Czytelnik jako kobieta. Wokół literatury i teorii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Autorka prezentowanej publikacji postrzega siebie jako badaczkę współczesności, jednak kobieca perspektywa sprawiła, że sięgnęła do epok odległych czasowo - do XVIII i XIX wieku. Przywołuje dawne arcydzieła z odświeżonym zaciekawieniem, zadaje im pytania nieco inne od rutynowych i sprawdza, co z tego wyniknie. Wydobywa problemy literaturoznawcze i otwiera zupełnie nowe, historycznoliterackie i teoretyczne perspektywy, a każdy rozdział pracy zawiera oryginalną reinterpretację dotychczasowych badań. Praca składa się z ośmiu obszernych studiów obejmujących swym zakresem literaturę polską i europejską od Oświecenia do końca XX wieku.

Elwira | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Kraskowska jak zwykle wnikliwie podchodzi do tematu i już we wstępie zapodaje nam dwa typy kobiecego czytelnika: czytelnik – samica (cortazarowski el lector hembra) i ten drugi feminizujący (w duchu de Beauvior).
Poprzez kolejne rozdziały doświadczamy świadomości owego kobiecego czytelnictwa, a sama okładka przekornie łączy obie teorie – kobieta siedzi w odwróconej taczce i czyta, zamiast zająć się ogródkiem itp :-)
A sama myśl feministyczna (ponownie) i to wbrew ustrojom dobijała się do słowiańskich bram już pod koniec lat 70-tych w byłej Jugosławii,! Kto by pomyślał prawda? Ja na pewno sięgnę po niejeden z tytułów przewijający się prze karty tej książki, a o którym nawet nie słyszałam np: Stefcia Ćwiek w szponach życia.

Maria | 2016-03-04
asnna | 2013-01-09