ABBA. Melancholia undercover

W.A.B.
2024-04-24
2024-04-24
9788383196862

Wydaje mi się, że często biografie mogą mieć to do siebie, że najzwyczajniej w świecie mogą nudzić. Zakładając, że daną biografię pisze najprawdziwszy fan i zapalony sympatyk, który przelewa swoją fascynację na papier, wysoce prawdopodobne jest to, że dla postronnego odbiorcy nie zawsze może to być najciekawsze doświadczenie. Wiedziałam jednak, że historia Abby jest na tyle szeroka, że ta biografia musi być niezwykle ciekawa. Nie sądziłam jednak, że okaże się aż tak wciągająca.

Myśląc o sławnych postaciach chcemy wiedzieć wszystko, co, jak i dlaczego. Dlatego zawsze warto prześledzić wszystko od samego początku. W książce Gradvalla dowiadujemy się między innymi się jak doszło do tego, ABBA stała się taką legendą. Autor w niezwykle ciekawy sposób zakreślił nie tylko historię Abbby, ale także dodał zarysy społeczne, polityczne. Opowiada on nie tylko historię zespołu, ale przede wszystkim historię ludzi, którzy mieli okazję współtworzyć legendę, jaka została zbudowana wokół zespołu w wielu etapach.

Gdybyście więc zastanawiali się, ile wspólnego ma Wietnam ze Szwecją, klip do jakiej piosenki został nagrany w Krakowie, czy też dlaczego niektóre piosenki ABBY, są określane jako te w stylu ‘bad english’, to ta książka jest świetną okazją na poznanie odpowiedzi na te i wiele innych pytań i ciekawych faktów. Przyznam szczerze, że jako osoba, która dotychczas kojarzyła tylko najbardziej popularne piosenki ABBY, zaczęłam szukać jeszcze większej ilości informacji, zdjęć i wszystkiego co jest związane z ABBĄ. Po tym wszystkim jednoznacznie stwierdzam, że przeczytanie historii tych ludzi, sprawiło, że zobaczyłam coś więcej, niż żywą legendę. Zobaczyłam historię ludzi, którzy po prostu realizowali swoją miłość i pasję do muzyki. Zobaczyłam ludzi, którzy myśleli że ich moment sławy potrwa maksymalnie kilka lat i kompletnie nie spodziewali się tego, że ich sława będzie trwała kolejne dziesiątki lat. Końcowo więc chętnie przyczynię się do dalszego szerzenia sławy i chwały ABBY, chociażby w swojej mikroskali.

„We have a story, and it survived.” - ABBA, I Still Have Faith in You ☆彡

Nie bez przyczyny na sam początek pozwoliłam sobie przytoczyć ten wspaniały fragment jednej z najnowszych piosenek zespółu ABBA. Po pierwsze - pochodzi on z piosenki, pozwolę sobie powiedzieć, najważniejszej na całym albumie Voyage z 2021 roku i za każdym razem wywołuje te same ciarki na plecach. Po drugie - w piękny sposób otwiera on książkę, o której dzisiaj wam opowiem. Tak, dobrze widzicie! To najnowsza „biografia” ABBY i to w przepięknym (BŁYSZCZĄCYM!) wydaniu🪩

„ABBA. Melancholia undercover” to must read dla każdego fana tej ikonicznej szwedzkiej czwórki. Jan Gradvall, słynny szwedzki dziennikarz muzyczny, podjął się napisania Abbowej książki nie tylko z miłości do samego zespołu, ale i z miłości do tego, co w nim najważniejsze, czyli muzyki.
Dlaczego użyłam wcześniej sformułowania „biografia” w cudzysłowie? Otóż książka ta ma nieco nietypową budowę i nie nazwałabym jej biografią per se, a bardziej po prostu książką o ABBIE!

Zawiera bardzo dużo zróżnicowanych rozdziałów, w których autor opowiada o tym, jak doszło do powstania zespołu, co kierowało duetem Andersson-Ulvaeus przy tworzeniu ich tekstów czy nawet jak ABBA wpłynęła na lokalną i światową kulturę! Oczywiście pojawiają się także informacje biograficzne o wszystkich członkach po kolei, jednak są one bardziej dodatkiem. Zdecydowanie więcej uwagi skupione jest wokół działalności zespołu, co naprawdę mi się podobało.

Moje serce skradły wszystkie wstawki dotyczące muzyki i tekstów. Dokładnie widać, jak wielką miłością do sfery muzycznej pała autor. Dzięki tej książce czytelnik może dostrzec dlaczego tak naprawdę ABBA i jej teksty czy melodie aż tak kradną nasze serca. Gradvall wyraża tu wszystkie myśli większości fanów - o autentyczności tekstów, o pięknej meliczności i o tym, że ABBA potrafi umiejętnie odnaleźć się w każdym repertuarze, tym melancholijnym, jak i tanecznym🪩

Książka ta zawiera również kawał kulturalno-społecznych informacji o samej Szwecji. Zaskoczyło mnie to (bo po co cały rozdział o tenisiście w książce o zespole muzycznym),ale intencją autora było nakreślenie historii kraju - więc wybaczam!🕺

Instagram: geekyfangirlstuff
[współpraca z wydawnictwem WAB]