Kolor i kultura. Teoria i znaczenie koloru od antyku do abstrakcji

Tłumaczenie: Joanna Holzman
Wydawnictwo: Universitas
Color and Culture: Practice and Meaning from Antiquity to Abstraction
97883-242-0734-3
sztuka, kolor
sztuka
kirikot

"KOLOR to podstawowy element sztuki i życia, jednak tak różnorodny, że broni się na ogół przed całościowym ujęciem. Czy jest to przede wszystkim bodziec wizualny, pozbawiona namacalności funkcja światła, czy też materialna substancja, którą można kształtować i układać? Co nam komunikuje język koloru? Gdzie zaczyna się jeden kolor, a kończy drugi? Wszystkie możliwe aspekty tego tematu rozważa...

Wszystkie możliwe aspekty tego tematu rozważa John Gage w swojej nowatorskiej analizie koloru w kulturze Zachodu od czasów starożytnej Grecji do końca XX wieku. Opisuje pierwsze teorie koloru sformułowane przez filozofów od Demokryta do Arystotelesa, kontynuowane potem przez starożytnych Rzymian oraz ich renesansowych następców i kolejne próby systematycznej organizacji koloru lub obdarzania go mocą symboliczną. Odsłania przed nami znaczenie religijne koloru i jego rolę w heraldyce. Przygląda się Newtonowskiej analizie spektralnej, którą w XIX wieku podjęli artyści, na przykład Seurat; śledzi oddziaływanie teorii koloru Goethego, rozważa też niezwykłe teorie i praktyki prowadzące do zespolenia koloru i muzyki czy przekształcenia koloru w autonomiczny język abstrakcyjny." (cyt. http://www.universitas.com.pl/ )

Gra_ce | 2012-03-25
Przeczytana: 2008 rok

Świat stał się stosunkowo bardziej kolorowy dopiero w XIXw, kiedy wynaleziono sztuczne barwniki. Wcześniej naturalne były stosunkowo rzadkie i przez to używane z rozwagą i z przypisanym znaczeniem - jest o czymi pisać. Książka to swoiste "opus magnum" Johna Gage'a, przez to uwzględnia ogromny wachlarz perspektyw: oczywiście sztuka, heraldyka, teoria światła, alchemia, technologia wytwarzania pigmentów, XVII i XIXwieczni teoretycy koloru; książka z gatunku tych, które można czytać wyrywkowo i kontemplować pojedyńcze wątki.
Dużo pięknych ilustracji.

Snoopy | 2012-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Imponująca wiedzą i erudycją rozprawa. Jak dla mnie momentami może nieco zbyt szczegółowa (a przez to odrobinę nużąca), ale jednak częściej naprawdę interesująca. Bardzo pożyteczna lektura. Pochwały należą się też wydawnictwu za solidną robotę edytorską: pozycja jest pięknie wydana i bez jakichkolwiek błędów, czy niedociągnięć, co w publikacji tego typu nie jest łatwe do osiągnięcia.

| 2017-03-30
Przeczytana: 2016 rok