Szamanizm

Wydawnictwo: WAM
83-7318-449-X
religia

Niewiele jest zjawisk religijnych, które cieszyłyby się większą popularnością od szamanizmu, zwłaszcza odkąd pojęcie to rozpropagowały publikacje na temat nowej duchowości. Niniejsza pozycja w niezwykle barwny i sugestywny sposób przedstawia na szerokim tle początki szamanizmu, jego miejsce w życiu religijnym, jak również obrzędy z nim związane. Autor kreśli ponadto obraz kosmologii szamańskiej i omawia renesans tego zjawiska, który nastąpił w latach 60-tych XX w., kiedy to szamanizm przestał być antropologiczną ciekawostką, a stał się swoistym wzorem przeżyć duchowych.

Narcoser Rasalom | 2015-05-28

Ciekawa pozycja, czasem jednak miałem wrażenie, że jest tu taki nawał informacji że nie sposób tego wszystkiego po przeczytaniu książki zapamiętać. I w istocie tak się stało. Naczytałem się o szamanach syberyjskich, amazońskich, o tym i o owym.. a mam wrażenie, że w głowie zostało ulotne wspomnienie jak po solidnym shroomowym tripie. Czyli sporo się podczas książki działo, ale w głowie zostaje ziarnko wiedzy wielkości grochu. Od razu podpowiem, że nie jest to Metzner i inaczej się to czyta, wg. mnie trochę ciężej, czuje się tu bardzo przygniatający naukowy język i być może to jest powodem "walcowatego" przerzucania stron. Generalnie ciężko mi książkę ocenić, ogrom informacji nie sposób przecenić ale po przeczytaniu zostaje mam wrażenie mało, choć być może oczekiwałem czegoś innego stąd małe rozczarowanie.

Lidia D | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

"Grupa ma wiec swoją "duszę" która powinna znajdować się w stanie równowagi i w sprzężeniu z otaczającą przyrodą. Dbać o nią ma szaman, dostarczając sił życiowych w procesie swoistej "socjoterapii" ". Świetny zestaw przykładów i odniesień do dawnych kultur. Różnice pomiędzy szamanizmem indiańskim a syberyjskim. Polecam.

anayxx17 | 2015-01-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Treści przekazane w prosty, zrozumiały sposób. Szybko się czyta, bo książka dość interesująca.

Marcin | 2016-10-07
Na półkach: 2016, Przeczytane