Nosem psa. Wycieczka do fascynującego świata zapachów

Tłumaczenie: Paweł Luboński
Wydawnictwo: Czarna Owca
Being A Dog
pies, węch, zwierzęta, moj pies, kynologia
poradniki
tree

Alexandra Horowitz, autorka głośnego bestsellera „Oczami psa”, w swojej nowej książce objaśnia nam, w jaki sposób psy postrzegają świat za pomocą swojego najlepiej rozwiniętego organu zmysłów, czyli nosa, i w jaki sposób również my, ludzie, możemy wykorzystać nasz niedoceniany węch. Dla psa nie istnieje coś takiego jak „świeże powietrze”. Każdy jego haust jest pełen informacji. W istocie to,...

Dla psa nie istnieje coś takiego jak „świeże powietrze”. Każdy jego haust jest pełen informacji. W istocie to, czego każdy pies – oczywiście pies węszący, ale także pies drzemiący obok was na kanapie – dowiaduje się o świecie, pochodzi przede wszystkim z nosa.

W książce „Nosem psa” uczona badająca zdolności poznawcze psów w pasjonujący sposób odkrywa przed nami zagadkę psiego obrazu rzeczywistości.

Wyjaśniając, jak złożony świat otaczających nas woni jawi się dla psiego nosa, Horowitz zmienia w całości nasz pogląd na psy. Po przeczytaniu tej książki mamy wrażenie, że „dowąchaliśmy się” czwartego wymiaru – uwalniając się od biologicznych ludzkich ograniczeń i rozumiejąc zapachy jak nigdy wcześniej. Czujemy się, jakbyśmy sami, choćby na chwilę, byli psami.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

angi1763 | 2018-02-06
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Książka jest naprawdę ciekawa. Wciągnęła mnie od pierwszych stron, niestety jak dal mnie jest za dużo porównań nosa psa z nosem człowieka. Myślałam że dowiem się czegoś nowego i ciekawego o nosie psa a nie tego jak mam wąchać by czuć to co pies ... Jest dużo fajnych i ciekawych momentów i stron w książce ale jak dla mnie w poprzedniej książce tej autorki "Oczami Psa" była bardziej wciągająca i o wiele lepiej opisana niż ta. Polecam dla tych, którzy sami chcą sprawdzić co o niej sądzą i dla tych którzy lubią wyzwania książkowe. ;)

dobrerecenzje | 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

Alexandra Horowitz to zapalona wielbicielka psów.
W swojej książce pt. „Nosem psa” pisze o sobie, że „mam bzika na temat psów: żeby naprawdę je poznać, trzeba zrozumieć jak to jest być psem. A w ich przypadku wszystko zaczyna się od nosa”.
Napisała tę książkę, bo chciała opowiedzieć o zgłębianiu tajemnic psiego nosa, w sposób jakiego jeszcze nigdy nie praktykowano.
Co pies wyczuwa, wąchając Ciebie, czy ziemię, lub wtykając nos głęboko w futro innego psa?
Co wie o Tobie takiego, czego nie wiesz nawet Ty sam?
Jak się odbiera zapachy świata za pomocą psiego nosa?
Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej, weźcie do ręki tę książkę i wczytajcie się w nią.
Znajdziecie tam wiele fachowej wiedzy, ciekawych anegdot i historii z życia tych wspaniałych czworonogów.
Jeśli macie w domu psa, lub jeśli kochacie zwierzęta, poczytajcie o przedstawicielach swojego gatunku i o zapachach ludzkiego świata, w którym żyją.
Inspiracją dla autorki do napisania tej książki były dwa psy-czarujące kundelki.

Psi...

Katerina | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Uwielbiam jak mój pies w kilka sekund znajduje pozoranta ukrytego w lesie :) Uwielbiam to, bo ani nie trzeba go tego uczyć, ani do tego nakłaniać - po prostu sam wie i to robi! A bawimy się w to bardzo sporadycznie. Dlatego też bardzo chętnie sięgnęłam po tą pozycję.
Książka bardzo mnie zaintrygowała na samym początku. Nie wszystkie wiadomości na temat psiego węchu były mi wcześniej wiadome, więc tym bardziej byłam zachwycona. Faktycznie później autorka skupia się bardziej ogólnie nad zmysłem węchu - nad tym jak można go wyćwiczyć i jak ona to robiła. Troszeczkę pod koniec już mi się to dłużyło, ale lekkość z jaką pisarka to opowiadała sprawiła, że spokojnie przez to przebrnęłam.
Książka podobno jest gorsza od "Oczami psa" dlatego, tak trochę z premedytacją, wzięłam się najpierw za tą. Teraz więc nie mogę się doczekać aż zabiorę się za wcześniejszą ;)

Marcja | 2018-12-18
Na półkach: Kynologia, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Moja pierwsza opinia z niewiadomych mi przyczyn została usunięta, tą więc dodaje po raz kolejny. Po genialnej książce "Oczami psa" Pani Horowitz nie mogłam nie sięgnąć po jej nowszą pozycję - "Nosem psa", z nadzieją na jeszcze lepsze poznanie tego najważniejszego dla psów zmysłu. Niestety mocno się rozczarowałam. Informacje dotyczące psiego węchu i jego wykorzystywania są poruszone tylko w części książki. Reszta opisuje ludzkie przygody z węchem, a szczególnie doświadczenia autorki. Spodziewałam się typowo psiej książki, dostałam coś na wpół osobistych przeżyć autorki, kierowanych jej miłością do psów. Pozycja dla ciekawych możliwości zmysłu węchu, dla miłośników psów już mniej.

