LWS 3 Mewa

technika
Adam

Alcatraz | 2014-05-15
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Póki co jedyne opracowanie monograficzne samolotu LWS-3 Mewa. Zebrano w niej wszelkie znane wówczas zdjęcia Mew – głównie poszczególnych prototypów. Najlepsze jakościowo fotografie pochodzą z wystawy lotniczej w Paryżu.

W monografii nie ma zdjęć wraków znanych z obiegu internetowego. Mowa tu przede wszystkim o niedokończonych egzemplarzach ewakuowanych z lubelskiej wytwórni i porzuconych w parku saskim. Od daty publikacji "wypłynęło" jeszcze kilka lub kilkanaście czasami bardzo dobrych zdjęć Mewy. Niemniej książka nadal pozostaje jedynym szerszym opracowaniem tego tematu.

Zawiera także kilkanaście rysunków prezentujących szczegóły konstrukcji i różnice w zależności od wersji samolotu. Opis techniczny jest niezły, ale nie wyczerpujący. Na przykład w tekście wyczytamy o zmianie miejsca montowania karabinów maszynowych pilota w egzemplarzach seryjnych (z gondol przy kołach do boków kadłuba), ale niestety nie ma najmniejszej wzmianki o tym, gdzie konkretnie miałyby się znajdować(i...

Grzesio | 2012-12-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Militaria