Tessa d'Urberville

Seria: Wielkie Miłości
Wydawnictwo: Świat Książki
Tess of the d'Urberville
Agnieszka

Losy nieprzeciętnej kobiety w wiktoriańskiej Anglii. Jedna z najsynniejszych opowieści o miości w dziejach literatury, sfilmowana przez Romana Polańskiego. Jej bohaterką jest modziutka Tessa Durbeyfield ze wsi Marlott, która góruje nad swoim otoczeniem urodą, inteligencją i rozsądkiem. Pewnego dnia jej ojciec, wędrowny handlarz, dowiaduje si od pastora, że podobno ich rodzina wywodzi si ze starego rodu d`Urberville`ów. Gdy jeden z potomków tego rodu zakochuje się w prostolinijnej dziewczynie, uwodzi ją i porzuca, to dopiero pocztek niefortunnego splotu wydarzeń…

Mollinka_90 | 2017-03-13
Przeczytana: 2014 rok

Powieści Thomasa Hardy'ego należą do klasyki światowej literatury. Na to miejsce solidnie sobie zapracowały. Tworzone w epoce wiktoriańskiej, ukazują jej społeczne i kulturowe aspekty z wielkim pietyzmem i dokładnością. "Tessę..." czytałam jakiś czas temu, a stosunkowo niedawno sięgnęłam po "Z dala od zgiełku". Obydwie mnie urzekły, choć były raczej smutne w swojej ogólnej wymowie. Bohaterowie zmagali się z wieloma dylematami moralnymi, a ich życie uczuciowe nie było usłane różami.

Postać Tessy d'Urberville jest wyjątkowo tragiczna. Ojciec dziewczyny, przekonany o swym szlacheckim pochodzeniu uruchamia istną lawinę wydarzeń, wysyłając ją do domostwa szacownych krewnych w roli służki. Państwo Urberville okazują się tylko rzekomymi krewnymi, ich rodzina w pewnym momencie przybrała po prostu arystokratyczne nazwisko. Jednym z ich kuzynów jest Alec, któremu Tessa wpada w oko. Nie wiąże on jednak z dziewczyną poważnych planów, mimo iż wszyscy liczą na ich rychły ślub. Tessa pada...

gwiazdka | 2015-11-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 19 listopada 2015

„Tessę d’Uberville" czytałam jako nastolatka, a chociaż było to ładnych parę latek temu, ciągle tkwiła w mojej świadomości. Teraz, trochę ze strachem, że nie będzie już tym samym, czym była wtedy, postanowiłam odświeżyć lekturę. Pierwsze, co nasuwa mi się na myśl, to że pamiętam nie wszystko i nie zawsze dobrze. Ale strach był niepotrzebny, powieść teraz też wywarła na mnie wielkie wrażenie, poruszyła, zmusiła do wypłakania hektolitrów łez. Książka napisana w sposób prosty, prawie suchy, ale w efekcie tym bardziej wpływająca na uczucia i emocje. I chociaż powieść ma ponad sto lat uderzyło mnie w niej to, jak bardzo aktualna jest w niektórych swoich treściach, szczególnie gdy mowa o podwójnej moralności, tym bardziej, że poza drobnymi wyjątkami lektura „Tessy…" nie nasuwała myśli o wartościach całkiem przebrzmiałych i anachronicznym środowisku. Poza tym Hardy świetnie uchwycił dziewiętnastowieczny świat angielskiej wsi, zarówno w kwestii zwyczajów, życia codziennego, jak i...

Dzieje życia Tessy d’Urberville to nie romansidełko, w którym mimo wszystkich możliwych przeciwności losu, para głównych bohaterów w końcu będzie żyła długo i szczęśliwie. Poleją się łzy, poleje się krew. Bo życie to nie bajka, o czym główna bohaterka przekona się nie raz, a nam pozostanie tylko jej współczuć. Przynajmniej ja jej współczułam, bo bycie naiwnym i niedoświadczonym to jeszcze nie zbrodnia.
Byłam momentami zła na pana Hardy’ego, że tak się uwziął na tę biedaczkę Tessę, ale niestety ktoś musiał ponieść ofiarę, żeby można było zdemaskować obłudną moralność i społeczne konwenanse.
A Tessa d’Urberville niewątpliwie była ich ofiarą, a na dodatek trafił jej się w końcu mąż-hipokryta, dla którego największą życiową tragedią była żona niedziewica, chociaż sam do najświętszych nie należał.

Język i poczynione przez autora opisy również przypadły mi do gustu. Piękna musiała być ta angielska prowincja, momentami aż chciałoby się doić krowę obok Tessy.

Nie polecam czytelnikom,...

Basia | 2014-08-22

Kilka lat temu oglądałam świetny film Romana Polańskiego z Nastassją Kinski w roli głównej,oparty na tej powieści.
Tak jak film wywarł na mnie niesamowite wrażenie , tak samo ta powieść dostarczyła mi wielu emocji i wzruszeń , słowem zachwyciła mnie.Napisana jest pięknym językiem.
Długo po jej przeczytaniu nie mogłam się otrząsnąć.

FannyBrawne | 2015-12-05

Jedna z tych książek po których przeczytaniu czytelnik powinien poczuć się szczęśliwy, że żyje w XXI wieku. Wiele osób marzy o przeniesieniu się do wiktoriańskiej Anglii i przeżyciu miłości rodem z ,,Dumy i uprzedzenia" czy ,,Dziwnych losów Jane Eyre". Czy ktoś jednak chciałby przeżyć historię Tessy D'Urberville?

