Auto-Moto PRL Władcy dróg i poboczy

Wydawnictwo: Demart
PRL, samochód, motoryzacja, technika
motoryzacja
Madi313

Warszawy, Syreny, Fiaty, Żuki, Nysy, Stary, Jelcze, SHL, WFM, WSK, Osy, czy w końcu legendarne Junaki – wszystko to, a także wiele innych konstrukcji seryjnych i prototypowych zostało opisanych w ciekawy sposób. Zagłębiając się w lekturę poznajemy historię polskiej powojennej motoryzacji z uwzględnieniem wszystkich produkowanych w Polsce samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz motocykli i motorowerów. Każdy model został omówiony od momentu powstania koncepcji do zakończenia jego produkcji. Przy okazji nie pominięto znaczących, wręcz historycznych prototypów, takich jak: Warszawa 210, Syrena Sport czy Beskid, które niestety nigdy nie trafiły na linie produkcyjne.

Opisy ilustrowane są wieloma niepublikowanymi wcześniej fotografiami. Są to zarówno zdjęcia z faz badawczych, przedprodukcyjnych, produkcyjnych, jak również scenki z życia. Rodzinne wyjazdy wakacyjne, pierwsze przejażdżki z miłością życia, widok lśniących pojazdów na wystawach Polmozbytu, czy nawet kolejki po benzynę – to ilustracje, które u niejednego czytelnika przywołają liczne wspomnienia i z pewnością skłonią do opowieści dzieciom i wnukom jak to kiedyś jeździło się np. Syreną.

Smaku książce dodają komentarze Patryka Mikiciuka – znanego telewizyjnego dziennikarza motoryzacyjnego, współtwórcy Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, człowieka młodego ale bardzo dobrze zapoznanego z tematyką dawnej motoryzacji.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

kolmanka | 2011-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Wydawnictwo Demart przygotowało serię książek poświęconych czasom "słusznie minionym". No właśnie... Okres PRL-u to jak inna bajka, inna planeta, inna - nierealna - rzeczywistość. Szczególnie dla osób urodzonych zbyt późno by własną pamięcią sięgać do np. smaku wody z sokiem z saturatora (choć pojawił się ostatnio saturator w Łodzi na ul. Piotrkowskiej), nie mówiąc o pustych półkach, komitetach kolejkowych, stanie wojennym itd. Dla wielu jednak PRL to dzieciństwo, młodość - po prostu najlepszy okres.

Pierwsza recenzowana książka to Auto - moto, czyli władcy dróg i poboczy (poboczy dlatego, że te samochody często się psuły i stały na poboczach?). W pięknym albumie, pełnym zdjęć, historii, ciekawostek, fachowych informacji i zabawnych komentarzy śledzimy całą bogatą historię polskiej motoryzacji. Samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, wreszcie motocykle i motorowery. Okazuje się (jeżeli ktoś wcześniej nie wiedział - ja nie wiedziałam), że te przaśne syrenki, polonezy, WSK-i cz...

Amara_Nomad | 2010-08-01
Przeczytana: styczeń 2010

Świetna publikacja, wiele niepublikowanych zdjęć i ciekawych informacji. Dla fanów i ciekawskich :)

Macc | 2016-11-29
Łukasz | 2016-10-03