Przewodnik Błądzących. Cz. I.

Wydawnictwo: Stowarzyszenie Pardes
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
More hanewuchim
978-83-61134-04-6
religia
Piotr Fras

Niniejszy traktat na na celu oświecenie religijnego człowieka, którego nauczono wiary w prawdziwość naszej świętej Tory, który sumiennie wypełnia moralne i religijne obowiązki, a jednocześnie z powodzeniem oddaje się filozoficznym dociekaniom. (...) Wole wybawić inteligentnego człowieka z zażenowania i pokazać mu przyczynę jego zagubienia, aby mógł osiągnąć doskonałość i spokój...z ostatniej strony podpisanej przez rabi Mosze ben Majmon.

Gra_ce | 2013-01-31

Jak oceniać dzieło kanoniczne, które wpłynęło na myśl rabiniczną i judaizm w stopniu porównywalnym do wpływu dzieł św. Tomasza na zachodnią myśl chrześcijańską? Powstrzymam się.

Czytaniu towarzyszyło mi poczucie zdziwienia - naiwne poczucie zdziwienia - znane z lektur św. Augustyna, historyków rzymskich, filozofów średniowiecznych itp.- że tekst sprzed wieków jest tak intelektualnie "nieantykwaryczny"..

Eva | 2014-02-24
Piotr Fras | 2010-08-08