Nowe tajemnice Wszechświata

2005-01-01
2005-01-01
Andrzej Graboń
esej filozofia

Pierwsza część książki, to filozoficzne rozważania na podstawie fizyki kwantowej. Druga część, to solidny, dziewiętnastowieczny wykład z ewolucji. Ilość zawartych w nim nieprawd jest porażająca. Na str. 133 czytamy: „Wszystkie gatunki posiadają takie same komórki nerwowe.” To może byłoby prawdą, gdyby nie ok. 100 gatunków żebropławów, posiadających całościowo unikalny system nerwowy, który nie miał z czego wyewoluować.
Bakterie nie reagują na antybiotyki w przedstawiony przez autora sposób. Dowodem niech będzie to, że ciągle jeszcze żyjemy. Przeciwnie do tego co wprost stwierdza autor, z całą pewnością nigdy nie zaobserwowano tworzenia się nowych gatunków w warunkach laboratoryjnych jakichkolwiek stworzeń. Co do ewolucji oka, to krewetka modliszkowata posiada najbardziej skomplikowane oczy. Co do ewolucji wielkości mózgu, to kaszaloty mają największy. Człowiek jako, przedstawione przez autora, zwieńczenie ewolucji wypada dość blado.

• Kosmologia, teoria względności
  • Jarmark św. Dominika 2015