Kim byłbym bez ciebie?

Que serais-je sans toi?
powieść francuska
Ag2S

Inne wydania

"Kolejna znakomita powieść Guillaume Musso, autora niezapomnianego „Potem”, romantyczny kryminał, w którym świat rzeczywisty miesza się z fantazją, a przestępstw dokonuje się z wdziękiem i w białych rękawiczkach. W życiu Gabrielle najważniejsi są dwaj mężczyźni – ojciec i ukochany. Jeden z nich jest złodziejem, drugi policjantem. Ojciec dziewczyny, Archibald, to przestępca starej daty – okrzyknięty najprzebieglejszym przestępcą wszechczasów, oczytany erudyta, który z niewymuszonym urokiem kradnie największe dzieła sztuki. Martin Beaumont zawodowo zajmuje się ściganiem ludzi pokroju Archibalda. Młody, obdarzony fantastyczny temperamentem, staje właśnie przed życiową szansą – pojmaniem legendarnego złodzieja. Żaden z nich nie wie, kim jest ten drugi..."

źródło opisu: Albatros, 2011

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

gwiazdka | 2015-12-13
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Jakoś nie umiem przekonać się do powieści Musso, chociaż próbuję intensywnie znaleźć w nich to, co zachwyca innych czytelników. Teraz, po lekturze „Kim byłbym bez ciebie?", znowu nie znalazłam niczego zachwycającego. Proza bez wyrafinowania, słowa wyrzucone jak z karabinu maszynowego, nawet nie da się określić gatunku powieści: nie kryminał, chociaż mamy tu pojedynek policjanta i złodzieja, nie romans, chociaż są kobieta i mężczyzna, na psychologii autor też się nie zna, a portrety postaci mnie nie przekonują. Szczególnie nie podobają mi się postaci kobiet, zarówno Gabrielle jak i pokazana pod koniec Claire, wyrazy współczucia dla Musso, jeśli on tak widzi kobiety.

Owszem, czytało się szybko, ale to raczej zasługa wydawnictwa i wielkich liter. Książka jednak nie intryguje, nie zaskakuje, nie zmusza do pochłaniania kolejnych stron, bo muszę wiedzieć, co będzie dalej. Ot przyjemne czytadło w zasadzie o niczym interesującym. I może przyznałabym tu więcej gwiazdek gdyby nie...

Krzysiek | 2016-03-01
Przeczytana: 29 lutego 2016

Czy można winić dziecko za to, że się urodziło? Czy można być złym właśnie za to? Co może być powodem takiej złości, takiego żalu, goryczy? Co musi się wydarzyć, by człowiek tłumił w sobie tak trujące duszę emocje? Czy można porzucić je za coś, co naszym zdaniem zasługuje, by tak postąpić.
Człowiek taki może później próbować odkupić swoje grzechy, zmazać swoje błędy zatrzeć po nich ślad, oczyścić jednocześnie swoje sumienie?
Poczucie winy sprawia, że nasza dusza się męczy, a myśli dobijają umysł. Ważnym czynnikiem jest również czas, który leczy rany, który zmienia człowieka. Można próbować wykasować swoje winy, lecz raczej kończy się tylko na próbach, bo przeszłości nie da się wykasować.

Czy dorosła osoba, która jako dziecko została porzucona przez swojego rodzica jest w stanie coś takiego wybaczyć? Czy taki rodzic na to zasługuje? Różnie się układa w życiu. Bywa tak, że rodzic dopiero po latach zdaje sobie sprawę ze swojej głupoty. Albo jest jej świadomy, a własne tchórzostwo...

Monika | 2013-11-30
Przeczytana: 28 listopada 2013

Rozumiem doskonale tych, którzy twierdzą, że powieści pana Musso to "głupoty". Bo tak naprawdę to są "głupoty", ale jak fajnie podane, jak pięknie opisane!
Dla mnie książki pana Musso to miły przerywnik pomiędzy innymi, ciężkimi i poważnymi lekturami. I właśnie osobom szukającym takich "pozytywnych wstawek" polecam książki autora.

Madi | 2016-01-30
Na półkach: Romans, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Mimo licznych negatywnych opinii muszę przyznać,że mi się ta książka nawet podobała.
Autor zaserwował nam tu kilka gatunków-lekki kryminał ,gorący romans i wizje z zaświatów-wszystko to czyta się lekko,z uśmiechem na twarzy,z małym przymrużeniem oka.
Powieść potrafi zarówno odprężyć, wzruszyć jak i zmusić do refleksji,a samo zakończenie wbija w fotel i zasługuje na dodatkową gwiazdkę.

Przebudzona | 2015-12-21
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Może zacznę od tego, że NIE POLECAM zaczynać przygody z czytaniem pana G. Musso od tej książki, bo można się zniechęcić. Jak dobrze, że ja już trochę jego twórczości przeczytałam, to choć wiem, że może się tak zdarzyć, że a może termin go gonił czy inne okoliczności, jak to w życiu bywa i no NIE WYSZŁO panie Musso, nie wyszło.

