Bajki filozoficzne

Okładka książki Bajki filozoficzne
Agnieszka MalmonMichel Piquemal Wydawnictwo: Muchomor literatura dziecięca
72 str. 1 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Tytuł oryginału:
Les philo-fables
Wydawnictwo:
Muchomor
Data wydania:
2004-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
72
Czas czytania
1 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
83-89774-08-9
Tłumacz:
Helena Sobieraj
Tagi:
filozofia dla dzieci bajki filozofia opowiadanie dziecięce francuskie
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
189 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
595
57

Na półkach: , , ,

Dobra książka powinna zmuszać do myślenia nawet ludzi, którym do myślenia nie po drodze, a rewelacyjna już nawet do głębszych rozmyślań – stwierdziłem filozoficznie po zapoznaniu się z „Bajkami filozoficznymi” Michela Piquemala. Mimo mej niechęci do rozbudowanych przemyśleń w trakcie lektury (wiem – nikt nie jest doskonały), tutaj napadały one człowieka na każdej stronie bez wyjątku, a było to spowodowane bardzo interesującym układem książki – po każdej bajce następował kilkulinijkowy fragment dodany przez autora, o nazwie „W pracowni filozofa”.

W nim to pisarz dokonywał interpretacji wieloznaczeniowej (za każdym razem!) bajki, po czym zadawał czytelnikowi pytania z pogranicza religii, moralności, etyki i tym podobne. Odwaga pana Piquemala w stosunku do wieku adresatów jego książeczki musi być spora. Nie jeden raz sam głowiłem się nad kolejnymi stronami, zastanawiając się, co u licha może znaczyć dla mnie bajka o mędrcu i perle, oraz próbując znaleźć odpowiedź na mądre pytania zadane przez filozofa. Jak sam autor pisze we wstępie, niemal wszystkie małe utwory zebrane w „Bajkach filozoficznych” pochodzą ze wschodu, od Grecji poczynając, na dalekich Chinach, czy Japonii kończąc. Swe działania motywuje on tym, że europejskie arcydzieła bajkopisarstwa są zbyt jednoznaczne i zawierają nieodłączny, nieraz na siłę wciskany morał, czego pozbawione są utwory naszych wschodnich braci.

I rzeczywiście! Nieoczywistość i możliwość szerokiej interpretacji tylko dadaje uroku i przyjemności w lekturze, dodatkowo rozwija i krształtuje w czytelniku pozytywne postawy i wzorce działań. Jak dla mnie – to powinna być lektura szkolna dzieci z drugiej, góra trzeciej klasy szkoły podstawowej – książka jest naprawdę krótka – sto cztery strony niewielkiego formatu, z dosyć sporą czcionką i ilustracjami (co do urody których w moim przynajmniej wydaniu mógłbym wygłosić parę nie do końca pochlebnych opinii, ale z pewnością są one użyteczne) to wysiłek na dwie, trzy godziny, dla malca dwa, góra trzy dni. Jednak możliwych zalet spotkania się młodych umysłów z filozofem i mądrościami pokoleń zamkniętymi w bajkach przez poważnie traktującego swój warsztat i misję Michela (autor ponad dwustu książek dla dzieci!) nie sposób wymienić.

Nie jeden dorosły wciągnie się (zupełnie słusznie zresztą) do wspólnej lektury tego niezwykłego zbiorku, samemu dziwiąc się mądrościom świata. Język i tłumaczenie stoją na najwyższym poziomie. Autor zadbał o prostotę i bajkowy wymiar wszystkich krótkich rozdziałów, a tłumaczka postąpiła tak samo z Polskimi czytelnikami – jest jasno, tajemniczo i bajkowo. Każda bajka ma około dwóch stron, po jednej na dzień i prawie dwa miesiące mądrości. Ja już zaczynam szukać czegoś podobnego, inspirującego i rozwijającego. Czegoś takiego jak niniejsza książka, która jest naprawdę pozycją obowiązkową.

A może by tak wspólne rozważanie rodzica z dzieckiem nad co bardziej interesującą bajką? Nie wyobrażam sobie (może poza wspólną modlitwą) lepszej metody spędzania wolnego czasu i rozwoju intelektualnego i moralnego dziecka, jak właśnie przez wspólne czytanie baśni, a zwłaszcza baśni filozoficznych. Polecam.

Dobra książka powinna zmuszać do myślenia nawet ludzi, którym do myślenia nie po drodze, a rewelacyjna już nawet do głębszych rozmyślań – stwierdziłem filozoficznie po zapoznaniu się z „Bajkami filozoficznymi” Michela Piquemala. Mimo mej niechęci do rozbudowanych przemyśleń w trakcie lektury (wiem – nikt nie jest doskonały), tutaj napadały one człowieka na każdej stronie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    274
  • Chcę przeczytać
    185
  • Posiadam
    94
  • Ulubione
    17
  • Dla dzieci
    8
  • Teraz czytam
    6
  • Z biblioteki
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • 2012
    4
  • 2022
    4

Cytaty

Więcej
Michel Piquemal Bajki filozoficzne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,0
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...

Przeczytaj także