Depresja. Modele kliniczne i techniki terapeutyczne

Okładka książki Depresja. Modele kliniczne i techniki terapeutyczne Constance Hammen
Okładka książki Depresja. Modele kliniczne i techniki terapeutyczne
Constance Hammen Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) Seria: Psychologia Kliniczna zdrowie, medycyna
220 str. 3 godz. 40 min.
Kategoria:
zdrowie, medycyna
Seria:
Psychologia Kliniczna
Tytuł oryginału:
Depression
Wydawnictwo:
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
220
Czas czytania
3 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8389574373
Tłumacz:
Małgorzata Trzebiatowska
Tagi:
depresja psychologia
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym? Piotr Bucki, Wojciech Pączek
Ocena 5,9
Złap równowagę... Piotr Bucki, Wojcie...
Okładka książki Autyzm i zespół Aspergera Anita Bryńska, Gabriela Jagielska, Jadwiga Komender
Ocena 6,7
Autyzm i zespó... Anita Bryńska, Gabr...
Okładka książki Być lekarzem, być pacjentem Wojciech Eichelberger, Irena A. Stanisławska
Ocena 7,2
Być lekarzem, ... Wojciech Eichelberg...
Okładka książki Mózg a zachowanie Teresa Górska, Anna Grabowska, Jolanta Zagrodzka
Ocena 7,1
Mózg a zachowanie Teresa Górska, Anna...
Okładka książki O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju Ewa Habrat-Pragłowska, Iwona Koszewska
Ocena 6,7
O depresji, o ... Ewa Habrat-Pragłows...

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
135
4

Na półkach:

Książka, choć napisana już dawno temu zachowuje status niezbędnika, gdy ktoś szuka rzetelnej wiedzy na temat depresji. Autorka, profesorka psychologii jest jedną z najbardziej znanych i cenionych w świecie badaczek w tej tematyce. Książka ma osiem rozdziałów podzielonych śródtytułami, co pozwala sprawnie poruszać się po wybranych wątkach. Na końcu każdego rozdziału jest zgrabne podsumowanie całej treści dzięki czemu łatwiej zapamiętać ważne informacje.

Z książki można dowiedzieć się jak odróżnić i po czym rozpoznać epizod depresyjny czy stan depresyjny czy sezonową depresję (SAD) od depresji dużej (jest też tabela kryteriów diagnostycznych). W książce jest przytoczonych wiele wartościowych wniosków z badań nad związkiem depresji z doświadczeniem rodzinnym, np. depresja opiekunów; pozarodzinnym, np. dyskryminacja rówieśnicza i konkretnymi wydarzeniami życiowymi, np. chorowaniem przewlekłym, porzuceniem, przemocą, itp.

W książce bardzo dobrze wyjaśniono podstawowe związki między depresją a zmienioną jakością poznawczego funkcjonowania, np. trudności z myśleniem, z pamięcią, z uwagą, z uczeniem się. Autorka wyjaśnia również związki depresji z gospodarką hormonalną i innymi układami. Wątki neuroendokrynologiczne w depresji są przedstawione w bardzo przejrzysty i przystępny sposób. Dobrze przedstawia również podłoże osobowościowe w depresji. Autorka wyjaśnia istotę myśli, zamiarów i prób samobójczych oraz wskazuje praktyczne podejścia terapeutyczne. Poruszone są wątki związane z higieną snu, ćwiczeń fizycznych, fototerapii, farmakoterapii, a nawet terapii elektrowstrząsowej. Farmakoterapeutyczny aspekt depresji jest omówiony dokładnie i bardzo przejrzyście, dzięki czemu łatwo zrozumieć jak działają leki przeciwdepresyjne.

Książka nie jest zestawem technik leczących depresję i oczekiwanie od niej takiej funkcji jest bezzasadne. To robią inne książki. W tej książce jest porządnie podana i usystematyzowana wiedza z badań nad depresją, w tym wiedza z badań nad leczeniem depresji. Jest to dobrze napisane kompendium podstawowej wiedzy o depresji. Taką wiedzę powinien mieć każdy, kto zetknął się z tematem i każdy, kto chce uniknąć depresji. To jedna z najlepszych książek na ten temat.

Książka, choć napisana już dawno temu zachowuje status niezbędnika, gdy ktoś szuka rzetelnej wiedzy na temat depresji. Autorka, profesorka psychologii jest jedną z najbardziej znanych i cenionych w świecie badaczek w tej tematyce. Książka ma osiem rozdziałów podzielonych śródtytułami, co pozwala sprawnie poruszać się po wybranych wątkach. Na końcu każdego rozdziału jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2600
450

Na półkach: , , ,

Wiem, że książka powstała kawał czasu temu, ale wydaje mi się nieprzemyślana.
Nie wiem dla kogo miała być.

Jak na książkę dla profesjonalistów (lekarzy, psychologów, terapeutów) jest napisana zbyt drętwo i sucho, podaje podstawowe informacje (niektóre już nieaktualne lub błędne). Za mało o terapii, prawie nic o samobójstwie (nie ma nawet takiego podrozdziału, choć autor podaje, że od 10 do 50% pacjentów z dużą depresją popełnia samobójstwo!),nic o pierwszych działaniach interwencyjnych w przypadku zamiarów samobójczych, ani słowa o depresji katatonicznej.
Nie wspominając o tym, że autor pisze o metodach diagnostycznych i programach terapeutycznych amerykańskich i tutaj redakcja polska nie dodała ani słowa o polskich odpowiednikach tychże.

Nie jest to także książka dla rodziny i przyjaciół osoby w depresji (a już na pewno nie dla samego chorego) z uwagi na hermetyczne słownictwo, trudność w znalezieniu konkretnej kwestii, nieprzystępną treść i formę oraz brak praktycznych wskazówek.

Uważam tę książkę za bardzo suchy "podręcznik" o depresji, wymagający dużo samozaparcia od czytelnika.

Wiem, że książka powstała kawał czasu temu, ale wydaje mi się nieprzemyślana.
Nie wiem dla kogo miała być.

Jak na książkę dla profesjonalistów (lekarzy, psychologów, terapeutów) jest napisana zbyt drętwo i sucho, podaje podstawowe informacje (niektóre już nieaktualne lub błędne). Za mało o terapii, prawie nic o samobójstwie (nie ma nawet takiego podrozdziału, choć autor...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    42
  • Chcę przeczytać
    41
  • Psychologia
    4
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    2
  • 2012
    1
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Psycho
    1
  • Rok 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Depresja. Modele kliniczne i techniki terapeutyczne


Podobne książki

Przeczytaj także