Księga zrozumienia

The Book Of Understanding
978-83-7554-021-5
filozofia i etyka
szogunSW4

Musimy zmienić naszą świadomość, wytworzyć w świecie więcej energii medytacyjnej i miłości. Powinniśmy zniszczyć to, co stare - brzydotę świata, zgniłe ideologię, głupią dyskryminację, idiotyczne przesądy - i doprowadzić do powstania nowej istoty ludzkiej o świeżym spojrzeniu i nowych wartościach. Oderwać się od przeszłości - na tym właśnie polega bunt.

yggdrasil84 | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

W pracy tej autor zajmuje się tak naprawdę najprzeróżniejszymi sprawami. Powtórzenia z innych książek są więc nieuniknione, lecz czytając go zdążyłem się już do tego przyzwyczaić i w niczym to nie przeszkadza, jako że najczęściej owe powtórzenia wprowadzają do nowych treści i służą lepszemu zrozumieniu przekazu. Jakkolwiek, podobnie chyba jest z innymi autorami, gdy czyta się wiele ich książek. Wszystko jest spójne i czemuś służy.

Osho zajmuje się tutaj naszym zrozumieniem. Zrozumieniem czego? Wielu rzeczy, wielu spraw, które na ścieżce (samo)rozwoju zrozumieć trzeba. Unaocznia piętrzące się przed nami przeszkody. Jedną z ważniejszych i podstawowych koncepcji jest tutaj pojęcie "wątpliwości", które autor przeciwstawia wierze i wynosi pod niebiosa. Bardzo słusznie, gdyż nawet sam Budda nauczał swych uczniów, aby nie wierzyli mu na słowo tylko samodzielnie dochodzili do Prawdy i Świadomości. Zwłaszcza, że podtytuł brzmi: "WŁASNA droga do wolności". I właśnie wiara stanowi jedną...

Besia | 2013-12-09
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Napisane zgrabnie i wciągająco, ale to co w środku, mnie lekko odrzuciło. Może nie jestem fundamentalistką, ale nie lubię ataków na religie i nie wierzę w żadne stworzenie nowych religii i nowej ludzkości - to brednie.
Odrzuciła mnie koncepcja całkowitej interesowności religii (zwłaszcza chrześcijańskiej) ,a teoria, że chrześcijaństwu zależy na utrzymaniu biedy, żeby mieć więcej członków w kościele jest dosyć podłe.
I nawet jeżeli w tym wszystkim można było znaleźć pozytywne wskazówki do rozwoju (jak np diagnoza istniejącej w nas często pustki i droga do radzenia z tym sobie), to ja dziękuję.
Na pewno nie sięgnę już po Osho - to nie droga dla mnie.

Jako przewodnik duchowy Osho jest idealny, bo naprawdę można rozpostrzeć skrzydła wolności. Mówi wyśmienicie swobodnie, sensownie i zabawnie.

olka-th | 2016-12-01
Qupiack | 2016-11-17