Śmierć książki. No Future Book

978-8361-154-03-7
bibliotekoznawstwo, książki
popularnonaukowa
dzosefinn

Biblioteki bez książek, miasta bez księgarń, renesans piktogramów... Opowieść, jaką snuje Łukasz Gołębiewski, jest tyleż fascynująca, co przerażająca. I co szczególnie frapujące... jak najbardziej realna. „Śmierć książki. No future book” to przewrotnie zatytułowany esej o obecnym stanie kultury druku, zapoczątkowanej w 1455 roku przez wynalazek Gutenberga, oraz analiza mechanizmów i tendencji...

„Śmierć książki. No future book” to przewrotnie zatytułowany esej o obecnym stanie kultury druku, zapoczątkowanej w 1455 roku przez wynalazek Gutenberga, oraz analiza mechanizmów i tendencji społecznych wpływających na kulturę XXI wieku.

Łukasz Gołębiewski zastanawia się nad przyszłością książki w kontekście wszechobecnej digitalizacji treści oraz nieograniczonych możliwości Internetu. Pisze o śmierci książki, zmierzchu księgarń, zmianach w języku i konstrukcji literatury jako naturalnych konsekwencjach zachowań ludzkich oraz rozwoju technologicznego. Stawia zdecydowane i kontrowersyjne tezy. Czy literatura drukowana zamiera wobec dominacji hipertekstu i cyberprzestrzeni? Autor porusza takie zagadnienia jak open source, e-book, e-ink, print-on-demand czy choćby blog.

Książka, choć uwiarygodniona danymi statystycznymi, napisana jest przystępnym językiem, bez przypisów i nadmiaru cytatów, także bez zbędnej terminologii fachowej. Rejestruje nowe zjawiska kulturowe, które na równi fascynują, co przerażają.

PrzyAromacieKawy | 2014-05-21
Przeczytana: 19 maja 2014

Łukasz Gołębiewski to pisarz, krytyk literacki, wydawca i dziennikarz. Pracował m.in dla Rzeczpospolitej. Ma na swoim koncie kilka książek a także eseje o kondycji czytelnictwa w Polsce czy ogólnie o zmianach jakie zachodzą w procesie poznawania literatury. Ja spotkałam się z jego twórczością po raz pierwszy jak to zwykle była przez przypadek w bibliotece gdzie panie bibliotekarki sprytnie zawsze wystawią coś na sam środek, co przyciągnie moje oko. I tak też się stało tym razem, bo jak tu nie przeczytać książki, która krzyczy do mnie tytułem tak kontrowersyjnym jak ten obok. No i przeczytałam. I się wkurzyłam. Bo ja nie lubię takich debat, takiego rozmyślania, prowadzenia tych wszystkich wielkich statystyk, kto ile ile czyta książek, kto ile ich wypożyczył a ile kupił, kto jakie ma biblioteczki, jakie kolory okładek w nich dominują. Przyznam, ze kiedyś się temu poddałam i mnie to rajcowała, ale teraz wiem, że to nie ma żadnego znaczenia. Badania nie są miarodajne, bo obejmują...

Książka dobra o tyle, że jest nowatorska i rewolucyjna w tematyce (na rynku polskim, oczywiście).

Niemniej należy się czepić następujących kwestii:
- bardzo powierzchowna analiza sytuacji,
- autor, rzekomo miłośnik książek papierowych, lekceważy "papierowego" czytelnika na rzecz "e-czytelnika", ponieważ nie używa takiego wynalazku jak przypisy (nie podaje źródeł cytatów), ale za to często dodaje przy innych omawianych kwestiach adresy stron internetowych dyskryminując tym samym czytelników, którzy nie mają dostępu do internetu (a są tacy i to całkiem sporo) a chcieliby pogłębić swoją wiedzę i nawet nie wiedzą gdzie sięgnąć,
- jestem w stanie wybaczyć autorowi ten prowokacyjny mylący tytuł, ale po co adres strony internetowej na dole każdej stronicy książki?!
(chyba zamiast przypisów).

Wracając do treści - nie wiem czy będzie tak, jak przewiduje (częściowo się to sprawdziło, po części nie), ale chyba pozostanę starą, zramolałą wielbicielką książek papierowych. Książka jako...

Reminiscencja | 2012-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Miejscami autor się wymądrza, miejscami bredzi, miejscami wydaje się używać innego internetu niż ja (rozdz. Cyberjęzyk), miejscami ma rację, ale to są zwykle te miejsca, gdzie cytuje Eco, Lema albo Borgesa.

Ogólnie odebrałam to jako straszliwe czarnowidztwo, na dodatek zupełnie mnie nie przekonujące.

Czytelnik_Anonimowy | 2011-05-04

Zaskakujące, jak autor wielokrotnie trafnie scharakteryzował to, co dzieje się w obrębie zagadnienia współczesnej książki podejmując takie tematy jak: e-book, piractwo, człowiek web 2.0., cyberjęzyk, hiperliteratura, e-ksiegarnie i wiele inych. Dodatkowo autor przewidział co będzie dziać się z rynkiem książki za kilka lat. Trzy lata po wydaniu pokazały, że wcale się nie mylił. Tę książkę powinien przeczytać każdy wydawca i autor, szczególnie jeśli sceptycznie podchodzi do wizji zastąpienia książki drukowanej e-bookiem a tradycyjnej księgarni czy biblioteki e-księgarnią, czy e-biblioteką.

Agnieszka | 2012-04-30

chcę przeczytać