Bigos

Wydawnictwo: Fronda
shaloma

Polska u progu XXI wieku. Pewnego ranka świetnie zarabiający warszawski menedżer, Sebastian Kupczyk, budzi się w obskurnej chałupie. Początkowo sądzi, że stał się ofiarą głupiego żartu kolegów. Potem – że uczestniczy w wyrafinowanym treningu, poprzedzającym awans na jeszcze wyższe stanowisko... Pełna zaskakujących zwrotów opowieść ukazuje mechanizmy rządzące zarówno środowiskami wielkiego...

Pełna zaskakujących zwrotów opowieść ukazuje mechanizmy rządzące zarówno środowiskami wielkiego biznesu, jak i – jakże od nich odległym – światem popegeerowskich wiosek. Tej książki nie wolno przeoczyć.

"Bigos" brutalnie odsłania prawdziwy obraz ostatnich kilkunastu lat w naszym kraju. Stawia pytania o moralny sens przemian, które w tym czasie nastąpiły. Akcja jest wartka, nadzwyczaj realistyczna; ma w sobie coś z thrillera. I to takiego, którego mimowolnym bohaterem może się stać każdy z nas...

[Wydawnictwo Fronda, 2010]

fiNka | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Aż dziw bierze, ze ta ksiazka jest tak bardzo niedoceniona, bo jest to naprawde świetna, współczesna powieść, ktora warto polecić czytelnikowi.
Nasz bohater Sebastian Kupczyk przed punktem startowym powieści zarabiał mnóstwo pieniędzy i w swoim środowisku miał opinie menedżera przyszłości. Lecz nagle budzi sie (wraz z żona i córka) w walącej sie chałupie gdzieś na zadupiu. Nie wie co sie stało, ani dlaczego i próbuje tego dociec.
Właśnie owo dociekanie jest osią tej powieści. Zderzenie dwóch światów: nowobogackich i biedy popeerelowskiej.
Krzysztof Petelczyc w swoim debiucie nie ustrzegł sie wad. Zdarzają sie dłużyzny opisu, które sa dość męczące, ale budowanie nastroju zdecydowanie rekompensuje te słabości.
Serdecznie polecam te książkę, a ja czekam na kolejna, bo ten Bigos wyszedł autorowi naprawde smakowity.

Jusia | 2011-01-28
Przeczytana: 2011 rok

Dobrze napisana książka bardzo współczesna, szybka akcja, prosty język, momentami dołująca ale również zabawna, taka jak nasze życie, celnie opisująca zarozumiałych karierowiczów pozbawionych uczuć, pokazuje uzależnienie od pieniądza. Liczyłam jednak na inne zakończenie.

Jula | 2011-07-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 29 lipca 2011

Powieść jest po prostu rewelacyjna. Autor w niezwykle trafny sposób opisuje współczesne polskie sprawy, nasze odwieczne fobie i dylematy, różne warstwy społeczne, w sposób śmieszny i straszny jednocześnie ukazując konsumpcyjny styl życia, pogoń za pieniędzmi, bezwzględność w stosunkach międzyludzkich... Tylko zakończenie nie przypadło mi do gustu, bo spodziewałam się bardziej optymistycznego :(
Bardzo polecam tę książkę i proszę nie zrażać się jej pokaźną objętością (500 stron) i drobnym drukiem, bo czyta się ją szybko, z ogromną przyjemnością i uśmiechem - choć niekiedy gorzkim - na ustach.
Czytam dużo książek polskich autorów, w tym również debiutujących, bo lubię w nich odnajdywać znane miejsca i swojskie realia, i z całym przekonaniem mogę napisać, że nieczęsto trafia się tak dobra polska powieść współczesna, solidna powieść z ciekawą, dynamiczną akcją, krwistymi postaciami i do tego napisana dobrym językiem.

Ebru | 2016-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2016