Staljin, zivljenjska pot samodrżca
83-11-07757-6
historia
kasiaman55

Biografia Stalina, w której autor rzetelnie przeanalizował i krytycznie ocenił wszystkie możliwe źródła wiedzy o dyktatorze ZSRR

Carmel | 2017-05-13
Przeczytana: 1992 rok

To najlepsza biografia Stalina w moim przekonaniu. To nie, popularne ostatnio, studium w stylu demonicznego anty-bohatera filmowego, nie analiza 'dokonań szatana w ludzkiej skórze'. To książka o biednym, zakompleksionym, słabym i ospowatym człowieku, któremu władza pozwoliła na wszystko. Opis mechanizmu konfrontacji umysłu, który stworzył orwellowski świat, z nieskrępowanym polem do samorealizacji.

Soso-Koba-Dżugaszwili-Stalin to zlepek struktur ludzkiej psychiki, wymykający się często postronnej współczesnej pojmowalności. U Mikelna cały ten odrealniony demon został 'złapany za nogi' i ściągnięty na ziemię. W swoje wiwisekcji, autor pokazał banalność mechanizmów, strach i zakłamanie otoczenia wodza oraz bezradność obywateli ZSRR.

U Mikelna chyba najciekawszy okres, to lata 1924-1929, w którym Stalin rozprawił się z 'trockistowsko-zinowiewowsko-kamieniewowskim odchyleniem'. Racjonalnie i sugestywnie pokazał ludzi, ich słabości, oportunizm i narkotyczną chęć rządzenia, bycia...

amalgamat | 2014-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: marzec 2014

Wiarygodna, pozbawiona zjawiska żonglerki faktami i wybiórczego potraktowania materiału źródłowego. Prawdziwa lekcja historii. Tyran znów jak żywy. Ciśnie się na usta pytanie jak to możliwe, że do czegoś takiego jako ludzkość dopuszczamy?

Simon | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016