Pierwsza noc

Cykl: Keira i Adrian (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
La Première Nuit
przygoda, romans
Lotta

''Pierwsza noc'' to połączenie romansu i zwariowanych przygód w stylu znanym z książek Juliusza Verne'a i takich filmów, jak "Miłość, szmaragd i krokodyl", czy popularna seria Stevena Spielberga z Indianą Jonesem. Para młodych naukowców - astrofizyk Adrian i archeolog Keira (bohaterowie poprzedniej powieści Levy'ego Pierwsza noc) - poszukuje mapy nieba sprzed milionów lat, dzięki której będzie...

Para młodych naukowców - astrofizyk Adrian i archeolog Keira (bohaterowie poprzedniej powieści Levy'ego Pierwsza noc) - poszukuje mapy nieba sprzed milionów lat, dzięki której będzie można rozwikłać tajemnicę narodzin naszego świata. Poszukiwania zawiodą oboje do Tybetu i klasztoru ukrytego wysoko w górach, do słonecznej Grecji, dalej przez Wyspy Szetlandzkie na Ural, tropami wędrówek Sumerów, i w końcu do doliny Omo w Afryce. Poczynania Keiry i Adriana śledzą agenci tajnego stowarzyszenia, które za cel stawia sobie niedopuszczenie do ujawnienia prawdy o początkach życia na Ziemi. Prawdy, która może przynieść tragiczne konsekwencje dla całej ludzkości. Śmierć czyha na parę zakochanych na każdym kroku...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,942,1432,pierwsza-noc.html

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

W poszukiwaniu tajemniczej mapy

„Pierwsza noc” to książkowa wersja wielkiej przygody, którą przeżywa się z wypiekiem na policzkach, z ogromną ciekawością i podekscytowaniem.

Adrian jest astrofizykiem a Keira archeologiem. Ci dwoje są głównymi bohaterami, których łączy przyjaźń, uczucie i... tajemnica. Pozostałe elementy znajdują się gdzieś w świecie i nikt nie ma pojęcia, gdzie można je odnaleźć. Bohaterowie naukowcy, z niesłabnącym entuzjazmem i podsycani ogromną ciekawością przeszukują świat, aby tylko móc złożyć tajemniczą mapę w całość. Na ich drodze staje wiele przeciwności, intryg i niewyjaśnionych zdarzeń. Tybet, Grecja, Ural stają otworem przed poszukiwaczami. Podążają tropem Sumerów, docierając do przepięknej doliny w samym sercu Afryki. Czy uda im się przechytrzyć deptających im po piętach ludzi, pragnących za wszelką cenę przeszkodzić naukowcom w osiągnięciu celu i spełnieniu marzeń?

Nie zdradzę, jak zakończyła się wielka przygoda Adriana i Keiry. Powiem tylko, że sama końcówka może bardzo zaskoczyć czytelnika. Cała opowieść stanowi dla czytelnika niebywałą przygodę, łączącą w sobie elementy książki podróżniczej z wątkami romantycznymi i delikatnymi wstawkami lekkiego kryminału. Z podróżnika czytelnik staje się nagle detektywem, aby już po chwili popaść w romantyczny nastrój. Niespotykane to połączenie moim zdaniem, niemniej jednak w odbiorze bardzo ciekawe.

Przyznam szczerze, że nigdy dotąd nie czytałam ani książek Marca Levy, ani powieści podróżniczych. Może nie padłam na kolana, ale z pewnością bardzo mile spędziłam czas, zwiedzając z bohaterami nieznane mi zakątki świata. Nie odkryłam w sobie chęci zdobywania świata, ale momentami moja ciekawość sięgała bardzo wysokiego poziomu. Język, kreacja bohaterów i kolejnych wydarzeń stanowią zdecydowanie rewelacyjną mieszankę, budzącą bardzo pozytywne emocje.

Warto spróbować czegoś nowego, nieznanych dotąd „smaków” literackich. Lubię takie niespotykane doświadczenia i przygody z książką, dlatego też mogę spokojnie polecić „Pierwszą noc” wszystkim tym, którzy zdecydują się zaryzykować. Wielbiciele powieści podróżniczych powinni być w pełni usatysfakcjonowani, natomiast Ci, którzy nie znają tego gatunku, nie pożałują, gwarantuję bardzo miłe wrażenia.

Iwona Zaczek

Jaśmina | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Druga część przygód Keiry i Adriana.
Kochankowie nie ustają w poszukiwaniach kolejnych części tajemniczego wisiorka, mającego ujawnić im mapę nieba sprzed kilkunastu milionów lat. W tym celu podróżują po całym świecie, rozwikłują coraz bardziej skomplikowane zagadki... Niestety, każdy ich krok jest ściśle monitorowany przez rząd, który to nie cofnie się przed niczym, by udaremnić Keirze i Adrianowi dokonanie odkrycia.

