ciekawa, warto zatem, zanim ktoś zdecyduje się na posiadanie psa, zapoznać się z książką, lepiej zrozumieć i docenić psa, nauczyć się wzmacniania relacji z nim.

bookendorfina.pl

Bardzo cenna pozycja zarówno dla laików, którzy posiadają pierwszego psa, jak i dla bardziej doświadczonych. Wyjaśnia wiele kwestii związanych z psami, np. psie poczucie czasu, ratowanie właściciela z opresji czy każde inne zachowanie nazywane przez nas ,,psim szóstym zmysłem".
Spora dawka wiedzy, obowiązkowa lektura każdego psiarza.

Spora dawka wiedzy, obowiązkowa lektura każdego psiarza.

Czy pies ma poczucie czasu? Wie, że nie ma nas w domu 5 minut czy 5 godzin? Czy psy mają samoświadomość i rozpoznają swoje odbicie w lustrze? Czy są na tyle sprytne, aby wybrać większą górę smakołyków? Od kiedy w moim życiu pojawiła się Luna w mojej głowie narastały pytania - co myśli, co rozumie, jak postrzega świat? Czasem patrzę na nią jak wpatruje się we mnie i zastanawiam się - co dzieje się w tej małej główce?! Jeśli was też nurtują te kwestie, ta książka jest dla was! Znajdziemy w niej dużo badań naukowych przekazanych w bardzo przystępny sposób - wszystko jasno opisane, bez zbędnych terminów naukowych. Nie da się ukryć, że często przypisujemy czworonogom cechy ludzkie, próbujemy tłumaczyć ich zachowania patrząc przez pryzmat naszych własnych przeżyć, ale co naprawdę psy rozumieją i co czują, jest dla nas w dużej mierze zagadką. Polecam oczywiście wszystkim właścicielom psów, ale nie tylko - autorka przedstawia masę ciekawostek, które zainteresują każdego. W okresie szczenięcym Luny czytałam wiele poradników (m.in. o tresurze), ale to właśnie „Oczami psa” najbardziej zapadła mi w pamięć i czerpię z niej już od pół roku („Zobacz, skoro my to słyszymy, dla niej to musi być o wiele głośniejsze, dlatego tak reaguje!”). Napisana z humorem, edukuje nas, tłumaczy psie zachowania i dostarcza informacji na podstawie tego, co dzięki przeprowadzonym badaniom, wiemy (lub powinnismy wiedzieć) o psach.

Książka ta pozwala lepiej zrozumieć psy oraz podpowiada jak wychowywać je w bliskości z człowiekiem.
Książka dla wszystkich wielbicieli psów.
Napisana jest językiem trochę naukowym, nie czyta się jej szybko, ale przyjemnie 😊

Czy zgodzicie się z tym, że bardzo często psy są odbiciem swojego pana, pani? W pewnym sensie upodobniają się do nich?

Książka dla wszystkich wielbicieli psów.

Na początku miałam trochę wrażenie lania wody i zapewniania czytelnika, jak to bardzo nic nie wie o psach i że na pewno jest strasznym antropomorfistą. Ale potem było już dużo lepiej. Z książki można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, np. czy psy mają teorię umysłu, czy można oszukać psa tropiącego, poruszając się chaotycznie w tę i we w tę, albo po co bassetom takie wielkie uszy. Chwilami miałam wrażenie, że niektóre tezy, które rzuca autorka, raczej ciężko jest jednoznacznie udowodnić (np. ze psy bardziej się skupiają na bieżącej chwili i nie wpadają w taki automatyzm, jak ludzie), ale dużym plusem książki jest spora liczba badań i porządna bibliografia.

