Sławy z krypty: Kleopatra

Okładka książki Sławy z krypty: Kleopatra Margaret Simpson
Okładka książki Sławy z krypty: Kleopatra
Margaret Simpson Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Sławy z krypty powieść historyczna
powieść historyczna
Sławy z krypty
Dead Famous: Cleopatra and her Asp
Egmont Polska
2001-04-01
2001-04-01
Leon Ulrich
Kleopatra starożytność Egipt

Polecam - fajnie napisana książka komiksowa o Kleopatrze, ostatniej królowej Egiptu. Może nie była pięknością, ale mówiła w 10 językach, pisała książki, a kiedy zasiadła na tronie miała zaledwie 19 lat. Siedziała na nim 21 lat, dzięki 2 wpływowym Rzymianom - Juliuszowi Cezarowi i Markowi Antoniuszowi. Któregoś dnia zabrakło jej jednak wpływowego Rzymianina do ochrony i wolała wybrać samobójstwo...

Aleksander Wielki ogłosił się królem Egiptu. By to uczcić, założył u ujścia Nilu miasto o nazwie Aleksandria. Czy wiesz ile Aleksandrii założył w czasie swojego krótkiego życia?

Czym się różniły hieroglify od pisma hieratycznego?

Skąd znamy bardzo dużo ciekawostek i faktów z życia Kleopatry? Z zapisków Cycerona, Horacego, Wergiliusza, Plutarcha, Józefa Flawiusza. Warto się zagłębić w tę komiks-biografię napisaną luzackim stylem:)

Świetna książeczka o Kleopatrze, polecam gorąco i pozdrawiam :)))

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem. Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Świetna książeczka o Kleopatrze, polecam gorąco i pozdrawiam :)))

Uwielbiałam tą książkę i nadal uwielbiam! W zabawny i ciekawy sposób wprowadziła mnie do świata starożytnego Egiptu ukazując biografię kobiety, która mnie fascynowała mimo iż jako mała dziewczynka niewiele o niej wiedziałam. Bardzo fajna i wciąż mam do niej sentyment.

Słysząc imię: Kleopatra - co jako pierwsze nasuwa się nam na myśl? Mi pojawia się przed oczami obraz niezbyt urodziwej czarnowłosej kobiety, mocno umalowanej, w charakterystycznym stroju egipskiej królowej. Ta przebiegła, odważna i wpływowa władczyni została symbolem starożytnego Egiptu. Kim była ta niezwykła kobieta, o której mówi się, że nawet kształtem nosa zmieniła świat?

Nie jest to typowa biografia, z jakimi zwykle mamy do czynienia. To książka przeznaczona dla dzieci i młodzieży, które chcą poznać życie tej niesamowitej królowej Egiptu. Strona po stronie, dostajemy również wgląd na to, jak wyglądała codzienność w starożytnym kraju nad Nilem. Na początku poznajemy przodków Kleopatry i jej rodzinę. Wiedzieliście, że najczęstszymi imionami w tamtych czasach były... Ptolemeusz i Kleopatra? I że bardzo często bracia lub siostry mieli tak samo na imię? Wyobraźcie sobie teraz, że matka woła jednego ze swoich synów: "Ptolemeuszu!", a przybiegają wszyscy. Nieźle to musiało wyglądać ;)

Ale, ale, trzymajmy się głównej bohaterki, Kleopatry. Już od najmłodszych lat wykazywała się ona sprytem i inteligencją.

Książka przybliża nam jej postać od dzieciństwa po samobójczą śmierć. Możemy przeczytać o podbojach, których dokonała, mężczyznach, których oczarowała i reformach, które przeprowadziła. A wszystko to zastało opisane z dużą dawką humoru. W końcu książka ta adresowana jest do młodych czytelników, więc suche fakty w tym przypadku by się nie sprawdziły.

Zabawnemu, ale przy tym wyczerpującemu i interesującemu tekstowi, towarzyszą czarno-białe ilustracje i krótkie komiksy. To jeszcze bardziej wzbogaca lekturę i sprawia, że mamy do czynienia z naprawdę interesującą publikacją.

Sam tekst również jest nietypowy: oprócz "normalnych" informacji, których można się z tej książki dowiedzieć, znajdziemy tu również między innymi Sekretny Dziennik Kleopatry (nieee, oczywiście, że ona osobiście go nie pisała... choć nigdy nie wiadomo!),Wężowe Wieści czy też fikcyjne artykuły z rzymskiej gazety, o tytule "Centurion".

A zatem, zajrzyjcie do świata starożytnego Egiptu, poznajcie historię Kleopatry i dowiedzcie się, co mieszkańcy Rzymu wypisywali na murach, czy Antoniusza i Kleopatrę łączyła prawdziwa miłość, czy egipska królowa naprawdę... piła napoje z perłami oraz co stało się z Egiptem po jej śmierci...

Osobiście uważam , że to świetna , humorystyczna książka. Bardzo mi się podobała.

Dałam na 6 gwiazdek, gdyż można się dużo dowiedzieć na temat władczyni Egiptu- Kleopatry.

Szkoda, że seria ta nie ma więcej tomów, oby takich książek więcej.

Szkoda, że seria ta nie ma więcej tomów, oby takich książek więcej.

• Czytane dawno temu
  • Akcja 52 książki (2023)
  • Popularnonaukowe
  • Cały ten skarb jest MÓJ