Masowi mordercy

Wydawnictwo: Prometeusz
morderstwo, agresja, psychologia
ufo

Seryjnych morderców nazywa się „drapieżcami” Masowych morderców „ludzkimi bombami zegarowymi” Wyróżniono wśród wielokrotnych morderców również szalonych (spree killers) Jest jednak jeszcze inna klasa wielokrotnych morderców: są to seryjni-masowi mordercy, ich definicja jest niezwykle prosta „seryjny-masowy morderca dokonuje serii masowych morderstw" Książka prezentuje nową kategorię...

Seryjnych morderców nazywa się „drapieżcami”

Masowych morderców „ludzkimi bombami zegarowymi”

Wyróżniono wśród wielokrotnych morderców również szalonych (spree killers)

Książka prezentuje nową kategorię sprawców opisanych powyżej, a ponadto:
- przegląd badań naukowych dotyczących masowych morderców,
- definicję masowego morderstwa ostatecznie klasyfikującą i odróżniającą tych sprawców od innych, którzy byli z nimi łączeni (jak np. terroryści, członkowie sekt i inni),
- nową klasyfikację masowych morderców,
- analizę statystyczną, dzięki której można poznać przeciętną sylwetkę masowego mordercy,
- analizę suicydologiczną, której konieczność wiązała się z tym, że ponad 2/3 masowych morderców to samobójcy,
- analizę kryminologiczną, w której opracowano syndrom premorderczy i wskazówki suicydalno-homicidalne,
- oraz podsumowanie, w którym autor ukazuje, że masowym morderstwom można zapobiegać, przewidując je na podstawie opracowanych wskazówek premorderczych oraz innych czynników (dotyczy również, prawdopodobnie – wymaga weryfikacji – przewidywania pospolitych morderstw).

Kosa | 2015-10-24
Przeczytana: 2015 rok

Gramatycznie i pod względem korekty zdecydowanie lepsza od "Seryjnych morderców". Merytorycznie wychodzi jednak na to, że co piąty masowy morderca ma według własnej diagnozy autora... borderline! Na początku mnie to bawiło, później zaczęło irytować. Pozycja słaba, do autora po raz trzeci nie wrócę: do dwóch razy sztuka.

Lucy | 2013-07-28
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Ze względu na treść i formę nie mam książce nic do zarzucenia. Pan Stukan serwuje nam naukową analizę, którą podpiera przykładami dostępnymi w tym samym tomie. Badanie ma określony cel, który autor realizuje na kartach tytułu. ,,Masowi mordercy" to książka naukowa, jednak wszystko przedstawione jest w sposób zrozumiały dla laika. Co więcej, przedstawione w sposób ciekawy, zajmujący. Poza tym wielkie ukłony do autora, gdyż zabrał się za opisywanie tematów, które nie zasilają rzędów polskich półek.

Do czego mogę się przyczepić i do czego przyczepię się z uporem maniaka, to przeprowadzona (a właściwie: nie przeprowadzona) korekta. Nie winię autora, ponieważ bezpośrednio nie jest za nią odpowiedzialny, chociaż z pewnością po części odpowiada za ten aspekt.

Na każdej stronie można zgrzytać zębami. Mogę zrozumieć fleksję, w której przez nieuwagę umknął jakiś ogonek (np. ,,lubie" zamiast ,,lubię"). Poradzę sobie z niepoprawnym szykiem zdania, niezgodną z zasadami odmianą zagranicznych...

Mictlante | 2015-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Jako i zwykle czytając Pana Jarosława można orgazmów wielokrotnych doznać, przypominam żem mężczyzną jest, emocjonalnie. Jakoś jest chyba tak, że gdy człowiek schyli się nad poszczególnym przypadkiem zachowań, jak poczyta sobie ze zrozumieniem to aż żal tych ludzi się robi. Być może jestem nadwrażliwy, ale jestem w stanie zrozumieć większość dekompensacji u tych, no biedulków jakichś. Potrafię się nawet ze z nimi empatyzować wielce. Ale ciii ....... ;)

persona-non-grata | 2014-03-30
Agata | 2013-10-23