rozwiń zwiń

Opowiadania paradne i markotne

Okładka książki Opowiadania paradne i markotne
Rafał Warabida Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
204 str. 3 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
204
Czas czytania
3 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7722-057-3
Tagi:
opowiadania
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
355
41

Na półkach: ,

Autor zebrał w jeden tomik opowiadania, które pisał na przestrzeni kilku lat i podzielił je na dwie części.


Pierwsza część to, jak sugeruje tytuł, zbiór teksów "paradnych", które łączy postać pana Toza - pracownika magistratu. Mogłoby się wydawać, że taki szary człowiek prowadzi nudne i przewidywalne życie, jednak w tym przypadku to tylko pozory. Bohater przeżywa wiele niecodziennych przygód, dzięki którym staje w centrum wydarzeń światowej wagi. Jednak to, co się dzieje z nim i wokół niego jest przypadkowe i całkiem od niego niezależne. Budzi się z nieznanymi dotąd uczuciami, które nim kierują, od jego decyzji zależą losy innych ludzi, przeżywa romans, jest zamknięty w bańce mydlanej, porywa sam siebie, jest obserwowany przez media i staje się ważną postacią w kraju. Dzieję się, oj dzieje!
Należy też zwrócić uwagę na fakt, że Pan Toz może być każdym i każdy może być Panem Tozem, bo poza imieniem i funkcją nic więcej o nim nie wiemy. Tu liczą się przeżycia i przygody, a nie sam bohater.


Nie należy jednak spodziewać się sensowej i spójnej treści, bo opowiadania Rafała Warabidy nie są napisane po to, by ukazać sens. One zadziwiają, bawią i zaskakują. Mają bardzo surrealistyczny charakter, który przywołuje na myśl obrazy słynnego malarza Salvadora Dali. W każdym, pozornie prostym zdaniu, odnajdziemy absurd i groteskę.
Podczas czytania nie mogłam oprzeć się wrażeniu podobieństwa do "Alicji w krainie czarów" oraz filmu "Parnasuss: człowiek, który oszukał diabła". Podobny charakter, styl i świat przedstawiony.
Jednak mimo wszechobecnej groteski, opowiadania te są bardzo ciepłe i lekkie.
Muszę się przyznać do tego, że usilnie starałam się szukać drugiego dna i mądrych przekazów, ale niejednoznaczność opowiadań skutecznie mi to utrudniała. To z kolei wywoływało frustrację i nie potrafiłam czerpać przyjemności z obcowania z panem Tozem. Dopiero jak odrzuciłam analityczne myślenie, zaczęłam się dobrze bawić podczas lektury.


Natomiast druga część opowiadań, określona jako opowiadania markotne ma całkiem inny charakter. Jest przesycona melancholią i smutkiem. Skłania do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa, dyskretnie wskazuje na problemy eutanazji i starości. Napomyka o relacjach między ojcem a synem, przypomina o wrażliwości dziecka i zestawia ją z okrucieństwem dorosłych.
Te opowiadania też sprawiają wrażenie lekkich, a jednak pozostawiają po sobie nieokreślony ciężar i wprawiają w zadumę.


Prawda, że te dwie części wydają się całkiem różne od siebie? Jednak mimo odmiennego charakteru, łączy je pewna nieokreśloność, brak ram i uczucie stąpania na granicy jawy i snu. Brakuje też w nich mocno osadzonych bohaterów, którzy wydają się rozmyci i nieistotni.


Lektura "Opowiadań paradnych i markotnych" była dla mnie nowym i nietypowym doświadczeniem, więc jednoznaczna ocena sprawia mi pewną trudność. Najlepiej chyba samemu się przekonać czy taka forma literacka przypadnie Wam do gustu.

Autor zebrał w jeden tomik opowiadania, które pisał na przestrzeni kilku lat i podzielił je na dwie części.


Pierwsza część to, jak sugeruje tytuł, zbiór teksów "paradnych", które łączy postać pana Toza - pracownika magistratu. Mogłoby się wydawać, że taki szary człowiek prowadzi nudne i przewidywalne życie, jednak w tym przypadku to tylko pozory. Bohater przeżywa wiele...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Na półce
    1
  • 2011
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowiadania paradne i markotne


Podobne książki

Przeczytaj także