Zapiski z pobocza

978-83-61428-11-4
felieton, motoryzacja
motoryzacja
Audrey

Co odróżnia Jamesa Maya od Jeremy'ego Clarksona? Na pierwszy rzut oka - tylko fryzura i wzrost. Obaj przecież występują w kultowym programie "Top Gear", obaj siadają za kierownicami samochodów naszych marzeń i obaj piszą przezabawne, kontrowersyjne, pełne ironii i ciętego humoru teksty. Zresztą - przekonajcie się sami. Zobaczcie, w jak błyskotliwym i finezyjnym stylu May podejmuje ważkie...

Co odróżnia Jamesa Maya od Jeremy'ego Clarksona?

Na pierwszy rzut oka - tylko fryzura i wzrost.

Zresztą - przekonajcie się sami. Zobaczcie, w jak błyskotliwym i finezyjnym stylu May podejmuje ważkie kwestie samochodowych uchwytów na kubki, spersonalizowanych tablic rejestracyjnych i ekonomicznego stylu jazdy. Przenieście się z nim na bezdroża Andaluzji, na islandzki lodowiec i do wnętrza samochodu kempingowego, w którym usiłował spędzić wakacje.

Przeczytajcie, co May sądzi o polskich drogowcach (niespodzianka!), poczujcie na własnej skórze dreszcz emocji podczas policyjnego pościgu i sprawdźcie, dlaczego niekiedy warto ustalić zawczasu pewne sprawy ze świętym Antonim.

Zjedźcie na chwilę na pobocze, na którym James May uczynił swoje zapiski. Na pewno ruszycie z niego szerokim uśmiechem na twarzy.

Piotrek | 2011-10-21
Przeczytana: 21 października 2011

Szczerze? Sięgnąłem po książkę May'a , bo czytałem felietony i książki Jeremiego Clarksona. Jest różnica. Spora. May pisze bardziej stonowanie, mniej szalenie niż Jeremy. Tak naprawdę w swej książce James May zmieścił 2 książki Clarksona : Moto świat i Świat według..". Albo ma słabe felietony albo, to ścisła selekcja materiału. Warto sobie przeczytać tę książkę, są tam niezłe porównania i żarty ale powodują tylko uśmiech, a nie jak w przypadku Clarksona, rozdziawioną mordę ze śmiechu :)

Judyta | 2014-03-26
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Empik, 2014
Przeczytana: 25 marca 2014

Różnicę między stylem pisania Maya i Clarksona widać gołym okiem. Przy tym drugim śmiejemy się bez przerwy, przy Mayu uśmiech pojawia się raz na jakiś czas i nie gości długo na naszej twarzy. May jest bardziej wyważony, patrzy inaczej na świat, jest spokojniejszy i interesują go inne rzeczy.
Mimo to jest parę felietonów, które są naprawdę ciekawe i warto je przeczytać. Choćby ten traktujący o minimalnej prędkości na remontowanych drogach. Można też znaleźć inspirujące zabawy podczas długiej jazdy samochodem lub oczekiwania na samolot na lotnisku.
Czytało się tą książkę szybko, jednak po inne pozycje Maya już nie sięgnę i chętnie wrócę do Clarksona.

Daniel | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Co odróżnia Jamesa Maya od Jeremy'ego Clarksona? Wszystko. Felietony Clarksona są pełne polotu, dowcipu, pasji. Nawet gdy prezentuje poglądy, z którymi się nie zgadza, to chcę ich wysłuchać. Tymczasem May robi wszystko w siermiężny sposób, brak mu nie tylko lekkości, ale i dyplomacji. O osobach o odmiennych poglądach mówi pogardliwe "lewacy", a o swojej partnerce "moja kobieta". A dalej jest jeszcze gorzej.

Dodatkowo na zły odbiór wpływa praca korektora tekstu (i w mniejszym stopniu tłumacza), która ma słabe pojęcie o ortografii i interpunkcji.

kelsoo | 2012-04-17
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

Jak na razie jestem mówiąc oględnie w połowie chociaż już mnie trochę męczy. Pozycja słaba, zawiodłem się. Sięgnąłem po nią z dwóch powodów po pierwsze i niezaprzeczalnie bo lubię program Top Gear (chociaż wielkim fanem motoryzacji nie jestem), po drugie ponieważ bardzo lubię książki kolegi z programu autora. Niestety oczywiście dla Jamesa Maya, kolega jeśli mogę tak ująć jest "wzorem" niedoścignionym. Szkoda.
Jak pisałem jestem w trakcie może mnie jeszcze zaskoczy.

Mateusz Domagała | 2014-09-28

Jakościowo James May bije na głowę swoich kolegów z Top Gear:-)

Yossarian | 2016-05-25
mikeelpi | 2016-03-12