Kim jestem?A jeśli już, to na ile?

Okładka książki Kim jestem?A jeśli już, to na ile? Richard David Precht
Okładka książki Kim jestem?A jeśli już, to na ile?
Richard David Precht Wydawnictwo: Zysk i S-ka filozofia, etyka
filozofia, etyka
Wer bin ich und wenn ja ,wie viele?
Zysk i S-ka
2009-11-27
2009-11-27
978-83-7506-346-2
Jerzy Łoziński
socjologia neurologia psychologia umysł

Książka bardzo ciekawa, ale jako wprowadzenie, pewne zarysowanie zagadnień. Wiele wątków jest potraktowanych bardzo skrótowo i pobłażliwie, ale trudno się dziwić, zważając na ilość postawionych pytań. Gdyby rzetelnie chcieć na nie odpowiedzieć i przedstawić różne stanowiska filozoficzne, to książka ta musiałaby liczyć co najmniej kilka tysięcy stron. Plus za połączenie wiedzy humanistycznej i ustaleń z dziedziny nauk ścisłych. Autor pozostawia wskazówki gdzie dalej sięgać, jeżeli dany temat nas zainteresował, ale co najważniejsze, po prostu rozbudza ciekawość. Czyta się to bardzo przyjemnie. Dobra lektura, jeżeli jesteśmy głodni wiedzy, ale nie wiemy od czego zacząć. Z kolei jak ktoś oczekuje naprawdę filozoficznej jazdy i "głębszych" rozważań, to odradzam.

Fenomenalna, wielowątkowa, rozwijająca, przepełniona refleksjami, najeżona inteligencją, otwierająca wszystkie drzwi w mózgu, budząca w każdym człowieku małego filozofa, wybornie napisana, przejmująca, wzbudzająca potężne myśli, które człowieka prześladują nocami.
Czasami stawia pytania, które również stawia każdy z nas, a czasami sama atakuje nas i zaskakuje mądrością. Wzbudza? Raczej wywołuje eksplozję myśli.
To takie filozoficzne kompendium, bez sztywnych filozofów, dat, koncepcji i ich rozwijania.
To kwintesencja, sedno, osobliwość filozofii. Jest tym, czym pociąga, każdego, kto kiedykolwiek zastanawiał się nad czymś wyżej i dalej niż czubek własnego nosa.

Są książki, które powinny być obowiązkowe dla każdego człowieka do zaznajomienia.
Mamy według mnie idealnego kandydata.

Nie wiem, czemu książka jest bestsellerem w wielu krajach, jak głosi tekst z jej okładki. Nie odkryłem tu dużo świeżości - choć wiadomości, ciekawie zebrane i pogrupowane i owszem. Może dlatego, że wiele tematów się powtarza... Ale czemu miałoby się nie powtarzać, skoro pytania stawiane przez ludzi są te same i książki "filozoficzne" na nie odpowiadają. Są tutaj wątki poruszane np. w książce o sekretach ludzkiego mózgu Sama Keana. Może za dużo się naczytałem podobnej literatury, by coś "odkryć"?

Mogę polecić wszystkim tym, którzy chcą niezobowiązująco poczytać o współczesnym świecie w świetle starszych i młodszych filozofów.

Z początku książka trochę mnie nudziła ale z każdym kolejnym rozdziałem czytałem ją chętniej. A najciekawsze były tematy zamykające książkę: "Czy istnieje Bóg?", "Czy przyroda ma sens?"' "czym jest miłość" "Na czym polega szczęśliwe życie?" "Czy szczęścia można się nauczyć?", "Czy życie ma sens?". Bardzo chciałem poznać odpowiedzi na te pytania... i się nie zawiodłem. Autor przedstawił w każdej sprawie różne punkty widzenia i koncepcje filozoficzne wypracowane przez wieki. A to wszystko uzupełnia o wiedzę wynikającą z najnowszych osiągnięć neurologii, psychologii i innych nauk.
Ostatecznie książka stała się kompendium zawierającym próby odpowiedzi przedstawicieli różnych nurtów filozoficznych na pytania, które każdy z nas sobie zadaje na różnych etapach życia. Książka warta uwagi.

