Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja

The Information. History. Theory, A Flood
978-83-240-2249-6
Inne
Ag2S

Pasjonująca instrukcja obsługi współczesności Każda epoka ma swoją cechę szczególną. Żyjemy w wieku „informacji”, tak jak nasi przodkowie żyli w wieku „pary”, „żelaza” czy choćby „kamienia łupanego”. Czym właściwie jest „informacja”? Na to pytanie odpowiada znany popularyzator nauki i autor bestsellerów James Gleick. Jego najnowsza książka to rewolucyjna lektura, która pozwala zupełnie...

Pasjonująca instrukcja obsługi współczesności

Każda epoka ma swoją cechę szczególną. Żyjemy w wieku „informacji”, tak jak nasi przodkowie żyli w wieku „pary”, „żelaza” czy choćby „kamienia łupanego”. Czym właściwie jest „informacja”? Na to pytanie odpowiada znany popularyzator nauki i autor bestsellerów James Gleick. Jego najnowsza książka to rewolucyjna lektura, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na współczesny świat.

Informacja to podróż przez wieki sięgająca najdawniejszych czasów, kiedy każda myśl odchodziła w zapomnienie równie szybko, jak się rodziła. Gleick prowadzi czytelnika od pierwszych systemów komunikacyjnych, takich jak tam-tamy, aż do współczesności, kiedy wszyscy bezwiednie staliśmy się ekspertami od wszystkiego, a problemem nie jest brak informacji, ale jej nadmiar. Przybliża sylwetki częstokroć zapomnianych geniuszy i wizjonerów odpowiedzialnych za to, jak rozumiemy dzisiaj informację i jak się nią posługujemy.

Każda informacja może zmienić Twój punkt widzenia.

Ta Informacja odmieni całkowicie Twoje spojrzenie na świat.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

LMA | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

„Informacja” to niesamowicie kompleksowa praca ukazująca dzieje kodowania myśli i słów. Coś, co dzisiaj wydaje nam się tak oczywiste jak pismo, prasa, książki, strony internetowe, telefonia komórkowa, e-mail czerpie swój początek wraz z rozpowszechnieniem się hieroglifów i pisma klinowego. Książka nie tylko w interesujący sposób objaśnia tę długą i zawiłą drogę, ale także zachęca do refleksji na temat dzisiejszego świata pod znakiem „przeładowania informacji”. Jak przedstawia to Gleick, ludzie jeszcze w XIX i XX wieku nie mieli jakościowego ani ilościowego dostępu do informacji, więc nigdy nie padło tak bolące zdanie w dzisiejszych czasach: mam za dużo do czytania. Bo czy tak naprawdę udało się komukolwiek przeczytać WSZYSTKIE książki? No dobrze, już, już. Trochę się zapędziłam. Reasumując, książka zdecydowanie warta przeczytania!

Carmel | 2017-06-25
Przeczytana: listopad 2012

James Gleick ma dar opowiadania, jak mało kto. Biografia Feynmana jego pióra, to pasjonująca opowieść o nietuzinkowym fizyku. Tym razem Gleick zabrał się za ulotne i wszechobecne zjawisko, przysparzające naszym mózgom sporo pracy. "Informacja. Bit Wszechświat rewolucja" to świetnie napisana historia przygody Homo sapiens z informacją. Interdyscyplinarność pracy wprost oszałamia. Jest warstwa lingwistyczna, jest teoria szyfrowania, jest termodynamika i entropia fizyczna, matematyczna teoria liczb, działanie mózgu, genetyczny kod życia czy cybernetyka. Całość prowadzona jest zgrabnie w naprzemiennej narracji historycznej i a-chronologicznej skupiającej się każdorazowo na pewnej szczególnej emanacji informacji.

Nie da się w krótkiej opinii zawrzeć wszystkich istotnych elementów, których dotknął Gleick. Jedno jest pewne, jeśli się zacznie przygodę z lekturą, trzeba doczytać do końca, bo wciąga jak najlepszy kryminał!

Hasłowo, publikacja daje odpowiedzi na pytania, które warto sobie...

Adrian000 | 2014-01-20
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Skusiłem się na tę książkę, po ciekawej rozmowie w audycji tokfm, która była inspirowana właśnie tą pozycją.
Niestety, sama książka mnie zawiodła - jest potężna księgą, w której wplata się ogromne ilości biograficznych historii wynalazców. Ciężko przez to przebrnąć mi – czytelnikowi zaciekawionemu tematyką.

mijam | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

genialna, o rozwoju nauki o informacji i komunikacji.

Pisak | 2016-07-09

Bardzo ciekawy zbiór informacji