Książka zdecydowanie pozwoliła mi spojrzeć na mojego psa z zupełnie innej, interesującej strony. Podobają mi się spostrzeżenia autorki, które wiele mi wyjaśniły. Nie wiem, co mogę jeszcze dodać. Nie jest to może najlepsza książka, jaką czytałam w życiu, ale zdecydowanie jako posiadaczka trzyletniego mieszańca byłam zobowiązana, do przeczytania jej i nie zawiodłam się ani na początku, ani w trakcie, ani na końcu książki. Otworzyła mi oczy na zachowania czworonogów i dlatego też mam wielki szacunek do autorki.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Niedawno adoptowałam pieska i postanowiłam przeczytać tę pozycje, ponieważ chciałam poznać trochę lepiej jak Leo funkcjonuje, co go interesuje i jak może reagować na niektóre rzeczy. Chciałam najprościej mówiąc zrozumieć co siedzi w jego głowie i ta książka poniekąd mi to umożliwiła. Wiadomo, że każdy pies jest inny, ale mimo wszystko mają jakieś wspólne cechy a tutaj mamy kawałek wiedzy zamknięty w książce. I bardzo się cieszę, że trafiła ona w moje ręce. Jest w niej poruszone wiele ciekawych tematów i szczerze mówiąc czytając ją niekiedy byłam bardzo zaskoczona tą wiedzą. Taki mały przykład... czy wiedzieliście, że pies może machać ogonem w różne strony? Raz w prawo a raz w lewo? I kierunek machania jest przypisywany do różnych jego emocji? Ja nie wiedziałam! W sumie gorzej jeśli Wasz pies macha dookoła, bo takie też się podobno zdarzają 😁
Może nie była to dla mnie lektura na jeden wieczór przy której odpocznę, ale na pewno była to książka z ogromem informacji na temat psów i ich zachowań.
Jeśli więc chcecie lepiej zrozumieć swojego pupila to sięgnijcie po książkę „Oczami psa”, a Wasz zwierzak na pewno nie będzie już dla Was taką wielką zagadką. ☺️

"Oczami psa. Co psy widzą, czują i wiedzą" to poradnik o naszych czworonożnych przyjaciołach autorstwa Alexandry Horowitz. Każdy z nas, kto posiada psa pewnie wielokrotnie zastanawiał się o czym myśli nasz pupil. Jak postrzega nas i otaczający go świat? Czy jest z nami szczęśliwy? W książce znajdziemy sporo odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Oczywiste jest, że psy były kiedyś dzikimi zwierzętami, więc poradnik przybliży nam ich prawdziwą naturę, zanim zaadaptowały się w naszym środowisku.

Z miłą chęcią sięgnęłam po ten poradnik, bo chciałam pogłębić wiedzę na pewne tematy. Nie ukrywam, że zależało mi na konkretnych informacjach, które umożliwią poznanie mi mojego psa i niestety się trochę zawiodłam. Oczywiście w książce mamy naprawdę sporo informacji o zachowaniu naszego pupila i nie zaprzeczałam, że były wątki, które czytałam z większym zainteresowaniem, a inne z mniejszym. Sama geneza lizania psa daje dużo domyślenia. Teraz, gdy pies wita mnie w progu po powrocie np. z pracy zastanawiam się czy on przypadkiem rzeczywiście nie jest ciekawy, co jadłam i oczekuje, że się z nim, tym podzielę.🤭😅 Wracając do tematu to uważam, że książce było za dużo owijania w bawełnę, gdzie spokojnie można była to napisać zwięźle i precyzyjnie, tak by była to skarbnica wiedzy, po którą w każdej chwili możemy sięgnąć. Czegoś mi tutaj zdecydowanie zabrakło, ale pamiętajcie to jest tylko moje zdanie. Broń boże ja nie skreślam tej pozycji, po prostu czegoś innego się spodziewałam. Poradnik na pewno znajdzie swoich czytelników i odbiorów. Uważam, że każdy właściciel czworonoga powinien sam ocenić ten tytuł.📚🐶

Raczej nie tego się spodziewałam po tej książce. Fakt faktem teraz może trochę inaczej będę patrzeć na swojego psa.

Alexandra Horowitz Oczami psa Zobacz więcej
Alexandra Horowitz Oczami psa Zobacz więcej