Nowe tajemnice Wszechświata

Wydawnictwo: WAM
Nouvelles énigmes de l'univers
83-7318-587-9
esej, filozofia

Książka, napisana lekkim, wciągającym stylem, jest esejem z pogranicza nauki i filozofii. Stanowi dzieło bardziej dziennikarza niż naukowca, a pojawiające się w niej wątki filozoficzne bliższe są popularnym poglądom niż głębokim przemyśleniom. Wychodząc od newtonowskiego opisu świata, autor stawia przed czytelnikiem nieustannie pojawiające się pytania o granice poznania, sposób rozumienia świata, o jego przyczyny, porządek i sens. Idealnym adresatem książki Roberta Clarke'a jest młody człowiek szukający syntetycznego ujęcia zagadnień dotyczących nie tylko budowy świata, ale także materii, pojęcia czasu, życia, ewolucji w świetle XX-wiecznych odkryć i hipotez naukowych.

Jacoczest | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Pierwsza część książki, to filozoficzne rozważania na podstawie fizyki kwantowej. Druga część, to solidny, dziewiętnastowieczny wykład z ewolucji. Ilość zawartych w nim nieprawd jest porażająca. Na str. 133 czytamy: „Wszystkie gatunki posiadają takie same komórki nerwowe.” To może byłoby prawdą, gdyby nie ok. 100 gatunków żebropławów, posiadających całościowo unikalny system nerwowy, który nie miał z czego wyewoluować.
Bakterie nie reagują na antybiotyki w przedstawiony przez autora sposób. Dowodem niech będzie to, że ciągle jeszcze żyjemy. Przeciwnie do tego co wprost stwierdza autor, z całą pewnością nigdy nie zaobserwowano tworzenia się nowych gatunków w warunkach laboratoryjnych jakichkolwiek stworzeń. Co do ewolucji oka, to krewetka modliszkowata posiada najbardziej skomplikowane oczy. Co do ewolucji wielkości mózgu, to kaszaloty mają największy. Człowiek jako, przedstawione przez autora, zwieńczenie ewolucji wypada dość blado.

mst7555 | 2017-05-04
Nikano | 2016-10-06