Evita

Okładka książki Evita John A. Barnes
Okładka książki Evita
John A. Barnes Wydawnictwo: Amber Seria: Srebrna Seria biografia, autobiografia, pamiętnik
Srebrna Seria
Evita
Amber
1997-01-01
1997-01-01
Eva Peron Evita działalność charytatywna Argentyna

Za imieniem „Evita” pierwsze skojarzenie melomanów kieruje się w stronę sceny musicalowej. Chociaż jednak ta słodko-gorzka opowieść budzi zainteresowanie sylwetką argentyńskiej polityczki, nie jest w stanie ukazać pełnej dramaturgii wydarzeń rozgrywających się na politycznej scenie Argentyny. Tu dociekliwym z pomocą przychodzi niepozorne, obłożone okładką filmową wydanie biografii Evy Peron. Niech nie zmylą was pozory. Tak jak drobna polityk budziła grozę pośród swoich wrogów, tak ta cienka książeczka stanowi solidną pocję bardzo porządnego dziennikarstwa.

Autor przeprowadza nas zarówno poprzez historię samej Evy Duarte de Peron, jej późniejszego małzeństwa, jak też samą sytuację polityczną i społeczną panującą w ówczesnej Argentynie. Wszystko to jest ze sobą powiązane, wszystko ma wpływ na późniejsze reakcje i decyzje, wszystko także determinuje to, jak na przestrzeni lat budowały się nastroje społeczne. Autor biografii świetnie zdaje sobie z tego sprawę i umiejętnie żongluje zebranymi danymi w sposób tak ciekawy, że pozycję popularnonaukową czyta się jak powieść sensacyjno-obyczajową.

Twórca biografii jednocześnie powstrzymuje się od wszelkich prób oceniania. Pozwala czytelnikowi wyciągać własne wnioski i spojrzeć na sylwetki dyktatorów z wielu perspektyw. Ukazuje przy tym zmienność społeczeństwa, aktualne do dziś mechanizmy polityczne oraz techniki manipulacji, uwypuklając znaczenie czwartej władzy i charyzmy dla kierowania grupą ludzi.

Po lekturze jestem wstrząśnięta, zaniepokojona, bo i temat ruszyłam bardzo kontrowersyjny i na swój sposób przerażający. Pozycja Barnesa to przede wszystkim opowieść o cierpieniu – ubogich Argentyńczyków, walczących o utrzymanie się na powierzchni dygnitarzy i kobiet, które przez wiele lat stanowić mogły jedynie „dodatek” do swojego męża lub kochanka, zdane na jego łaskę. Przypuszczam, że wielu z nas nie jest świadomych tego, jak wyglądało życie w tym kraju. Ja nie byłam.

Evita – zbrodniarka czy święta? A może jedno i drugie? Kto wie. Wizerunek pięknej, drobnej blondynka o sile i zaciętości tytana oraz sprycie lisa, i tak pełen pozornej przynajmniej sprzeczności, niezależnie od tego, jak oceniamy jej wybory, zasługuje na uwagę.

Mega super książka. Chociaż opisów czasami przy nudnych jest trochę to jednak historia życia Evity wyciska łzy. Zadaję sobie na koniec tylko pytanie - czy takie kobiety powinny funkcjonować w naszych czasach?

Biografia Evy Peron Johna Barnesa, sprzedawana w Polsce na fali popularności musicalu "Evita" z Madonną w roli głównej to pierwsza obiektywna i bardzo dobra książka na polskim rynku na temat tej niezwykłej kobiety. Polecam, ponieważ autor opisuje koleje życia bohaterki w sposób obiektywny. Pokazuje ją jako osobę fascynującą oraz jej fenomen ówczesnej roli politycznej w erze argentyńskiego 'machismo' - kultury patriarchalnego społeczeństwa. Wszystko to w bardzo przyjemnej narracji. Czyta się po prostu lekko i dynamicznie. I tak odnajdziemy w tej pozycji portret kobiety ambitnej, młodej i pięknej idealistki, która dzięki sile determinacji i wrodzonej umiejętności nie przyjmowania odmowy, znalazła swoje powołanie i rolę życia. Z drugiej zaś strony poznajemy ludzką i niedoskonałą postać, autentyczną. Evitę przedstawiono bowiem także jako pamiętliwą i mściwą, urażoną niesprawiedliwościami niskiego pochodzenia i nieco próżną kobietę z bardzo dużym ego. Książka jest szalenie ciekawa bo dając dobre tło historyczne, pozwala poznać czasy i kraj w którym żyła Eva Peron a jednocześnie serwuje nam dodatkowe ciekawostki z jej życia, takie jak zamiłowanie Evity do zbytku i pięknej garderoby, jej wieczny strach przed przybraniem na wadze, relacje z mężem, wyrafinowane i mściwe formy odgrywania się na oponentach politycznych czy też fascynujący opis jednego z dni jej pracy w fundacji, wiernie oddany przez zagranicznego dziennikarza, który to miał okazję ją poznać osobiście. Tych i wiele innych intrygujących rzeczy w książce opisano na prawdę wiele. Jest to bardzo dobra lektura.

Uważam, że książka jest warta polecenia. Okładka może sugerować, że będzie to czytadło - ale tak nie jest. Jest to dobra biografia, zawiera nie tylko opis życia Evity Peron i warunków, w których żyła, ale również sytuacji społecznej i politycznej w tamtym okresie.

Obiektywnie i ciekawie napisana biografia niezwykłej kobiety. Nawet dla osób, które niewiele wiedzą o historii Argentyny przystępna i zrozumiała.

Czytałem tę książkę przygotowując się do wyjazdu do Argentyny. Bardzo realistycznie i dość obiektywnie przedstawiona postać Evity. Warto sięgnąć po tę książkę

Kolejna książka w której widać jak świat mężczyzn (świat macho) spycha kobiety do roli drugorzędnej. Książka warta przeczytania.

• Biografie
  • Do dokończenia (kiedyś zaczęte i porzucone)
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Evita