Poezje

Wydawnictwo: Zielona Sowa
978-83-7623-476-2
poezja
Agnieszka

Obszerny wybór twórczości poetyckiej jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku. Obejmuje najważniejsze i najbardziej znane utwory, począwszy od pierwszego, zanurzonego jeszcze w poetyce Młodej Polski tomiku Sny o potędze, aż do ostatnich zbiorów opublikowanych już po II wojnie światowej, Wiklina i Dziewięć muz.

Klakier | 2013-10-28
Przeczytana: 27 października 2013

Leoś Staff to jedyny poeta od którego twórczości nie odskakuję jak oparzony. Trzeba mieć specyficzny gust, ogromną wrażliwość, aby z czytania wierszy czerpać przyjemność. Jako gruboskórny pochłaniacz prozy jestem (na szczęście?) tych przymiotów pozbawiony.
Ale od czasów podstawówki Staffa lubiłem, głównie za jego debiutancki tomik "Sny o potędze".
Teraz akurat wpadł mi w łapy zbiór jego wierszy, więc mogę orzec: na debiucie świat się nie kończy. W następnych jest równie dużo świetnych sonetów, nawet wybrałem sobie z całości topową dziesiątkę i na bank będę do nich wracał.
Tylko gdzie autorzy tego zbioru zgubili "Città dolente"?! Za takie coś, to batożenie i w dyby na trzy dni.
Śmiało jednak mogę ten zbiór polecić, nawet dla zawziętych przeciwników takiej formy.

Isadora | 2010-10-27
Na półkach: Liryka, Przeczytane

Leopold Staff to drugi po Leśmianie mój ulubiony poeta.
W jego utworach przemawia do mnie świat widziany jego oczami,jego różnorodność i piękno,o którym potrafi w tak doskonały sposób pisać.
Gorąco polecam!

Kania Frania | 2014-01-14

Leopold Staff to mistrz sam w sobie. Doskonały poeta w każdym calu. Jego wiersze są rytmiczne, głębokie, urocze... Nie przesadza w niczym, jak na przykład Mickiewicz. Jego poezja to muzyka, muzyka dla uszu i dla serca. Nie wiem tylko, dlaczego tak wspaniałe dzieła są nadal nieznane. W czym Asnyk jest lepszy od Staffa? W czym Gałczyński i Leśmian? Ba, w czym jest lepszy sam Mickiewicz?
Gorąco polecam twórczość Staffa, nawet tym, którzy od poezji uciekają. Dzięki Leosiowi, na pewno ją pokochają.
Jednak co do wydania mam parę zastrzeżeń. Nie podoba mi się materiał, z którego wykonana jest okładka, gdyż niestety nie sprzyja czytaniu. Wygina się itd. Po drugie w wyborze zabrakło kilku znaczących utworów Staffa.Draństwo!
Poza tym polecam, całkiem niezłe wydanie, jak na swoją cenę.

Ola | 2016-01-07
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Mój ulubiony poeta. Szczególnie polecam wiersze z lwowskiego okresu jego twórczości (z tomów "Sny o potędze", "Dzień duszy") - idealne na deszczowe jesienne wieczory.

smile | 2015-09-12

Przepiękne wiersze... doskonała liryka w każdym calu!

Agka | 2010-08-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam