O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju.

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
8320035384
zdrowie, medycyna

Autorki od wielu lat pracują w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zajmują się leczeniem depresji i zapobieganiem chorobom afektywnym. Swoje doświadczenie i wyniki badań klinicznych zamieściły w wielu publikacjach naukowych. Zaburzenia afektywne – będące tematem tej książki - należą do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych i stanowią dużej rangi problem medyczny,...

Zaburzenia afektywne – będące tematem tej książki - należą do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych i stanowią dużej rangi problem medyczny, społeczny i ekonomiczny. Autorki na podstawie przypadków „wziętych z życia” przedstawiają różne rodzaje depresji, dokładnie precyzują, co to jest mania oraz opisują nawracające zaburzenia afektywne. Książka uczy, jak żyć z chorobą, jak ją leczyć i jak zapobiegać nawrotom.

Booka | 2016-03-27
Przeczytana: 26 marca 2016

Książka ta jest poradnikiem, który w głównej mierze wyjaśnia czym są takie choroby jak: depresja, mania oraz choroba afektywna dwubiegunowa. Każdy z tych stanów chorobowych ma swój poświęcony tu dział i każdy jest opisany w przejrzysty, jasny sposób.
Omówiono tu czynniki (psychologiczne, biologiczne i społeczne), które prowadzą do depresji, manii i do choroby afektywnej dwubiegunowej.
Wskazano i opisano objawy tych chorób oraz metody ich leczenia - z uwzględnieniem leczenia farmakologicznego, jak i psychoterapii.

Plusem tego tytułu jest zamieszczenie historii paru osób, które służą tu jako przykład opisywanych w poradniku chorób. Na plus jest także odnoszenie się do tych przykładów w trakcie opisywania czysto klinicznych tematów. Dzięki temu czytelnik może głębiej wejrzeć w omawiany problem oraz przyjrzeć się chorobie z punktu widzenia osób, które na nią cierpią lub cierpiały w przeszłości. Może też porównać te przeżycia z opisywanymi objawami. To mocny atut tej książki.

Książkę...

Findmyway | 2014-02-19

Książka okazała się przydatna podczas pisania mojej pracy zaliczeniowej na studiach.

Napisana jest ona językiem prostym, konkretnym. Rozdziały są zwięzłe i na temat, a dodatkowo nie przytłaczają nadmiarem profesjonalnych, niezrozumiałych pojęć/definicji. Bez problemu uzyskałam przydatne dla mnie informacje nie czując przy tym niedosytu.
Plusem jest też to, że napisana została przez psychiatrę i psychologa, którzy od lat zajmują się badaniami chorób afektywnych, a także pracują z takimi osobami. W książce dzielą się swoimi doświadczeniami.

Często nie warto sięgać po grube poradniki, z których niejednokrotnie niewiele zrozumiemy i przytłoczą nas treścią. Książka „O depresji, o manii, o nawracających zaburzeniach nastroju” to poradnik z podstawowymi informacjami „w pigułce”.

Piotr | 2013-09-26
Przeczytana: 22 września 2013

Krótko: Systematyzuje, odpowiada na wiele ważnych pytań, pomaga odnaleźć się w mroku.

Klaudia | 2016-10-30
Na półkach: 2016, Przeczytane