Leksykon niewiedzy: To, na co dotychczas nie znamy odpowiedzi

Tłumaczenie: Elżbieta Kaźmierczak
Wydawnictwo: W.A.B.
Lexikon des Unwissens. Worauf es bisher keine Antwort gibt
978-83-7414-562-6
niewiedza, wiedza, ciekawostki
popularnonaukowa
BialyTrufl

„Oto nasza wiedza o tym, co wiemy: Są rzeczy, o których wiemy, że je wiemy. Są rzeczy, o których wiemy, że ich nie wiemy, to znaczy: jak dotąd ich jeszcze nie wiemy. Są też rzeczy, o których nie wiemy, że ich nie wiemy. I z każdym rokiem dowiadujemy się o nich coraz więcej” – powiedział kiedyś Donald Rumsfeld. Możemy napisać tyle leksykonów, ile jest gałęzi wiedzy. Odkrywcza myśl Kathrin Passig i Aleksa Scholza była jednak inna: napiszmy, jak wiele jeszcze nie wiemy, czyli o rzeczach, o których wiemy, że ich nie wiemy. W codziennym świecie wiedza o niewiedzy nie jest szczególnie popularna. Składa się na to wiele przyczyn, pośród których jedną z najważniejszych jest kult sukcesu, z powodzeniem lansowany przez media. Jak piszą autorzy: „Dziennikarze wolą oznajmiać zakończenie badań i nowe odkrycia. Tytuł: «Nic nowego o X» brzmi znacznie gorzej niż: «Zagadka X ostatecznie rozwiązana»”.
Leksykon niewiedzy jest książką nie tylko pożyteczną, ale też bardzo ciekawą i przyjemną. A przy tym jakie pole do popisu daje myślicielom! Przypuśćmy, że nie jesteście specjalistami od węgorzy, zagadnień rozwoju społeczeństwa amerykańskiego czy halucynogenów. Ale gdy się dowiecie, jak mało o tym (i o wielu jeszcze innych sprawach) wiadomo w ogóle, czy nie wysilicie się, aby spróbować dociec, kim właściwie byli pierwsi Amerykanie lub jak zbudowana jest ciemna materia?

źródło opisu: www.wab.com.pl

Aleksandra | 2011-07-30
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2011

Sam pomysł na książkę jest ciekawy. Również dobór zagadnień uważam w większości za trafiony. Skąd więc niska ocena? Autorzy mają nadzwyczaj irytujący styl pisania. Co chwilę do treści wtrącane są pseudozabawne anegdotki, każące niekiedy wątpić w lotność umysłu ich autora. Niekiedy do tego stopnia utrudniały mi czytanie, że musiałam odłożyć książkę, wymamrotać kilka epitetów i dopiero wtedy kontynuować. Jak na książkę popularnonaukową zbyt wiele jest starania się o popularność, a zbyt mało nauki. Nie jest to jednak pozycja kompletnie bezwartościowa. Po prostu jej przebrnięcie wymaga pewnej dozy samozaparcia.

Tinkerbelle | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

Książka ogólnie ciekawa, można czytać wyrywkowo poszczególne rozdziały. Mankamentem jest pewnego rodzaju maniera autorów by być na siłę zabawnym, co wychodzi im może raz na dziesięć prób.

Magdalena | 2016-08-13
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam