Limeryki. O pewnych panach i paniach, czyli numery z każdej sfery

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-453-7
limeryk, limeryki, bryndal
poezja
Magdalena Fidor

Jakie są skutki nadużywania haszyszu przez etnografa z Mogadiszu? Czy w miasteczku Split może być komuś wstyd? Kto tuż po maturze oddał się akupunkturze? Dlaczego gejszy nie zamienić na playstation? Co w Stuttgarcie robi maratończyk uparcie? O kim w gazecie dla hydraulików ukazał się w Meksyku artykuł? Czy dekalog znaleziono pod Kilimandżaro? Na co zapadł skory do roboty dżokej z Dakoty? Jak rozumie euroentuzjastka z Lublany akcję "porozumienie bez granic"? Z czego chłopiec z miasta Lyon zrobił ponton? Dlaczego spec od marketingu z Kowna ma żony przestać pożądać?

nieidentyczna | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Zaskakujące. Absurdalne. Komiczne. Groteskowe. Dosadne, ale i ordynarne. Wyuzdane. Dwuznaczne. Jednym słowem – współczesne. Takie są limeryki Rafała Bryndala zebrane w zbiorze i opatrzone tytułem „O pewnych panach i paniach, czyli numery z każdej sfery”.

Lapidarne w warstwie tekstowej, limeryki potrafią być nader wymowne. W sugestywny sposób charakteryzują swoich bohaterów, ich mikroświat, w którym buduje się akcję. Dają wyraz kunsztowi autora – gdyż ze względu swoją epigramatyczną i zwięzłą formę eliminują słabych twórców, niepotrafiących zadbać o estetykę i zgodność utworu z wymogami gatunkowymi (wszak ważne jest by limeryk składał się z pięciu wersów o układzie rymów aabba), spuentować go w odpowiedni sposób – najczęściej prześmiewczy lub niedorzeczny. A porządny limeryk, jak sam autor przyznaje, powinien być „śmieszny i odrobinę nieprzystojny”.

Limeryki Bryndala cechuje pewną lekkość, świeżość i swoboda, co sprawia, że czytelnik chętnie po nie sięga. Niejednokrotnie wywołują...

MaPaKi | 2012-01-23

Marne.

Szkoda papieru na takie książki; szkoda czasu na czytanie - lepiej i ciekawiej zająć się patrzeniem w niebo.

Kilka procent tych limeryków jest w miarę zabawnych, n

ie są one szczególne w żaden inny sposób.

Odradzam, chyba że ktoś chce zmarnować czas i pieniądze.

agpela | 2015-11-20
Na półkach: 2015, Przeczytane

Mistrzynią (niedoścignioną to pewne!) limeryków na wiek wieków amen pozostanie dla mnie WSPANIAŁA Wisława Szymborska, ale jak ktoś limeryki lubi to do Bryndala też warto zajrzeć :)
Plus zabawna grafika, gdzie rysunkowy Bryndal (chyba)... tańczy ;)

Korenia | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Chyba nie moja bajka, mało mnie śmieszą takie twory. Trzeba jednak przyznać, że niektóre są błyskotliwe. Ładne wydanie książeczki, zwłaszcza dobry pomysł z tańczącym Bryndalem.

starscream89 | 2016-12-26
Paula | 2016-01-17