The Grey Beginning
dona

Kiedy mąż Kathy Malone, Bart, ginie w wypadku samochodowym, młoda kobieta przechodzi załamanie nerwowe. Po opuszczeniu kliniki wyrusza do mieszkającej we Włoszech babki męża, sędziwej hrabiny Morandini. Tchnące tajemnicą stare domostwo sprawia, że Kathy wędruje zaułkami snów w poszukiwaniu nieuchwytnego Barta. Wkrótce jednak okazuje się, że musi stawić czoło zagrożeniom bardziej realnym niż senne koszmary.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1999

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

willa | 2016-06-25
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Czasami lubię sobie poszperać w bibliotece i znaleźć jakąś pozycję starszą, mniej znaną. Książka pasowała do jednego z wyzwań, więc bez wahania po nią sięgnęłam. Akcja powieści została osadzona we Włoszech, a dokładnie we Florencji. Autorka bardzo dokładnie opisała krajobrazy i zabytki, także można było sobie wszystko wyobrazić, tak jakbyśmy się tam znajdowali.

Kathy Malone straciła w wypadku męża. Po opuszczeniu kliniki psychiatrycznej wyrusza do Florencji, gdzie mieszka babka męża, Francesca. Na miejscu okazuje się, że mąż ją okłamał i wcale nie jest jej wnukiem, ale jest jedynie spokrewniony z sędziwą kobietą. Kobieta uznaje Kathy na oszustkę. Gdy dziewczyna zasłabnie wszyscy uznają, że jest w ciąży, a ona sama nie wyprowadza nikogo z błędu, dzięki czemu zostaje w willi. Nawiązuje się nić sympatii między nią a dziesięcioletnim wnukiem hrabiny. Od początku w murach domostwa dziewczynę dręczą wspomnienia z nieżyjącym mężem. Dziwne zachowanie służby powodują w kobiecie liczne...

Alkaidalna | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

"Szary blask" okazał się nieco mniej frapujący od poprzedniczki, czyli "Czarownicy". Mimo wszystko przeczytałam opowieść z ochotą, głównie z powodu akcji osadzonej we Florencji. Z Włochami dzielą mnie miłe wspomnienia, toteż opisy tego kraju czytałam z dużym zainteresowaniem. Jakkolwiek nie były one nazbyt obszerne, nad czym ubolewam.

Autorka skupiła się na Kathy i jej relacjach z mieszkańcami włoskiej willi. Całość dotyczy także tajemniczego zachowania chłopca wychowywanego przez hrabinę, a także mrocznych wspomnień o rzekomo umarłym mężu głównej bohaterki. Niepokojące zdarzenia i zachowanie służby nastręcza Kathy wiele obaw. W końcu zagłębia się w sytuacji całkowicie i doprowadza ją do końca, znajdując odpowiedzi na większość dręczących pytań.

Powieść potrafi zaskoczyć mniej uważnego czytelnika. Dobra lektura do porannej herbaty, ewentualnie może posłużyć jako miłe czytadło w pociągu.

Vivan | 2012-12-27
Przeczytana: 20 kwietnia 2006