Wciąż od nowa

Then Again
978-83-62478-84-2
film
Malwina

Wspomnienia Diane Keaton, znanej milionom widzów pod postacią Annie Hall, to fascynująca opowieść o drodze aktorki do sławy, o jej związkach ze znakomitymi ludźmi filmu, Woodym Allenem, Warrenem Beattym i Alem Pacino, o jej zmaganiach z bulimią i późnym macierzyństwie (Diane Keaton adoptowała dwójkę dzieci w wieku bardzo dojrzałym). Jest to także portret jej rodziny, opowieść o miłości i przyjaźni, a zwłaszcza hymn na cześć matki, Dorothy Hall, która w trakcie całego swego życia zapisała 85 pamiętników, w sumie ponad 1000 stron ilustrowanych zdjęciami, wycinkami prasowymi, kolażami. Diane przejrzała je i zacytowała, by nakreślić odważny portret niezwykłej kobiety, którą rozpierała twórcza energia, zawsze marzącej o pełniejszym i piękniejszym życiu. W ten sposób napisała coś więcej niż autobiografię współczesnej aktorki, oddając w ręce czytelników książkę przypominającą im o tym, kim są i co jest w życiu najważniejsze

źródło opisu: http://www.bukowylas.pl/content/ksiazka/wciaz-od-nowa

źródło okładki: http://www.bukowylas.pl/content/ksiazka/wciaz-od-nowa

Dziub | 2016-01-04
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Po Diane Keaton spodziewałam się lepszej lektury. Przede wszystkim oczekiwałam, że tematem będzie relacja matka-córka, ale chociaż takie jest założenie autorki, to jednak jej osoba wychodzi na plan pierwszy. Irytowało mnie zgorzknienie aktorki, które było widać w trakcie lektury w sposób narastający. Punktowanie stylów życia, aby przedstawić swoje jako jednak to lepsze nie jest dla mnie czymś, co ma stanowić wartość. Zaskoczeniem była tak mała wiara w zdolności aktorskie a o bulimii nie wiedziałam. Okazuję szacunek podjęciu tematu tej choroby, jak i wyznanie o Alzheimerze matki. To są prywatne sprawy, jednak dobrze o tym mówić w kontekście uświadamiania społeczeństwa, jak te choroby wpływają na ludzi.
Ostatecznie jestem rozczarowana, liczyłam na pewne odpowiedzi.

Joanna | 2013-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Niesamowita, prawdziwa, pełna ciepła! Mogłabym ją czytać... "wciąż od nowa" ;)

Malwina | 2013-02-05
Przeczytana: grudzień 2012

Annie Hall wspomina

Któż nie zna Annie Hall, czołowej neurotyczki kina, której wygląd i sposób bycia niezmiennie od przeszło 35 lat zachwycają nowych widzów. Kto choć raz widział film „Annie Hall”, ten na zawsze zapamięta aktorkę Diane Keaton jako wesołą, rozchwianą emocjonalnie, dziwnie ubraną dziewczyną spotykającą się z Woodym Allenem. Dziś Annie Hall dobiega siedemdziesiątki i jak to w show biznesie bywa, spisuje swoje wspomnienia. Robi to jednak bardzo niebanalnie, ciekawie i bez udziału ghost-writerów.

Autobiografia Diane Keaton to rzecz bardzo intymna. Aktorka pisać zaczęła w 2008 roku, po śmierci matki, długotrwale chorującej na Alzheimera. Matka, kobieta o artystycznej duszy, ale uziemiona w domu, z czwórką dzieci i mężem, wypełniała swoje życie prowadzeniem dzienników, robieniem kolaży i fotografowaniem. Diane Keaton przejrzała osiemdziesiąt pięć pamiętników matki i dziesiątki listów, które ta gromadziła, i znalazła w nich inspirację, by samej zacząć pisać. „Wciąż od...

Bożena | 2013-07-23
Przeczytana: 2013 rok

„Wspomnienia Wciąż od nowa nie tylko dały mi okazję do snucia rozważań o stracie, stworzyły także doskonały zbiór okoliczności, by przemyśleć na nowo kwestię miłości” – zdanie z autobiografii Diane Keaton doskonale podsumowuje charakter spisanej przez nią historii – nie jest ona uporządkowanym zbiorem faktów z życia i kariery; to raczej luźno powiązane refleksje i wspomnienia, w których główną rolę odgrywa nieżyjąca już matka Keaton.

