Okładka książki O szczęściu

O szczęściu

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Gazety Wyborczej. Wielcy filozofowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) , Agora
filozofia i etyka
typ
papier
piotrex
7,21 (94 ocen i 9 opinii)

Opis książki

"O szczęściu" jest jak traktat średniowieczny – w tym między innymi szczególny urok tej książki. Ta summa de beatitudine powstała jednak w bardzo nieszczęśliwych latach okupacji, a jej rękopis omal nie spłonął wraz z całym domem Profesora, a potem omal nie skończył w rynsztoku, sponiewierany przez żołnierza. W tym historycznym kontekście szczególnego znaczenia nabiera wyraźna intencja autora: napisać wszystko i przywołać wszystkich, którzy od setek lat rozmyślali o szczęściu. Czym jest szczęście: zadowoleniem z życia, intensywnością przeżyć, pomyślnym losem czy dobrym bilansem całego życia? Jaką funkcję odgrywa w szczęściu cierpienie? Dlaczego tak uparcie trwamy w poczuciu nieszczęścia? Ta książka to korowód postaw i ludzi. W roli bohaterów, wzorów, przykładów i anegdotycznych postaci występują tu reprezentanci wszystkich chyba czasów, wielcy myśliciele, artyści, pisarze, politycy. Każda strona przynosi nową, osobliwą historię i inny punkt widzenia, przedstawiony przez autora z charakterystycznym, Tatarkiewiczowskim dążeniem do oddania sprawiedliwości różnym argumentom.

Największy przedmiot pożądania każdego człowieka pozostaje wieloznaczny, względny i nieuchwytny – często z naszej winy – ale po lekturze cechy te zaczynamy doceniać. Czyż zresztą istnieje lepszy dowód, że wszystko może być składnikiem szczęścia, niż feeria jego barw w tej książce?

"Istotnie, jesteśmy niewolnikami wielu rzeczy, których potrzebujemy, do których przywykliśmy, które posiadamy. Ale po części jest to niewola nieunikniona, po części nieszkodliwa dla szczęścia: niepodobna się od wszystkiego w życiu wyzwolić, wszystkiego się wyzbyć, bo życie stałoby się pustką."

źródło opisu: Agora, http://wyborcza.pl/1,104043,7900071,Wladyslaw_Tatarkiewicz.html

źródło okładki: Agora, http://wyborcza.pl/1,104043,7900071,Wladyslaw_Tatarkiewicz.html

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
semantyka | 2014-08-17

Systematyczna, wyczerpująca, ale zarazem ciekawa i filozoficzna pozycja zgłębiająca pojęcie i stan szczęścia.

zopsesen | 2013-10-24

Ta książka jest nieco inna od pozycji, po które zazwyczaj sięgam. Nie chodziło mi o czysty relaks, nie chciałem też przeżywać silnych emocji. Chciałem się czegoś dowiedzieć, poznać inne spojrzenie. Czy poznałem to inne spojrzenie? Oczywiście! Poznałem ich nawet wiele! To świetny zbiór różnych, nieraz zupełnie przeciwnych, poglądów. Motywuje do tego, by pomyśleć o czymś, o czym wcześniej nie myśleliśmy! ;)

Tomasz | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Szczęście. Kto je doświadczył?
Samo powstanie książki nadaje się na książkę.
Otóż Autor uratował manuskrypt dwukrotnie, raz z płonącego domu, drugi raz gdy wypadł mu do kałuży, gdy szedł w kolumnie ludzi eskortowany przez niemieckich żołnierzy. Gdy manuskrypt wylądował w błocie niemiec powiedział do autora: inteligent? WT wykazał się odwagą, podniósł swe literackie dziecko, uratował je również dla nas. Jest kilka książek, które zmieniły moje myślenie, czyli mnie samego, to jest właśnie jedna z nich. WT ukazuje złożoność pojęcia, doświadczenia, odczucia czym jest szczęście. I miałem szczęście, że przeczytałem to dzieło wybitnego historyka filozofii, Traktat o szczęściu vel O szczęściu jest szczęściem w sensie intelektualnego spotkania z wielkością samego Autora.

Cszysiek | 2011-05-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Nie mozna tej ksiazki nie polecic. Jak ktos ze znajomych jest oporny to kupic za 10pln w jakims antykwariacie i stawiac po cichu na polce by mogl kiedys poznac to dzielo.

lila2103 | 2014-03-04

Moja opinia.Hm...przeczytałam "O szczęsciu"jeszcze w liceum i udawałam , że wszystko zrozumiałam.Tak naprawdę to "szpanowałam".Z jego dzieła najbardziej mi bliskie jest szczęście jako wybitnie dodatnie wydarzenia( zdarzenia , które wpłynęły na moje życie lub zmieniły moje życie i szczęście jako zadowolenie z życia.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 12 lutego 2011

Studium filozoficzne o szczęściu. Choć czytałem tą książkę 2 lata temu, to do dziś pamiętam rozdział, w którym profesor Tatarkiewicz opisuje, jak niemal stracił rękopis tej książki podczas okupacji. Książka napisana w dojrzały i ciepły sposób, stanowi doskonałe źródło przemyśleń i inspiracji do zastanowienia się nad własnym życiem. Polecam gorąco..

Carlos696 | 2013-07-11

Bardzo mądra i przystępna rzeczy o tym, co tak łatwo ulega zbanalizowaniu.

Mateusz | 2012-06-28
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Chyba najbardziej obszerna (polska) książka dla miłośników felicytologii ogólnej.

Besia | 2013-11-05

Klasyka. Warto się zapoznać, bo porządkuje wiele spraw.

Jan_Cez | 2014-10-09

Załóż konto za darmo!