O szczęściu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Gazety Wyborczej. Wielcy filozofowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA, Wydawnictwo Naukowe PWN
filozofia i etyka
piotrex

"O szczęściu" jest jak traktat średniowieczny – w tym między innymi szczególny urok tej książki. Ta summa de beatitudine powstała jednak w bardzo nieszczęśliwych latach okupacji, a jej rękopis omal nie spłonął wraz z całym domem Profesora, a potem omal nie skończył w rynsztoku, sponiewierany przez żołnierza. W tym historycznym kontekście szczególnego znaczenia nabiera wyraźna intencja autora: napisać wszystko i przywołać wszystkich, którzy od setek lat rozmyślali o szczęściu. Czym jest szczęście: zadowoleniem z życia, intensywnością przeżyć, pomyślnym losem czy dobrym bilansem całego życia? Jaką funkcję odgrywa w szczęściu cierpienie? Dlaczego tak uparcie trwamy w poczuciu nieszczęścia? Ta książka to korowód postaw i ludzi. W roli bohaterów, wzorów, przykładów i anegdotycznych postaci występują tu reprezentanci wszystkich chyba czasów, wielcy myśliciele, artyści, pisarze, politycy. Każda strona przynosi nową, osobliwą historię i inny punkt widzenia, przedstawiony przez autora z charakterystycznym, Tatarkiewiczowskim dążeniem do oddania sprawiedliwości różnym argumentom.

Największy przedmiot pożądania każdego człowieka pozostaje wieloznaczny, względny i nieuchwytny – często z naszej winy – ale po lekturze cechy te zaczynamy doceniać. Czyż zresztą istnieje lepszy dowód, że wszystko może być składnikiem szczęścia, niż feeria jego barw w tej książce?

"Istotnie, jesteśmy niewolnikami wielu rzeczy, których potrzebujemy, do których przywykliśmy, które posiadamy. Ale po części jest to niewola nieunikniona, po części nieszkodliwa dla szczęścia: niepodobna się od wszystkiego w życiu wyzwolić, wszystkiego się wyzbyć, bo życie stałoby się pustką."

źródło opisu: Agora, http://wyborcza.pl/1,104043,7900071,Wladyslaw_Tatarkiewicz.html

źródło okładki: Agora, http://wyborcza.pl/1,104043,7900071,Wladyslaw_Tatarkiewicz.html

• Sen sów
  • W obcej skórze
  • Efekt Rosie
  • Odyseusze. Gwiazda Morza
  • Ogród spieczonej ziemi
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Saga Puszczy Białowieskiej

Agnieszka Stelmaszyk

Ogród spieczonej ziemi
Corban Addison

8 (1 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Większy kawałek nieba
Krystyna Mirek

8,71 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ramachandran | 2015-09-04

Tatarkiewicz, jak nikt inny potrafi usystematyzować wiedzę i nawet najobszerniejszy i najbardziej skomplikowany temat przedstawić prosto i logicznie. Świetna książka przedstawiająca rozmaite filozoficzne, literackie, psychologiczne punkty widzenia na temat tego, czego wszyscy pragniemy, czyli szczęścia. Książka w dzisiejszym natłoku książek parapsychologicznych będących poradnikami wyjątkowa, bo dająca nam opis tego, czym jest szczęście, a nie starająca się nam wskazać prosta do niego drogę.

semantyka | 2014-08-17

Systematyczna, wyczerpująca, ale zarazem ciekawa i filozoficzna pozycja zgłębiająca pojęcie i stan szczęścia.

Tomasz Kwasik | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Szczęście. Kto je doświadczył?
Samo powstanie książki nadaje się na książkę.
Otóż Autor uratował manuskrypt dwukrotnie, raz z płonącego domu, drugi raz gdy wypadł mu do kałuży, gdy szedł w kolumnie ludzi eskortowany przez niemieckich żołnierzy. Gdy manuskrypt wylądował w błocie niemiec powiedział do autora: inteligent? WT wykazał się odwagą, podniósł swe literackie dziecko, uratował je również dla nas. Jest kilka książek, które zmieniły moje myślenie, czyli mnie samego, to jest właśnie jedna z nich. WT ukazuje złożoność pojęcia, doświadczenia, odczucia czym jest szczęście. I miałem szczęście, że przeczytałem to dzieło wybitnego historyka filozofii, Traktat o szczęściu vel O szczęściu jest szczęściem w sensie intelektualnego spotkania z wielkością samego Autora.

wicher_Lab | 2015-04-19

Władysław (chciałoby się powiedzieć Czesław) Tatarkiewicz - sławny przedstawiciel miałkizmu, Sienkiewicz polskiej filozofii.

