LWS 3 Mewa

1996-01-01
46 min.
83-86209-61-5
Lotnictwo samolot

Okładka książki Polskie Konstrukcje Lotnicze. Tom 7 Andrzej Glass, Jerzy Kubalańca
Polskie Konstr... Andrzej Glass, Jerz...
Okładka książki Samolot Szkolno-treningowy TS-8 Bies Andrzej Glass, Paweł Pawłowski
Samolot Szkoln... Andrzej Glass, Pawe...

Póki co jedyne opracowanie monograficzne samolotu LWS-3 Mewa. Zebrano w niej wszelkie znane wówczas zdjęcia Mew – głównie poszczególnych prototypów. Najlepsze jakościowo fotografie pochodzą z wystawy lotniczej w Paryżu.

W monografii nie ma zdjęć wraków znanych z obiegu internetowego. Mowa tu przede wszystkim o niedokończonych egzemplarzach ewakuowanych z lubelskiej wytwórni i porzuconych w parku saskim. Od daty publikacji "wypłynęło" jeszcze kilka lub kilkanaście czasami bardzo dobrych zdjęć Mewy. Niemniej książka nadal pozostaje jedynym szerszym opracowaniem tego tematu.

Zawiera także kilkanaście rysunków prezentujących szczegóły konstrukcji i różnice w zależności od wersji samolotu. Opis techniczny jest niezły, ale nie wyczerpujący. Na przykład w tekście wyczytamy o zmianie miejsca montowania karabinów maszynowych pilota w egzemplarzach seryjnych (z gondol przy kołach do boków kadłuba),ale niestety nie ma najmniejszej wzmianki o tym, gdzie konkretnie miałyby się znajdować (i czy np. stosowano synchronizator). Rysunki także tego nie wyjaśniają.

Mimo to książkę na pewno warto poznać, zwłaszcza jeśli ktoś ponadto zajmuje się modelarstwem i planuje wykonanie repliki Mewy w skali.

• Lotnictwo
  • Książki lotnicze