Z czego utkana jest materia baśniowa? Ze starych, dobrze znanych wątków, motywów, postaci, których powikłane dzieje układają się w uniwersalny, wspólny nam wszystkim wizerunek losu człowieka. Co robi wielki pisarz z motywami znanymi od wieków? Nadaje im nową postać, oddaje im cechy własnego stylu pisarskiego. Stara materia ożywa dzięki nowej osnowie, choć wątek pozostaje nie zmieniony. Baśnie największych pisarzy polskich to zbiór baśni, których autorami byli wybitni pisarze polscy. Okazuje się, że autorzy ci: Józef Ignacy Kraszewski, Adolf Dygasiński, Eliza Orzeszkowa, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont, Jan Kasprowicz, Antonina Domańska, Maria Rodziewiczówna i Artur Oppman (Or-Ot), często nie kojarzeni z bajkami dla dzieci, doskonale "radzą sobie" także z tym rodzajem literatury.

ulfjkl | 2016-04-16
Żuberek | 2016-04-08