Takie ciche przeniesienie śpiącego czytelnika z niewygodnego tapczanu do wygodnej, wyprofilowanej wanny i laniu cieplej wody, aż do utopienia.
____________
Tekst zainspirowany lekturą.

Jestem ci ja Włodzimierz Wielki, olbrzym mądry ponad twoje, czytelniku, pojmowanie. Słowem mógłbym zaczarować ciebie w żabę, myślą zmazać twoja myśl i zastąpić czymkolwiek zapragnę. Ale że łagodny ze mnie stwór i łaski pełny, daruje ci twe wewnętrzne życie, co to je sobie z błota ulepiłeś. Pozostaw je takie, jakie masz. Podaruję ci jeno skrzynie pereł, wobec blasku których obojętnym nie pozostaniesz. Rychło pomylisz światło mych wskazówek ze słońcem, które do tej pory jedynym ci wiarygodnym i wiecznym światłem było. Nie zlęknij się, jeśli sklepienie mojej myśli ciężarem skruszy skorupkę światopoglądu, jaką wysiadywałeś w zaciszu, myśląc że to pełne jajo. To się musi wydarzyć,...

zopsesen | 2013-10-24

Ta książka jest nieco inna od pozycji, po które zazwyczaj sięgam. Nie chodziło mi o czysty relaks, nie chciałem też przeżywać silnych emocji. Chciałem się czegoś dowiedzieć, poznać inne spojrzenie. Czy poznałem to inne spojrzenie? Oczywiście! Poznałem ich nawet wiele! To świetny zbiór różnych, nieraz zupełnie przeciwnych, poglądów. Motywuje do tego, by pomyśleć o czymś, o czym wcześniej nie myśleliśmy! ;)

Cszysiek | 2011-05-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Nie mozna tej ksiazki nie polecic. Jak ktos ze znajomych jest oporny to kupic za 10pln w jakims antykwariacie i stawiac po cichu na polce by mogl kiedys poznac to dzielo.

lila2103 | 2014-03-04

Moja opinia.Hm...przeczytałam "O szczęsciu"jeszcze w liceum i udawałam , że wszystko zrozumiałam.Tak naprawdę to "szpanowałam".Z jego dzieła najbardziej mi bliskie jest szczęście jako wybitnie dodatnie wydarzenia( zdarzenia , które wpłynęły na moje życie lub zmieniły moje życie i szczęście jako zadowolenie z życia.

Besia | 2013-11-05

Klasyka. Warto się zapoznać, bo porządkuje wiele spraw.

| 2016-03-13
Przeczytana: 2010 rok

Co się da powiedzieć o szczęściu? Okazuje się, że od wieków łamali sobie nad tym głowę najwięksi myśliciele, głównie filozofowie. Już Arystoteles kombinował w swej „Etyce nikomachejskiej”, że być szczęśliwym to „dobrze żyć i dobrze się mieć”. Wielki traktat poświęcił temu zagadnieniu Władysław Tatarkiewicz („O szczęściu”, PWN, Warszawa 2004, wyd. XI). Nasz wielki historyk filozofii cały rozdział poświęcił próbie zdefiniowania tego pojęcia: „Są tedy cztery przynajmniej zasadnicze pojęcia szczęścia; szczęśliwy jest, po pierwsze, ten, komu sprzyja pomyślny los, po drugie – kto zaznał najintensywniejszych radości, po trzecie – kto posiada najwyższe dobra lub przynajmniej dodatni bilans życia, i po czwarte – kto jest zadowolony z życia”. W konkluzji opowiedział się za czwartym: „Jeśli od szczęścia oczekujemy, że jest wielkim dobrem i może być celem życia, to najniewątpliwiej stosuje się to do tego czwartego znaczenia”.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 12 lutego 2011

Studium filozoficzne o szczęściu. Choć czytałem tą książkę 2 lata temu, to do dziś pamiętam rozdział, w którym profesor Tatarkiewicz opisuje, jak niemal stracił rękopis tej książki podczas okupacji. Książka napisana w dojrzały i ciepły sposób, stanowi doskonałe źródło przemyśleń i inspiracji do zastanowienia się nad własnym życiem. Polecam gorąco..