Każdy ma swoje Kilimandżaro

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1061-5
albumy
paper_flower

5895 metrów nad poziomem morza. Na taka wysokość wznosi się słynne Kilimandżaro, najwyższa góra Czarnego lądu. We wrześniu na jej szczyt wyruszyła z Polski niezwykła wyprawa, zorganizowana przez fundację "Mimo Wszystko", złożona z dziewięciu niepełnosprawnych osób. Wśród nich znaleźli się Miedzy innymi: Jan Mela, najmłodszy zdobywca obu biegunów, który w wyniku porażenia prądem stracił rękę i nogę, Katarzyna Rogowiec, wybitna paraolimpijka i złota medalistka z Turynu, oraz niewidomy od urodzenia Łukasz Żelichowski. Oprócz zmagania się z dużymi różnicami temperatur, rozrzedzonym powietrzem i zmęczeniem przyszło im się zmierzyć przede wszystkim ze swoimi słabościami i ograniczeniami.

Evik | 2012-04-16
Przeczytana: 17 marca 2012

Książka ta jest relacją z wyprawy zorganizowanej przez fundację "Mimo Wszystko", złożonej z dziewięciu niepełnosprawnych osób. Odbywała się ona od 27 września do 9 października 2008 roku(przylot do Polski).

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza część przybliża uczestników wyprawy i rodzaje niepełnosprawności, z jaką się zmagają. Opowiada, jak niepełnosprawność wpływa na ich życie. Niepełnosprawność fizyczna nie zawsze wpływa na inteligencję, a tymczasem niektórzy mieli trudności w kształceniu.
Niepełnosprawnej Angelice pani psycholog zasugerowała technikum tkackie, powiedziała, że "to jedyna szkoła, w jakiej ją widzi". Tylko dzięki determinacji rodziców ("po moim trupie" - powiedział jej ojciec) stało się inaczej.
Krzysztof, który zachorował na Heinego-Medina doświadczył wielu szykan w szkole podstawowej. Dzieci bawiły się nim w ping-ponga.Ojciec musi odbierać go po lekcjach w obawie żeby koledzy nie zrobili mu krzywdy. Podstawówkę wspomina jako horror. "Nie...

azyjka | 2015-08-27
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Książka wyraźnie uzmysławia, że to LUDZIE CZYNIĄ NASZE ŻYCIE WARTYM PRZEŻYCIA. To właśnie dzięki zaangażowaniu, motywacji, samozaparciu i co najważniejsze zaufaniu i współpracy uczestników cała wyprawa była dla każdego z osobna zdobyciem Kilimandżaro. Piękna książka, piękna inicjatywa, piękni ludzie.

książkowamaniaczka | 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013, Ebooki
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Sto metrów wyżej swoją walkę toczy Angelika. Idzie z nią trzech tragarzy i Bogdan. Co dziesięć minut zmieniają się, niosąc Angelikę na plecach. Po kilku takich zmianach jeden z tragarzy całkiem opada z sił. Angelika patrzy w ciemność z nadzieją, że zobaczy Gilman's Point, ale to niemożliwe.
„Popatrzyłam na twarze tragarzy i Bogusia. Były śmiertelnie blade, mieli nieobecne oczy i z trudem łapali oddech. Nogi po kolana zapadały im się w pyle i żwirze. Czułam ich mękę i marzyłam o tym, żeby nic nie ważyć. Miałam skostniałe ręce i nogi, bolał mnie cały kręgosłup. Chciało mi się płakać, ale resztką sił się powstrzymałam. Nie chciałam ich jeszcze bardziej osłabiać. A potem znów usłyszałam ciężki oddech Bogusia oraz przewodników i powiedziałam, że schodzę na dół. «Co ty mówisz?» - zapytał Bogdan, jakby się ocknął z letargu. «Schodzę na dół. Dziękuję za wszystko! A ty idź na górę!» - odpowiedziałam. Zazwyczaj mam problemy z podejmowaniem decyzji. Wtedy nie miałam wątpliwości. To było moje...

przecinkowa | 2011-05-23

Motywująca :)

Lolek90 | 2013-02-02
Przeczytana: listopad 2009

Książkę pożyczyła mi koleżanka, zapewniając mnie, że na pewno mi się spodoba. Nie myliła się ani trochę. Niecałe 240 strony przeczytałam w jeden wieczór. Wciągająca opowieść o ludziach takich jak ja, którzy dzięki fundacji Anny Dymnej pokazali, że niepełnosprawność nie musi oznaczać końca świata, że będąc bez kończyn, na wózku inwalidzkim, czy też osobą niewidomą też można realizować swoje marzenia, nawet te na pozór szalone i niemożliwe. Wystarczy mieć wokół siebie kilku ludzi dobrej woli, gotowych Ci pomóc w każdej sytuacji oraz dużo silnej woli. Na kartkach książki poznajemy samych uczestników wyprawy - mistrzynię paraolimpiady w biathlonie Kasię Rogowiec, słynnego zdobywcę dwóch biegunów północnych Jaśka Melę, cierpiącą na dystrofię mięśniową Andżelikę Chrapkiewicz-Gądek, poruszającego się o kulach Krzysia Gardasia, który jest zaprawionym zdobywcą m.in. Mont Blanc, Aconcagui i Elbrusa, Krzysztofa Głombowicza poruszającego się również o kulach, kolejnego zimowego...

paper_flower | 2010-09-02
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Odwaga, ból, determinacja w drodze na szczyt, to tylko niektóre z szerokiego wachlarza emocji jakie czytelnik odczuwa czytając tą książkę. Pełna zapierających dech w piersiach zdjęć i szczegółowych opisów zmagań bohaterów.

| 2012-08-26

Ja sama jestem niepełnosprawna... Przeczytanie tej książki dało mi nadzieję na to, że przetrwam wszystkie ciężkie przeżycia.

Boczeretko84 | 2015-07-28
Przeczytana: 10 grudnia 2012