Zapiski Detektywa Kindaichi t. 1-2

Tłumaczenie: Aleksandra Watanuku
Cykl: Zapiski Detektywa Kindaichi (tom 1)
Wydawnictwo: Waneko
金田一少年の事件簿
komiks, manga, kryminał
komiksy
Moonlight

Bohaterem mangi jest Hajime Kindaichi, wnuk słynnego w całej Japonii detektywa, cieszący się w swojej szkole dość kontrowersyjną opinią. Swoją prawdziwą twarz detektywa-amatora pokazuje po raz pierwszy podczas szkolnej wycieczki, na której zostaje popełniona seria morderstw. Na codzień roztrzepany i pocieszny chłopczyk w takich chwilach okazuje się szatanem dedukcji!

źródło opisu: Waneko, 2002

źródło okładki: http://waneko.pl

electric_cat | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Jak zawsze, może nie RMF FM, ale całość opinii na blogu:

Panowie Sato Fumiya i Kanari Yozaburo sposób przemyślany skonstruowali postacie bohaterów. W trakcie czytania komiksu nie potrafiłam stwierdzić wobec żadnego z nich, że jest zbędny. Każda pojawiająca się w mangowych ramkach osoba miała jakąś określoną rolę - czy to mordercy, czy ofiary, czy też kolegi lub koleżanki ze szkoły.
Wnuk uznanego detektywa odziedziczył po dziadku spryt, lecz nie afiszuje się z tym na każdym kroku. Kryje się ze swoją ponadprzeciętnością raczej jak słynny Clark Kent i ujawnia się w kluczowych momentach. Jak wielu siedemnastolatków buntuje się przeciwko szkole, wagaruje. Nie włóczy się jednak bezmyślnie po centrach handlowych, czy eksperymentuje z alkoholem. Nie jest też ubranym w odziedziczone po starszym bracie luźne dresy chłopaczkiem pałętającym się w okolicach osiedlowych ławek....

WisemantheWise | 2015-10-23
Przeczytana: 2010 rok

Mangę "Zapiski detektywa Kindaichi" uważam za genialną po prostu historię nastoletniego chłopaka i jego przyjaciółki, którzy razem niby przypadkiem wplątują się w "grube" afery kryminalne. Jednak inteligencja i spryt Hajime-kun zawsze doprowadza do rozwikłania zagadki. I właśnie śledztwa są najbardziej niesamowite i wciągające. Tak samo rozwiązania bardzo niespodziewane i niebanalne. Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość że w Polsce wydano tylko kilka tomów bo oryginalnie seria liczy o wiele więcej. Dlatego przeczytałem te 7 tomów kilka razy, ale zawsze moje wrażenia z czytania były megapozytywne.

Esme | 2016-05-07
Przeczytana: 05 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyznam że odwykłam już od czytania starszych mang, a tym bardziej starszych niż cokolwiek mangowego co kiedykolwiek czytałam. Dlatego też "Kindaichi" był miłą niespodzianką graficzną i fabularną. O ile w nowoczesnych mangach (a nawet w NGE!) kształ twarzy prawie wszystkich bohaterów jest taki sam, o tyle tutaj jest naprawdę dużo realizmu. Dla nieprzyzwyczajonego czytelnika momentami (a szczególnie na początku lektury) postacie wydają się nawet grube - widać już zapomnieliśmy, jak nierealistyczny jest współczesny design... Do tego tła - dużo, dużo dopracowanych teł. W porównaniu z takim "Kokoro Connect" ta druga pozycja ma żałośnie puste kadry.
Jeśli chodzi o fabułę, to mamy tu dwie historie. Pierwsza opowiada o morderstwach licealistów przygotowujących się do wystawienia "Upiora w operze" i moim skromnym zdaniem jest bardzo podobna do "I nie było już nikogo" Agaty Christie. Druga historia opowiada o morderstwach w wiejskich posiadłościach i tutaj z kolei przypomina "The...

Damian Jankowiak | 2012-02-08

Bardzo dobry kryminał w formie mangi, polecam! :)

Daguchna | 2016-09-14
Na półkach: Daj daj daj, Przeczytane