Aktorka zdecydowała się oddać jej głos, przeplatając własną narrację z fragmentami pamiętników matki. Kobiety, której wyobraźnia i artystyczna dusza ukształtowały Diane. „To starania mamy, jej rozterki i miłość uaktywniły moją umiejętność myślenia – napisała w swojej książce – Wspierała decyzje, które rodziły doświadczenia, które z kolei mnie rozwijały i wzbogacały moje życie”.

Diane Keaton doświadczyła w swojej karierze zarówno wielkich wzlotów (Oscar za „Annie Hall”, Złoty Glob za „Lepiej późno niż później”, długa lista nominacji do nagród...

ziokorożec | 2015-09-09
Przeczytana: 07 września 2015

Nie będę oceniać tej książki, bo jest to swego rodzaju rozliczenie się z przeszłością, a nie próba napisania bestsellera.

Ogólne wrażenie na język i kompozycję to: takie… nie. Chaos. Trochę bełkot.

Wiecznie coś mi nie pasowało do siebie, jakby w ogóle nie współgrało, a poszczególne fragmenty nie były ze sobą niczym powiązane. Co prawda przez całą książkę był motyw przewodni – pamiętnik matki aktorki. Wielokrotnie autorka starała się naśladować jej sposób pisania, ale mam wrażenie, że było to za bardzo rozjechane, niespójne, czasem nawet totalnie przypadkowe.
Nie wiem co jest ze mną nie tak, skoro nie wzruszyła mnie ta historia ani przez chwilę. Ba. Nie poruszyła nawet. Co najwyżej momentami irytowała. Przez język, ale też przez charaktery (głównie) kobiet przedstawionych przez aktorkę.
Wciągałam się w historię tylko podczas czytania o fragmentach dotyczących strachu przed lataniem. Przez wszystkie inne fragmenty upewniałam się w przekonaniu, żeby trzymać się z dala od kobiet,...

panikot | 2012-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Sama Diane Keaton w pewnym momencie przyznaje: "Nasza wspólna historia, mamy i moja, pozostanie na zawsze ukryta w przeszłości, której nie sposób rozwikłać poprzez przeglądanie wycinków prasowych rejestrujących życiową drogę młodej kobiety, która przemieniła się w Annie Hall."
Mimo wielu niejasności, które dodają historii delikatności, Diane uchyla rąbka tajemnicy. Tajemnicy tym bardziej intrygującej, bo dotyczącej jednego z najstarszych archetypów: relacji łączącej matkę i dziecko, oraz samej- tak głęboko determinującej życie- miłości.

Historia ta zostawiła we mnie wiele ciepła i empatii. Nie tylko przybliżyła postać jednej z moich ulubionych aktorek, ale też sprawiła, że zaczęłam zastanawiać się nad własnymi wspomnieniami, relacjami i kolażami emocji. To bardzo osobista i subtelna opowieść, która niesie ze sobą nie jedną przepełnioną nadzieją wskazówkę.

tattwa | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Jakoś spodziewałam się więcej po tej książce. Dla mnie zbyt intymna, za dużo przemyśleń i wewnętrznych roztrząsań, za mało faktów, mnóstwo o mamie aktorki, a przez ilość zacytowanych listów wszystkich do wszystkich oraz dziennika mamy, książka ociera się bardzo mocno o literaturę epistolarną. Chyba jednak wolę wywiady rzeki lub biografie. Niemniej polecam fanom gatunku.

bellaizka | 2017-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2017

Oj! Umęczyła mnie ta pozycja. Książka pisana w takim neurotycznym stylu jak i gra aktorska Diane. Nie można tego nazwa biografią, tylko rozliczeniem się ze stratą po śmierci matki.

Mirka | 2015-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2015

Momentami nużąca, ale miewała mocniejsze fragmenty

neko | 2013-01-09
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Ciepła, nostalgiczna, ciekawe zdjęcia.
Urokliwe fotografie brulionów z zapiskami Dorothy - matki Diane.