Okładka książki Cyberbezpieczeństwo w małych sieciach. Praktyczny przewodnik dla umiarkowanych paranoików Seth Enoka
Seth Enoka Wydawnictwo: Helion & Company Seria: No Starch Press informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
No Starch Press
Cybersecurity for Small Networks: A Guide for the Reasonably Paranoid
Helion & Company
2024-01-16
2024-01-16
Grzegorz Werner

Osobiście nie jestem sieciowcem i nie bardzo kręcą mnie te tematy, ale chcąc być lepszym bezpiecznikiem, postanowiłam sięgnąć po Cyberbezpieczeństwo w małych sieciach. Praktyczny przewodnik dla umiarkowanych paranoików.

Jest to z pewnością książka, którą czyta się lekko, pytanie, czy można ją TYLKO CZYTAĆ? Odpowiedź brzmi NIE. To książka, która bardziej przypomina kurs niż klasyczną książkę. Tutaj lepiej wziąć sobie książkę, siąść do komputera i od razu przekuć to co się czyta w praktykę. Albo tak jak ja, najpierw przeczytać, a przy drugim czytaniu - działać.

Autor książki dobrze podzielił książkę pod kątem rozdziałów i ich czytelności. Jak już wcześniej wspomniałam, książka przypomina kurs, więc trzeba tu zaznaczyć, że kolejne kroki są dobrze opisane. A na początku książki mamy też rozpisane, jaki jest zalecany sprzęt, który pomoże nam w zabezpieczeniu swojej sieci.

Plusy:
1. Pokazuje bardziej praktyczne podejście do sieci dla osób początkujących.
2. Kupno sprzętu - dla niektórych może stanowić minus, ale uważam, że warto zainwestować.

Minusy:
1. Czasami lepiej posługiwać się angielskim odpowiednikiem lub na początku dodać to tłumaczenie. Ale to zarzut do większości książek IT.

Podsumowanie:
Jeśli nie znasz się na sieciach albo coś tam wiesz, ale tak jakby nie za bardzo? To świetnie, bo ta książka może być właśnie dla ciebie.

Skupienie się na praktyce, pozwala nawet osobom spoza kręgu IT na zrozumienie i sprawdzenie się w boju. A gdzie lepiej rozpocząć naukę jak nie na swojej domowej sieci, tylko uważaj. Więc jeśli jeszcze nie znasz się na sieciach, to ta książka może ci się przydać!

Seth Enoka postanawia nie tyle szerzyć wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa, co – zapewnić laikom narzędzia i nauczyć ich absolutnych podstaw zabezpieczania małych – domowych lub firmowych – sieci. Skupia się na części praktycznej. Nie będzie tracił czasu na wyjaśnianie, czym są wirusy, albo jakie rodzaje złośliwego oprogramowania i w związku z tym jakie zagrożenia czyhają w internecie. W zamian przyjrzy się najbardziej budżetowym rozwiązaniom i poda przepisy dotyczące ich stosowania: zbiory porad, które wystarczy realizować po kolei, żeby uchronić się przed szkodliwymi atakami. Najpierw autor przedstawia system, na którym będzie podawać przykłady – oraz narzędzia, po jakie sięga. Można podążać jego śladem i wtedy ma się tu przewodnik know-how – albo wzorować się tylko na podpowiedziach i dopasowywać je do własnych potrzeb. Jest to o tyle łatwiejsze, że autor rozwiewa wątpliwości, pisząc, po co konkretnie są kolejne składniki zabezpieczeń. Nie kończy się na tym edukowanie masowego odbiorcy – w każdym rozdziale narracja rozpoczyna się podawaniem definicji i konkretyzowaniem obszaru zagadnień z przedstawionego zakresu. To pozwala upewnić się, że czytelnicy zorientują się w skali problemu i przekonają się co do konieczności działania. Unika przy tym Enoka „humanistycznej” rozłożystej i retorycznej narracji – tworzy poradnik a nie opowieść. Dlatego też kiedy już zaprezentuje podstawowe zagadnienia, przechodzi do części praktycznej: konfigurowanie sprzętu, instalowanie programów i uruchamianie ich – to wszystko rozpisuje na bardzo szczegółowe punkty. Kolejne kroki postępowania to poprowadzenie odbiorców za rękę: z takimi wskazówkami nikt nie zniechęci się przed sfinalizowaniem zadania. A wszystko po to, żeby poprawić bezpieczeństwo w sieci – zwłaszcza tej domowej. Co ważne, Seth Enoka zwraca też uwagę na rozwijający się świat elektroniki i wyjaśnia, jaka część sieci musi być zabezpieczona najlepiej, a jaką można potraktować mniej priorytetowo. Przypomina o internecie rzeczy jako furtce do ewentualnych cyberataków (a przecież z podłączenia domowych urządzeń do internetu nie można zrezygnować choćby ze względu na aktualizacje).
Nie jest to poradnik do czytania – samej lektury tu niewiele. To skondensowany, rzeczowy i przydatny przewodnik po zasadach cyberbezpieczeństwa – kompendium wiedzy i praktyki. Dzisiaj to coraz bardziej niezbędna publikacja.

Książka jest raczej wprowadzeniem do tematu jak zabezpieczać sieci przed cyber zagrożeniem. Wyjaśnia podstawowe pojęcia, opisuje jak skonfigurować urządzenia. Są to jednak podstawy.