Ciemna strona człowieka

Tłumaczenie: Anna Tanalska-Dulęba
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nauka u progu trzeciego tysiąclecia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: CiS, W.A.B.
The Dark Side of Man. Tracing the Origins of Male Violence
83-85458-46-8
męskość, przemoc, agresja

Ghiglieri pyta, czy mężczyźni rodzą się ze skłonnością do przemocy. Jego odpowiedź brzmi: tak, agresja jest zaprogramowana w naszym DNA! Bada zatem formy męskiej agresji - gwałty, morderstwa, wojny, ludobójstwo - i zadaje kolejne pytanie: czy cokolwiek można z tym zrobić? Ale aby poradzić sobie z naszym ewolucyjnym dziedzictwem, musimy je poznać i zrozumieć.
Scientific American

źródło opisu: okładka

źródło okładki: strona www wydawcy

Marcin Polański | 2011-01-09

Mocna rzecz. Autor bierze pod lupę najbardziej wstydliwe i haniebne z ludzkich zachowań. Okazuje się, że morderstwa, ludobójstwa, gwałty są domeną mężczyzn. Czy książka dociera do korzeni zła i wyjaśnia przyczyny brutalnych zachowań? Raczej nie, jednak daje wyobrażenie o naszych mrocznych skłonnościach i zmusza do gorzkiej refleksji nad kondycją gatunku ludzkiego.

jestemtu | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Tłumaczenie wszystkiego tym i ograniczenie wszystkiego do tego, że mamy wspólne cechy z jakąś małpą Bonobo z gór Ekwadoru, kolorowym żółwiem z Papui Nowej Gwinei czy nawet i pewnie jeleniem Bambi jest trochę za śmieszne, by traktować nazbyt poważnie wnioski autora, do jakich doszedł.

Lutet | 2015-07-26

Książkę dobrze się czyta ale momentami jest ciężka, co można było się spodziewać po tytule i opisie książki.

Jacek_Tarasiuk | 2014-11-11
Przeczytana: 2001 rok

Książka analizuje źródła męskiej agresji. Nie tylko panowie powinni przeczytać.

Megsss | 2016-11-24
Przeczytana: 2002 rok