Czarownica

La Sorciere
1-85917-000-5
filozofia i etyka
Omnikoron

"Jules Michelet - pisarz co najmniej tak samo wybitny, jak historyk - zajął się analizą i krytyką diabła w jedenj z najbardziej fascynujących form jego działania, w jego działaniu przez kobiety, to znaczy zajął się światem czarownic. Dzieło Micheleta jest krytyką diabła zohydzonego, diabła do brunej roboty, diabła wyprodukowanego przez ucisk społeczny, nieszczęście, rozpacz, choroby i beznadziejność życia. Jednocześnie przez wszystkie nakładające się na siebie i coraz bardziej potworne wizerunki diabła i czarownicy usiłuje dotrzeć do ich pierwotnych ludowych kształtów, pełnych uroku i pociągających. "

źródło opisu: z przedmowy Leszka Kołakowskiego

MistressHekate | 2013-04-14
Przeczytana: 06 czerwca 2006

Posiadam książkę i robiłam już chyba ze trzy podejścia do niej. Bardzo mnie rozczarowała, pisana jest z manierą, której nie lubię i co tu dużo pisać - dość nudna. A temat tak fascynujący! Cóż, może zrobię jeszcze kolejne podejście i przekonam się do niej. :)

| 2010-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2010

Wizerunki diabłów i czarownic nakładają się na siebie. Podroż w czasie ku źródłom zrodzenia się legend, wierzeń.

Dominika | 2016-10-15
Na półkach: Eseje, Przeczytane, XIX