Herkules Poirot - życie i czasy. Biografia według Agathy Christie

Agatha Christie's Hercule Poirot. The Life and Times of Hercule Poirot
83-7180-250-1
Herkules, Poirot
Pistacia

Ulubiony bohater królowej zbrodni jest chyba pierwszym książkowym detektywem, który doczekał się prawdziwej, naukowo udokumentowanej biografii. Wielbiciele powieści Agathy Christie mają wreszcie możność prześledzenia wszystkich spraw prowadzonych przez Poirota i poznania tych szczegółów jego życia, które przy czytaniu powieści na ogół umykają uwadze. Czy wiemy - na przykład - w kim się kochał wielki detektyw? Herkules Poirot, na pozór zmanierowany elegant, w gruncie rzeczy był najbystrzejszym i najbardziej wyrafinowanym detektywem, jaki kiedykolwiek chodził po ulicach Londynu. Swojej twórczyni, niezrównanej Agacie Christie, przysparzał jednak nieraz mnóstwa kłopotów. W roku 1938, a więc blisko dwadzieścia dwa lata po powołaniu go do życia, pisarka dała upust swym odczuciom w wywiadzie: "Są chwile, kiedy zadaję sobie pytanie: Po cóż, ach, po cóż wymyśliłam tę paskudną, napuszoną i nieznośną kreaturę? Wiecznie wszystko porządkuje, wiecznie się chwali, wiecznie podkręca wąsy i przekrzywia tę swoją jajowatą głowę. (...) A kiedy udowadniam, że kilkoma pociągnięciami pióra mogłabym go unicestwić, replikuje pompatycznie: To niemożliwe. Poirot jest za sprytny, by się go pozbyć w taki sposób." I rzeczywiście. Poirot od pierwszej chwili poznał się na mistrzyni opowieści i już nigdy się od niej nie odczepił. To dla niego obmyślała swe perfekcyjne zagadki, zapewniając w ten sposób i jemu, i sobie prawdziwą nieśmiertelność.

[opis wydawcy]

AlicjaC | 2015-07-21

Bardzo ciekawa książka i absolutny must have każdego fana Agathy Christi oraz jej epoki. Pozwala spojrzeć na książki tej autorki z zupełnie innej perspektywy, z punktu widzenia dokumentalnego. Takie przewodniki są bardzo potrzebne, a i miłe w lekturze.

Przyznam się szczerze do obaw, że książka przejmie styl przesadnie naukowy, wręcz encyklopedyczny, porzucając literacką estetykę na rzecz suchych, dokładnych faktów.
Jak się okazało - owe fakty pojawiły się, ale za to w formie najzupełniej ciekawej, płynnej, interesującej. Podczas lektury ani przez chwilę się nie nudziłam, autorka w doskonały sposób przytacza odpowiednie cytaty, opisy z dzieł Agathy Christie, uzupełniając omawiany w danym momencie wątek. Dostajemy solidną porcję usystematyzowanej wiedzy o Herkulesie Poirocie, podziwiam drobiazgowość z jaką podjęto się ułożenia zawiłej układanki jego życia.
Lektura zdecydowanie dla fanów, zwłaszcza tych, którzy są wielbicielami najwybitniejszego detektywa, jaki wyszedł spod pióra 'królowej kryminałów'. Aczkolwiek - wydaje mi się, iż zieloni w temacie również odkryją w tekście coś intrygującego, bowiem wcale nie potrzeba zaznajamiać się z każdym opowiadaniem, w którym Poirot wystąpił, a przy tym - rozumiemy całość owej książki.

kinzetka | 2013-10-04
Przeczytana: 2010 rok

Na kolana mnie ta biografia nie powaliła.
Sam pomysł całkiem ciekawy: opis życia jednej z najsłynniejszych fikcyjnych postaci. Hart prześledziła wszystkie powieści i opowiadania z Poirotem i skrupulatnie wypisała wszystkie fakty odnoszące się bezpośrednio do postaci detektywa. Tym samym prześledziła jego karierę (co oczywiste), jego kolejne miejsca zamieszkania, etapy przyjaźni z kapitanem Hastingsem. Dorzuciła jeszcze kilka rewelacji odnośnie jego życia uczuciowego (w istocie szalenie ubogiego), jego znajomości i współpracowników oraz niespotykanie długiego życia.
Nic w sumie nie było dla mnie zaskoczeniem. Wszystko co opisała Hart zauważy sam co bardziej wnikliwy czytelnik. Może za dużo przeczytałam powieści Agathy Christie…
Autorka miała wgląd w prywatne archiwum pisarki. Ale podczas lektury książki nie odnosi się wrażenia, że udało jej się to wykorzystać. Nie przypominam sobie, aby chociaż raz odwołała się do tego, co Christie miała w prywatnych notatkach. Nie wierzę, że gdzieś...

żabka | 2016-01-15
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Książka o książkach i najsłynniejszym detektywie Agaty Christie. Mamy tutaj wiele cytatów dotyczących życia pana Poirot. Jest ułożona chronologicznie. Polecam miłośnikom Agaty Christie.

Herkules | 2011-07-04

Czekam na to aż będę mógł to przeczytać, bo Poirot jest jednym u mnie z najlepszych detektywów po Sherlocku Holmesie i Race Williamsie (z "Egipska Pokusa" Carrol John Daly.

Yokaa | 2012-11-03

przez lata zaczytana w A.Ch. pochłonęłam biografię Poirota - coś ciekawego, można się i zadumać nad złożonością duszy bohatera i pośmiać z jego dziwactw :)

Ewelina | 2012-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Mój ulubiony bohater Agathy Christie - Herkules Poirot, więc koniecznie muszę przeczytać.

Henry | 2017-06-11
Crimelover | 2017-04-07