Wiało jak dla mnie przez całą książkę SZTUCZNOŚCIĄ. Nie mogłam się utożsamiać z bohaterami, a tym bardziej ich polubić. Jedynie dziadzio a la krzyżówka James Bonda z Arsene Lupinem wyzwalał u mnie uśmiech na twarzy, ale bardziej przez to jak został przedstawiony. A dwójka bohaterów - ZAKOCHANCÓW, oj nawet list i ich dialogi nie sprawiły, że uwierzyłam w ich miłość. No niby coś tam było, ALE nawet sam powód dla którego Gabrielle nie pojawiła się na spotkaniu jak dla mnie nie był zbyt wystarczający, żeby nie przyjść. Ja osobiście nie widziałam żadnego problemu, żeby ONA się stawiła na spotkaniu, bo można było WSZYSTKO pogodzić. No ale widać została tak...

Ania | 2016-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Opowieść obyczajowa z domieszką fantastyki w którym świat rzeczywisty miesza się z fantazją,a przestęp dokonuje się w białych rękawiczkach.Porywająca,przyciąga bardzo ciekawą historią.Świetnie napisana,losy bohaterów są poplątane a fabuła dobrze skonstruowana.Opowieść o wielkiej miłości,dylematach,trudnych decyzjach i lojalności.Autor ciekawie przedstawił nam tu czyściec,a mianowicie jest to poczekania na lotnisku,skąd odlatuje się samolotem do śmierci lub życia,otrzymując w daną stronę bilet. Pochłonęła mnie do reszty.Polecam!!!

"..... raz była wesoła, raz przygnębiona, raz na twarz jej wypływał uśmiech, raz oczy napełniały się łzami i załamana podpierała głowę rękami, zatopiona w smutku."
Cytat ten doskonale oddaje co czułam w trakcie i po skończeniu "Kim byłbym bez ciebie?"

Jest to opowieść o miłości, ale i o cierpieniu przez nią.
Jest to opowieść o samotności, ale i o odnajdowaniu osoby, dzięki której odchodzi ona w niepamięć.
Jest to opowieść o utraconej nadziei, ale i o jej powrocie.
Jest to opowieść o ludziach i ich życiowych rozterkach.

Myślę, że więcej nie trzeba mówić o tej pięknej i wzruszającej książce. Jedno jest pewne mało kto pozostanie wobec niej obojętnym.

"Z tego samego powodu kogoś się kocha, co nienawidzi."

"Nie powinniśmy zwalczać naszej słabości, ona nas zbliża do innych, podczas gdy nasza siła nas od nich oddala."

Drogi panie Guillaume Musso, każda kolejna pana książka, którą czytam jest lepsza od poprzedniej.
Dziękuję.

justiiii88 | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczne, 2014
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Trzecie spotkanie z Panem Musso za mną - każdy jego utwór, z którym się zapoznałam wzruszał mnie do łez i wywoływał wiele emocji - tym razem nie było inaczej. Jednakże książka "Kim byłbym bez ciebie" chyba najmocniej ścisnęła mnie za serce - od początku nie ma się pewności jak zakończy się historia Martina i Gabrielle,a z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej wciągałam się w historię. Były momenty, że zapierało mi dech - zwłaszcza w 3 części książki - W towarzystwie aniołów - przede wszystkim to, co działo się w "strefie odlotów".
Gorąco polecam!

Stracony czas.
Ponieważ nie lubię zaczynać książki i jej nie kończyć, więc czytałam i męczyłam się.
Czekałam na zakończenie, bo wiem że Musso potrafi zaskakiwać, a tu nic. Jaka książka, takie zakończenie.
Gdy czytałam wcześniej negatywne komentarze, nie wierzyłam, że komuś może się nie podobać książka Tego autora. Teraz nie mogę zrozumieć pozytywnych komentarzy - jak to może się podobać ?
NIE POLECAM !!!

lkason83 | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Nie czytałem do tej pory książki, której język, fabuła, dialogi oraz psychologia postaci byłyby tak niskich lotów, a na dodatek opatrzonej w okładkę stojącą w rażącej sprzeczności do jej zawartości; moja przedstawia kobietę wspinającą się ponad poziom kłębiących się wokół niej chmur.

Z lekkim stylem, wielogłosowością narracji i bogactwem „cliffhangerów” spotkałem się przy okazji twórczości Jeffreya Archera - uznawanego za jednego z mistrzów storytellingu. Guillaume Musso wypada przy nim jak nieudolny naśladowca; prezentuje styl przywodzący na myśl wypracowania egzaltowanej nastolatki o literackich aspiracjach. Zapełnia strony postaciami przypominającymi gwiazdy ekranu lub estrady, jakby w rzeczywistości ludzie mało różnili się od siebie, a świat zapełniony był sobowtórami celebrytów. Bohaterowie dąsają się na siebie, przerzucają ckliwymi frazesami, zatajają z nieznanych przyczyn informacje gotowe ich pogodzić, przekomarzają niczym dzieci, a ich reakcje są mocno przesadzone...