Włochy. Podróż na południe

Wydawnictwo: Nowy Świat
978-83-7386-393-4
Włochy, podróże, wspomnienia
niebieska

Gdzie zaczyna się południe? Może w rzymskim Lacjum, może już na krańcach Umbrii, w górzystej Abruzji, a może dopiero w chaotycznych Kampanii i Apulii? Ponoć "południe Włoch, jak chce tradycja, rozpoczyna się za pierwszą stacją benzynową na południe od Rzymu". Ta opowieść narodziła się z pasji, z tęsknoty do palącego słońca i oślepiającej bieli fasad, z przyśpieszonego bicia serca na myśl o zbliżającym się dniu wyjazdu, z radości, która mnie ogarnia, gdy rusza pociąg, gdy ląduje samolot, gdy samochód pokonuje kolejne kilometry autostrady - z tych wszystkich doznań, które towarzyszą głębokim i silnym uczuciom. Jest książką o miłości.

kolmanka | 2012-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2012

"Oto południe, na które czekaliśmy, miejscowość tak urokliwa, że chciałoby się ją zjeść jak lukrowany tort, w całości. Narasta we mnie dzika radość, że to dopiero początek, że zobaczę wszystko, dotknę wszystkiego, przesunę dłonią po tynkach setek kamienic, pchnę drzwi zapomnianych kościołów, najem się winogron, których słodyczy nie mogę jeszcze sobie wyobrazić, że zanurzę nóż w złocistym miąższu pachnących słońcem melonów... Nasycę się południem."

Po takim opisie mam ochotę w trybie natychmiastowym spakować się i pojechać do Włoch w towarzystwie męża. Książka stanowi zapis przeżyć, zabytków, opisów przyrody i zabawnych historii, z jakimi zetknęła się autorka i jej towarzysz. Zapragnęli oni bez pomocy biura wycieczkowego poznać Włochy z zupełnie innej strony. Tej malowniczej, dziewiczej, historycznej, rozpalonej słońcem, a przede wszystkim mało popularnej dla przeciętnych turystów. Zwiedzają oni malutkie miejscowości, czasami wsie o niespotykanym uroku, w której mieszkają...

Tymko | 2016-06-09

Książka wpadła mi w ręce kilka miesięcy temu, całkowicie przypadkiem. Jakoże lubię wszelkie pozycje o Włoszech od razu zabrałem się do czytania. Tematyka niestety poruszona została w sposób, który przynajmniej mnie zdołał się oczytać całkowicie - a to uroczy zaułek, a to pyszny makaronik zrobiony przez mammę, a to uśmiechnięci ludzie. Mimo wszystko czytało się nieźle, chociaż styl momentami bywał pompatyczny.
Do przeczytania dla pasjonatów Italii i osób na wakacjach. Inni raczej nie znajdą w tej książce nic porywającego.

Matacz | 2011-09-21
Przeczytana: 2010 rok

Uwielbiam Włochy! To bardzo zwariowany kraj różniący się znacznie od innych europejskich sąsiadów, dlatego czytam wszystko co wpadnie mi w ręce i dotyczy Italii. Z nie mniejszym zapałem usiadłem do lektury "Podróży na południe", ale niestety już po paru pierwszych stronach zapał osłabł. Jakoś styl Pani Anny mi nie odpowiada i zamiast czytać z zapartym tchem, czytałem z nadzieją, że może się jeszcze coś ciekawego wydarzy. Nie doczekałem się.
Książka mimo wszystko jest dobra, ale trzeba od razu zaznaczyć, że jest to raczej przewodnik typowo turystyczny, zawierający m.in. fakty historyczne etc. Zabrakło mi osobistych spostrzeżeń i odczuć autorki.

Piotr | 2011-08-08

Nie dałem rady :(