Książka, która była dla mnie strzałem w dziesiątkę.
Szukałem czegoś, co w prosty i interesujący sposób wprowadza czytelnika w zagadnienia filozofii, zawierającego jednocześnie szeroką panoramę poruszanych zagadnień, nie zniechęcającego jednocześnie nadmiarem faktografii, nazwisk i pojęć. Nie zawiodłem się.
Autor w przystępny i wyrozumiały sposób oprowadza czytelnika przez świat refleksji - na co zresztą wskazuje słusznie podtytuł "Podróż filozoficzna". Poczynając od najbardziej podstawowych pytań (na tyle podstawowych, że prawdopodobnie wielu czytelników nie byłoby gotowych samodzielnie ich zadać a tym bardziej spróbować na nie odpowiedzieć - ot uroki filozofii) wyprowadzamy coraz bardziej skomplikowane kwestie i próbujemy wraz z autorem znaleźć na nie odpowiedź. Autor prowadzi nas "za rękę" przez największe i najbardziej kontrowersyjne pytania filozofii, powołując się nie tylko na "kolegów" po fachu pokroju Epikura, Kanta czy Schopenhauera, lecz również przywołując na pomoc siły nowoczesnej nauki. Oczywiście wybór treści przywoływanych przez Richarda Davida Prechta jest subiektywny i nie musi przypadać każdemu do gustu a jego dające się wyczuć sądy nie zawsze muszą zgadzać się z naszymi osobistymi, autor daje nam mimo wszystko spore pole do własnej refleksji nad zagadnieniami. A wnioski, do których dochodzimy, niejednokrotnie mogą nas zaskoczyć.
Polecam tę książkę każdemu, kto choć trochę odczuwa w sobie ciekawość świata i lubi rozmyślać oraz dociekać prawdy na temat naszego krótkiego życia. Wcale nie trzeba mieć pojęcia o filozofii, żeby za tę książkę się zabrać - a nawet jeśli się takie pojęcie ma, można przeczytać to jako lekką lekturę i w myślach zgodzić się lub pokłócić z autorem.

Książka, która była dla mnie strzałem w dziesiątkę.
Autor w przystępny i wyrozumiały sposób oprowadza czytelnika przez...

Książka, którą trzeba mieć. Według mnie nie jest to książka do przeczytania "na raz", ta książka jest po to, by móc do niej wracać i wracać i wracać... Osobiście czytałam i zresztą nadal czytam ją na raty, delektuje się każdym rozdziałem, każdą mądrością. Odbywam cudowną podróż filozoficzną... Długą i wolną.

Wspaniała podróż filozoficzna na przeróżne tematy i wiedzy o człowieku:co mogę wiedzieć ?,co powinienem czynić?,na co wolno mi mieć nadzieję?.
W Niemczech:Kim jestem?A jeśli już to na ile? osiągnęło nakład ponad miliona egzemplarzy.Praw do publikacji zakupili wydawcy z 22 krajów.

Trudno dzisiaj wieść rozważania filozoficzne o istocie człowieczeństwa bez sięgnięcia po odkrycia innych nauk, szczególnie psychologii.
Bardzo ciekawa książka napisana przystępnym językiem.

Bardzo ciekawa książka napisana przystępnym językiem.

Świetne kompendium. Taki "Świat Zofii", ale dla dorosłych.
Książka, która otwiera kolejne drzwi, za którymi są... kolejne.
Świetna na początek drogi. Świetna jako podsumowanie.

Świetne kompendium. Taki "Świat Zofii", ale dla dorosłych.
Książka, która otwiera kolejne drzwi, za którymi są... kolejne.
Świetna na początek drogi. Świetna jako podsumowanie.

• Filozofia
  • Chcę mieć