Książka jest ciekawa, wciągająca, zawiera liczne ciekawostki ze świata nauki, niemniej jednak bardzo denerwowała mnie główna bohaterka. Jej arogancja i bezczelność potrafiły zepsuć nawet najpiękniejsze momenty powieści. Nie bardzo podobało mi się także ciągłe wracanie do tych samych miejsc. Poza tym nie mam się do czego przyczepić;)

Beata | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Tajemnica wszechświata i stworzenia fascynowała ludzi od zawsze. I właśnie wokół tej tajemnicy Marc Levy stworzył przygodowy romans w dwóch częściach: "Pierwszy dzień" i "Pierwszą noc". Nie ma zbyt szalonych pościgów, ani drastycznych, mrożących krew w żyłach scen. Po prostu przyjemna lektura o miłości i sekrecie ukrytym wśród gwiazd.

dzjustyna | 2012-03-10
Przeczytana: 10 marca 2012

Po przeczytaniu pierwszej części nie mogłam się opanować i pobiegłam do księgarni po "Pierwszą Noc". Rewelacja, skończyłam ją o 3 w nocy.
Kto jest fanem książek przygodowych, lubi tajemnice i choć przez chwilę zastanawiał się skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy, na pewno mu się książka spodoba. Fantastyczna opowieść trzymająca w napięciu, a zakończenie sprawia, że człowiek zaczyna się zastanawiać, ile tak naprawdę o sobie wiemy, co odkryto, a o czym może nam jeszcze nie powiedziano :)
Polecam!

eR_ | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Teorie spiskowe tradycyjnie do niczego niepodobne,całe szczęście pierwszego tomu nie czytałem i nie zamierzam,jak ktoś ma nadmiar czasu może zajrzeć,reszcie odradzam.

beatka18 | 2014-02-16

druga część jest równie wciągająca i ciekawa jak pierwsza część, a co najlepsze zakończenie jest równie zaskakujące, szkoda mi było że Adrian i Keira nie rozwiązali do końca zagadki o początkach życia na ziemi ale widocznie niektóre zagadki lepiej żeby zostały nie rozwiązane, zakończenie świetne

lipka02 | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Marc Levy to francuski pisarz,który zachwycił mnie tym jak łączy ze sobą odmienne od siebie wątki. Powieść ''Pierwsza noc" to zarówno książka podróżnicza mająca w sobie wątki romantyczne i kryminalne. Mieszanka dziwna,inna, lecz bardzo wciągająca. Wraz z bohaterami przenosiłam się w odległe krainy do których zapewne w obecnym życiu nie pojadę. Niewielu z nas stać na przemierzanie doliny Omo w Etiopii.Tym bardziej na wędrówki szklakiem sumeryjskiej cywilizacji,czy zagłębianie się w tajniki życia w tybetańskim zakonie.

Być może w niektórych momentach książka jest trochę obciążona wiedzą z zakresu różnych dziedzin.Sporo dowiadujemy się na temat astrofizyki,antropologii,historii czy biologii.Według mnie wszystkie te ciekawostki autor powieści przedstawił zrozumiale i przystępnie. To nie jest powieść pełna pseudo wywodów to opowieść trzymająca czytelnika w napięciu, pełna zwrotów akcji i okraszona niesamowicie interesującym...

rozia | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 października 2013

Pierwsza noc, dalsza część losów Keiry i Adriana. Ta książka to wielka podróż za mapą świata.
Czytając tą książkę nie można się od niej oderwać. Sama chciałabym móc z nimi wybrać się w taką podróż, Chiny, Afryka, Rosja i wiele innych.
Szukają czegoś czego nikt nigdy nie widział a przynajmniej tak sądzą i są święcie przekonani że dokonają odkrycia światowego. Niestety od pierwszych swoich podróży są prześladowani i to dosłownie pierwsza część kończy się tragicznie, tylko tak się wydaje Adrianowi. Jest nadzieja która jeszcze się tli.
Czy Adrian ma tyle siły w sobie aby ta nadzieja stała się rzeczywistością?
Czy podejmie wyzwanie i co z tego wyniknie jakie losy czekają tę dwójkę?
I czy nadal są prześladowani?
Nie odpowiem na to pytanie. To należy aby sam czytelnik odkrył:)

Anita | 2016-01-15
Przeczytana: 2014 rok

Przygoda na wyciągnięcie ręki. Książka napisana lekko, a przy tym potrafi zabrać nas do świata bohaterów, przeżyć z nimi niezapomniane przygody. Wciąga nawet bardziej niż pierwsza część. Polecam gorąco.

Emilia | 2013-06-20

język: polski
typ: papier

Lina | 2012-11-11
Przeczytana: październik 2012

Mam mieszane uczucia co do tej powieści. Nie jest ani dobra ani zła. Spodziewałam się czegoś lepszego, o większym potencjale. A tu mi zabrakło tego czegoś. Książkę czyta się dość dobrze, momentami się dłuży, momentami przyśpiesza. Trochę nierówna, trochę zbyt przewidywalna, ale za to opisy egzotycznych miejsc wyrównują te mankamenty. Dużym plusem jest zakończenie książki i rozwiązanie zagadki - zmusza do myślenia, zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Chociaż jest to lektura, która nie zapada w pamięć.