malenstwo_83 | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Autorka tej książki naprawdę mocno wczuła się w badania nie tylko nad psim, ale i ludzkim węchem. Sporo miejsca poświęca biologii tego zmysłu zarówno u czworonogów jak i ludzi. Książka jest obszerna i naprawdę sporo w niej o nosach, noskach, węchu, węszeniu itp. Chcesz wiedzieć dlaczego pies wie o której wracasz do domu? Jak wykrywają one materiały wybuchowe, narkotyki, czy nowotwory i spadki poziomu insuliny w krwi? Jak zwiększyć / polepszyć swój zmysł węchu i jakie są z tego korzyści? Przeczytaj "Nosem psa".

Patmol | 2019-04-24
Na półkach: Psy, Przeczytane

Bardzo dobra książka uświadamiająca jak wielkie, po prostu niewyobrażalnie wielkie możliwości węchowe ma pies.

Niby każdy wie, że pies ma dobry węch.

Ale kiedy człowiek uświadomi sobie, ze pies potrafi wywąchać chorobę u człowieka, np nowotworową, czy zbliżający się atak epilepsji, wie nie tylko, co człowiek zjadł na śniadanie, ale tez jakie lekarstwo połknął - całkiem inaczej postrzega się ten dobry węch psa.

Pies, i to jest po prostu dla mnie oszałamiające, czuje wyraźnie zapach tego, co dla ludzi często wcale nie ma zapachu; tego co wydaje się się bezzapachowe.

Zadaniem, które stoi przed człowiekiem jest jedynie nauczenie siebie komunikacji z psem, a psa komunikacji z człowiekiem, aby przekazywał informacje ważne dla człowieka.

Wie o tym każdy właściciel psa, który chce korzystać z możliwości swojego psa, np. w czasie wycieczki w lesie, czy w czasie nocnych spacerów po górach, bo pies potrafi dokładnie poinformować o tym czego człowiek nie widzi; czyli jakie zwierzę...

ZaczytanaOlaa | 2017-10-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 19 października 2017

Widziałam, że mało ludzi zna i przeczytała tą książkę i tym jestem lekko zaskoczona;)
Ja uwielbiam zwierzęta a w szczególności psy i z radością przeczytałam książkę- "Nosem psa".
Jeżeli Wy też lubicie psy, chcecie się czegoś więcej dowiedzieć o psach, chcecie poznać różne tajemnice psiego nosa oraz swojego to musicie przeczytać tą książkę. Naprawdę wiele ciekawych rzeczy się z niej dowiedziałam, książkę tą czyta się bardzo szybko bo zaciekawia od pierwszych stron.
10/10

my_fluffiness | 2017-11-14

Pomimo tego, że nigdy nie miałam swojego psa od zawsze czułam z nim pewnego rodzaju więź. Uczucie to zdarza mi się wyjątkowo często w przypadku zwierząt, ale to właśnie ten czworonóg dzięki częstej popularyzacji w kulturze znalazł się na czołowym miejscu w moim dziecięcym sercu. Śmiało mogę powiedzieć, że widziałam wszystkie filmy z psami w roli głównej i po dziewięćdziesięciu procent z nich płakałam jak bóbr. Po ekranizacjach nadszedł czas na książki. Moim faworytem ostatnimi czasy jest W. Bruce Cameron, autor cudownej historii „Był sobie pies” oraz „Psiego najlepszego”, którą dzięki Wydawnictwu Kobiece mam właśnie okazję czytać. Kiedy z nieba spadła mi więc propozycja od Wydawnictwa Czarna Owca dotycząca pozycji „Nosem psa. Wycieczka do fascynującego świata zapachów” nie wahałam się ani sekundy.

Alexandra Horowitz zabiera nas na wycieczkę do fascynującego świata zapachów. Od pierwszych stron czujemy głęboką więź łączącą autorkę z psiakami. Uważa ona, że aby prawdziwie poznać te...

Katarzyna | 2019-04-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka ciekawa. Nie można jej klasyfikować jako książkę przygodową, poradnik, ani encyklopedie. Bardziej jest napisana w stylu dziennika.
Autorka opowiada swoją historię z zapachami.Opisuje w dość ciekawy sposób eksperymenty i profesje związane z węszeniem:)
Przedstawia swoje odczucia i spostrzeżenia.
Dowiedziałam się z niej kilku ciekawych rzeczy np. w jaki sposób szkoli się psy pracujące.
Polecam osobom, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o zapachach, które nas otaczają.Książkę uważam jako ciekawostkę.

nieoczytany | 2018-05-21
Na półkach: Nauka, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 20 maja 2018

Trochę bardziej - jak autorka ćwiczyła swój nos. O psie niestety trochę mniej, ale warte polecenia :)