Ubogi pan Durbeyfield dowiaduje się, że jego rodzina wywodzi się z rycerskiego rodu D'Urbervillów. Postanawia więc skorzystać z okazji i nawiązać znajomości z rzekomymi krewniakami, rodziną, która po dojściu do majątku, przybrała to nazwisko. Jego córka Tessa rozpoczyna pracę u pani D'Urberville i staje się obiektem zainteresowania swojego rzeomego kuzyna, Aleca. Wszyscy liczą na małżeństwo tych dwojga. Alec ma jednak inne zamiary. Kiedy Tessa opiera mu się, ten ją gwałci.

By rozpocząć nowe życie, Tessa rozpoczyna pracę mleczarki. Na jej drodze pojawia się przystojny idealista Angel. Para zakochuje się w sobie. Jednak Tessa wie, że jej przeszłość może na zawsze...

deana | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2014, Polecam
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Książka, która w swej wymowie nie traci nic na aktualności. Tessa w swej nieznajomości świata i dobroci może denerwować. Z każdej strony jest wykorzystywana, uciskana a mimo trwa, naiwnie wierząc, że los się odmieni. Jak w innych powieściach naturalistycznych to nie ma szans dobrze się skończyć.
Urzekły mnie opisy, bardzo szczegółowe, realistyczne, momentami surowe ale nie pozbawione pewnej wrażliwości i poetyczności.

onika | 2012-05-23

Biedna, naiwna Tessa - już dawno nikt mnie tak nie irytował. Książkę przeczytałam, ale szło mi bardzo opornie, gdyż co chwila miałam ochotę potrząsnąć bohaterką i wykrzyczeć jej, że jest idiotką...A w zakończeniu pan Hardy jak dla mnie ostro przegiął...No coś takiego wymyślić?! I nie chodzi mi o to, jak Tessa załatwiła sprawę z Aleckiem...Uważam, że warto jednak sięgnąć po ten utwór. Znam kilka kobiet, którym by się przydał dowód na to, że męczennice żywcem do nieba nie idą.

violabu | 2013-04-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Książka pt. "Tessa D'Urberville" to naturalizm w najczystszej postaci. Thomas Hardy przedstawił w swej powieści życie prostych ludzi, angielskich wieśniaków żyjących pracą, ich codzienne życiowe zmagania i problemy.

Główna bohaterka Tessa to dziewczyna młoda, ładna, szczera i pracowita. Poznajemy ją, gdy ma około 16 lat i jest po kilkuletniej nauce w wiejskiej szkole. Jak na jej rodzinę, to dużo. Tak naprawdę niewiele. Rodzice wypuszczają córkę "w świat" z nadzieją na znalezienie przez nią lepszego życia: pracy i męża. Nie zaopatrując jednak jej bagażu w wiedzę na temat ludzi, tego iż nie każdy człowiek tak jak ona jest z natury dobry. Ta dobroć i emocjonalność w przypadku niewinnej dziewczyny graniczy wręcz z naiwnością. Życia uczyła się zatem na własnych błędach. Pomimo tego, iż była chłopką, w przetrwaniu pomóc jej mogła jedynie wrodzona inteligencja i duma. Dążenie do osiągnięcia szczęścia okazało się niezmiernie trudne. Sposób wychowania naznaczony przesądami i piętnem...

April | 2018-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2018

Młodziutka Tessa jest zwykłą, wiejską dziewczyną, a przynajmniej tak się jej wydaje przez większą część jej życia. Kiedy jednak jej rodzina dowiaduje się, że jest w prostej linii spokrewniona z d'Urbervillami, jednym z najstarszych rodów w całej Anglii, postanawia wykorzystać Tessę jako kartę przetargową, która umożliwi im życie na poziomie na jakim powinna żyć stara i szanowana familia. Tessa poznaje Aleca, swojego domniemanego kuzyna, który po jakimś czasie dopuszcza się gwałtu na dziewczynie. To jednak tylko początek lawiny, która runie na główną bohaterkę.

Tessa była jedyną postacią w tej powieści, którą szczerze i uczciwie polubiłam. Uważam ją też, przynajmniej na tę chwilę, za najbardziej poszkodowaną moralnie dziewczynę o jakiej przyszło mi kiedykolwiek czytać, może też za najbardziej poszkodowaną dziewczynę w literaturze w ogóle. Bo co takiego zrobiła Tessa, że społeczeństwo wiktoriańskiej Anglii, w tym jej własny mąż, wyrzekało się jej stopniowo, doprowadzając do takiego...

Dawno nie czytałam opowieści, w której bohaterowie byliby tak irytujący, że łapałabym się za głowę z każdym ich ruchem i prawie że krzyczała: "Nie rób tego!". Cóż, "Tessa" jest właśnie taką książką, a mimo to ma w sobie coś, co sprawiło, że ta historia mną zawładnęła. Nie wiem, czy to zasługa pięknego języka, którego używa autor, tragicznego splotu wydarzeń, czy ukazania prawdziwego, nieprzekłamanego obrazu ludzi żyjących w Anglii XIX wieku razem z ich uprzedzeniami i niepojętą może dziś moralnością, ale nie mogłam oderwać się od lektury. Żałuję, że ta książka nie jest w Polsce szerzej znana, gdyż jak najbardziej na to zasługuje.