Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne

Okładka książki Doktryna szoku. Jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne
Naomi Klein Wydawnictwo: Muza reportaż
592 str. 9 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
The shock doctrine. The rise of disaster capitalism
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2008-10-15
Data 1. wyd. pol.:
2008-10-15
Data 1. wydania:
2007-09-18
Liczba stron:
592
Czas czytania
9 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374956697
Tłumacz:
Hanna Jankowska, Katarzyna Makaruk, Tomasz Krzyżanowski, Michał Penkala
Tagi:
kapitalizm alterglobalizm koncerny demokracja pieniądze polityka biznes przemoc wojna
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie Naomi Klein, Rebecca Stefoff
Ocena 7,7
Jak zmienić ws... Naomi Klein, Rebecc...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (33) / wrzesień 2020 Maga Ćwieluch, Agnieszka Glińska, Etgar Keret, Naomi Klein, Piotr Kofta, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Liana Langa, Karolina Lewestam, Krystyna Miłobędzka, Weronika Murek, Urszula Pieczek, Joanna Rudniańska, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Małgorzata Sadowska, Anna Sańczuk, David Sedaris, Marta Staszewska, Marcin Wicha
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Maga Ćwieluch, Agni...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
581 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
347
344

Na półkach: ,

Interesująca analiza sposobów działania wielkiego biznesu, głównie północno amerykańskiego, który znalazł wielu wyznawców na całym świecie. Neoliberalizm (którego guru Miltona Friedmana, twórcę monetaryzmu, znamy z naszego własnego, krajowego podwórka), to nie jest gra dla grzecznych chłopców. Zwolennicy tej koncepcji uważają, że tylko krystalicznie czysty kapitalizm jest jedyną słuszną droga do rozwoju gospodarczego. Problemem jest to, że „Chicago Boys” jak nazywani są twórcy i propagatorzy tej teorii (nazwa wzięła się od chicagowskiej szkoła ekonomii powstałej na University of Chicago) wdrażają w życie swoje pomysły wszędzie na świecie, gdzie tylko znajdzie się ktoś, kto uzna, że to jedyne słuszne podejście. ale nigdy nie wdrożono tego pomysłu w pełnej skali w samych Stanach Zjednoczonych.

Reprezentantami monetaryzmu i wielkimi miłośnikami Miltona Friedmana byli m.in. Augusto Pinochet oraz.... Leszek Balcerowicz.
Plan Sachsa, firmowany w późniejszym okresie właśnie przez prof. Balcerowicza był kolejnym, po Argentynie, Chile, Brazylii i Boliwii wdrożeniem monetaryzmu w praktyce. W Polsce, jako jedynym kraju odbyło się to bezkrwawo.
Nie jestem socjalistą i nie przepadam za rozdawnictwem pieniędzy (nie swoich zresztą) przez miłośników tego systemu, obojętnie - modlących się czy ateistów. W Polsce mamy do czynienia obecnie z dziwnym kuriozum, gdzie czystej wody socjaliści nazywają się prawicą. Osobnym dziwolągiem są..... prawicowe związki zawodowe. To już oksymoron brzmiący dla mnie równie zabawnie jak „współczesna literatura sumeryjska”.

Jednak prywatyzowanie majątku publicznego, wypracowanego w „niesłusznym” z punktu widzenia monetarystów systemie uważam za równie paskudne.
Jest to dowód na to, że każde idee, religie czy systemy filozoficzne wprowadzone w sposób rewolucyjny, w imię „czystości formy” i dobrobytu kończą się źle i boleśnie dla tych, którym mają rzekomo służyć. Kapłani, guru i inni beneficjenci danego rozwiązania z reguły mają się nieźle. Do momentu wszakże, kiedy ta rewolucja nie zacznie pożerać własnych dzieci.

Z tej książki pisanej z pozycji antyglobalistów, którzy lubią nazywać się alterglobalistami (co ciekawe „antyglobalisty” słownik Worda nie zakwestionował, ale już „alterglobalistów” wywala jako błąd :-D) dowiecie się o związkach wielkiego biznesu z CIA oraz badaniach prowadzonych przez Ewana Camerona nad leczeniem elektrowstrząsami.
O tym, że monetaryzm, wprowadzany w Indonezji czy krajach Ameryki Łacińskiej spowodował masowe protesty, krwawo stłumione przez dyktatorów, że doktryna wojenna „Szok i przerażenie" zastosowana przez armię USA w Iraku to kolejny element filozofii neoliberałów.
Przeczytacie też o związkach z polskimi przemianami po 1989 roku i wpływach neoliberałów na reformy w Chińskiej Republice Ludowej.
Trochę to przypomina podejście w niektórych kręgach do żydowskiego spisku (taaak, Soros i Friedman to węgierscy Żydzi, więc dla miłośników tej teorii - ewidentna woda na młyn) czy działań wolnomularzy.
Jednak zachęcam do lektury, ponieważ spora część spostrzeżeń jest bardzo ciekawa, zwłaszcza kiedy przestaniecie zastanawiać się nad ideologią a zweryfikujecie je ze znanymi z Polski po 1989 roku faktami.

Wnioski nie będą budujące. Jednak zanim zaczniecie poszukiwać „zdrajców i złodziei” zastanówcie się dobrze, jaka była wtedy alternatywa. Realna, a nie pobożno - życzeniowa. Kapitał, który wtedy przybył do Polski, to korporacje wszędzie na świecie działające w ten sam sposób. A wspaniałe rządy USA i Wielkiej Brytanii za czasów Margaret Thatcher, które przez lata podkreślały swe uwielbienie dla działań „Solidarności”(we własnych krajach sekując podobną działalność co sił) wsparły nowy polski Rząd złożony z pięknoduchów i amatorów zawrotną kwotą.... 119 mln.$.
Tyle wyasygnował Rząd USA, o kwotach przekazanych przez Brytyjczyków nie znalazłem w książce informacji.

Interesująca analiza sposobów działania wielkiego biznesu, głównie północno amerykańskiego, który znalazł wielu wyznawców na całym świecie. Neoliberalizm (którego guru Miltona Friedmana, twórcę monetaryzmu, znamy z naszego własnego, krajowego podwórka), to nie jest gra dla grzecznych chłopców. Zwolennicy tej koncepcji uważają, że tylko krystalicznie czysty kapitalizm jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 174
  • Przeczytane
    723
  • Posiadam
    209
  • Teraz czytam
    94
  • Ulubione
    19
  • Chcę w prezencie
    19
  • 2021
    11
  • Ekonomia
    11
  • Literatura faktu
    11
  • 2020
    9

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także