Leksykon niewiedzy: To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi

Tłumaczenie: Elżbieta Kaźmierczak
Wydawnictwo: W.A.B.
Lexikon des Unwissens. Worauf es bisher keine Antwort gibt
978-83-7414-562-6
niewiedza, wiedza, ciekawostki
popularnonaukowa
BialyTrufl

„Oto nasza wiedza o tym, co wiemy: Są rzeczy, o których wiemy, że je wiemy. Są rzeczy, o których wiemy, że ich nie wiemy, to znaczy: jak dotąd ich jeszcze nie wiemy. Są też rzeczy, o których nie wiemy, że ich nie wiemy. I z każdym rokiem dowiadujemy się o nich coraz więcej” – powiedział kiedyś Donald Rumsfeld. Możemy napisać tyle leksykonów, ile jest gałęzi wiedzy. Odkrywcza myśl Kathrin Passig i Aleksa Scholza była jednak inna: napiszmy, jak wiele jeszcze nie wiemy, czyli o rzeczach, o których wiemy, że ich nie wiemy. W codziennym świecie wiedza o niewiedzy nie jest szczególnie popularna. Składa się na to wiele przyczyn, pośród których jedną z najważniejszych jest kult sukcesu, z powodzeniem lansowany przez media. Jak piszą autorzy: „Dziennikarze wolą oznajmiać zakończenie badań i nowe odkrycia. Tytuł: «Nic nowego o X» brzmi znacznie gorzej niż: «Zagadka X ostatecznie rozwiązana»”.
Leksykon niewiedzy jest książką nie tylko pożyteczną, ale też bardzo ciekawą i przyjemną. A przy tym jakie pole do popisu daje myślicielom! Przypuśćmy, że nie jesteście specjalistami od węgorzy, zagadnień rozwoju społeczeństwa amerykańskiego czy halucynogenów. Ale gdy się dowiecie, jak mało o tym (i o wielu jeszcze innych sprawach) wiadomo w ogóle, czy nie wysilicie się, aby spróbować dociec, kim właściwie byli pierwsi Amerykanie lub jak zbudowana jest ciemna materia?

źródło opisu: www.wab.com.pl

Aleksandra | 2011-07-30
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2011

Sam pomysł na książkę jest ciekawy. Również dobór zagadnień uważam w większości za trafiony. Skąd więc niska ocena? Autorzy mają nadzwyczaj irytujący styl pisania. Co chwilę do treści wtrącane są pseudozabawne anegdotki, każące niekiedy wątpić w lotność umysłu ich autora. Niekiedy do tego stopnia utrudniały mi czytanie, że musiałam odłożyć książkę, wymamrotać kilka epitetów i dopiero wtedy kontynuować. Jak na książkę popularnonaukową zbyt wiele jest starania się o popularność, a zbyt mało nauki. Nie jest to jednak pozycja kompletnie bezwartościowa. Po prostu jej przebrnięcie wymaga pewnej dozy samozaparcia.

Toruń | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

bardzo przyjemna książka. o rzeczach skomplikowanych, ale prostym językiem i z przymrużeniem oka. pełna ciekawostek, samczyków i niuansów. ogólnie całkiem odpowiadał mi humor jakim operują autorzy, chociaż momentami bywał irytujący czy wyjątkowo niski. ale dało się to jakoś przetrawić. polecam, poszerza horyzonty,rozpala ciekawość. chociaż jest już lekko nieaktualna, ale nauka idzie do przodu w takim tempie, że nie ma co się dziwić!

Tinkerbelle | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

Książka ogólnie ciekawa, można czytać wyrywkowo poszczególne rozdziały. Mankamentem jest pewnego rodzaju maniera autorów by być na siłę zabawnym, co wychodzi im może raz na dziesięć prób.

Magdalena | 2016-08-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016