NIEWIDZIĄTKA. Przewodnik po emocjach i nie tylko

Okładka książki NIEWIDZIĄTKA. Przewodnik po emocjach i nie tylko Sophie Miller, Andy J. Pizza
Okładka książki NIEWIDZIĄTKA. Przewodnik po emocjach i nie tylko
Sophie MillerAndy J. Pizza Wydawnictwo: Babaryba literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Babaryba
2023-11-07
2023-11-07
48 min.

Mamy świadomość tego, że niektóre rzeczy istnieją w naszym życiu, jednak są niewidzialne dla oczu. A gdyby tak założyć magiczne okulary, by móc dostrzegać więcej?

Sięgając po tę niesamowicie wyjątkową książkę zaobserwujecie coś, czego zwyczajnie nie da się wychwycić wzrokiem. Tu emocje (i nie tylko) mają swoje barwy i kształty, które w fantastyczny sposób obrazują jak może wyglądać echo, nadzieja, radość, wdzięczność, nostalgia, czy empatia.

Czytelnik zostaje zaproszony do świata niewidzialnych uczuć. Książka wycisza, skłania do przemyśleń, pobudza wyobraźnię i aktywizuje swoich odbiorców.
Tytułowe Niewidziątka ukazują swoją wszechobecność oraz to, że każde z nich jest potrzebne. Dzieci na przykładzie tych kolorowych stworków odkrywają świat i poznają siebie. Być może zainspirują Was stworzycie własne emo niewidziątka?

W moim odczuciu ta propozycja jest idealnym terapeutą - pomaga określić nastrój, zdefiniować uczucia, daje przestrzeń i otwiera głowę.

W mnogości książek o emocjach ta jest zdecydowanie nieszablonowa.

„Niewidziątka. Przewodnik po emocjach i nie tylko” autorstwa Sophie Millar oraz Andy J. Pizza to przepięknie wydana książeczka dla dzieci, która zachwyca w pierwszej kolejności swoimi wizualnymi aspektami. Moją uwagę od razu przyciągnęła, a ponieważ posiadam dwoje wspaniałych maluszków, to od razu wiedziałam, że chcę, abyśmy mieli możliwość ją poznać.
Uczucia są obecne w życiu każdego człowieka, niemniej jednak każdy przeżywa je nieco inaczej. Bardzo ważne jest, aby potrafić nazwać swoje uczucia, umieć sobie z nimi radzić i nie tłumić ich w sobie. Emocje, czy uczucia, to coś, czego nie zobaczymy gołym okiem, przeżywamy je wewnątrz siebie, możemy się dzielić nimi z innymi, ale również możemy je tłumić w sobie, co jednak może mieć negatywne skutki dla naszego organizmu. Uczucia i emocje to nieodzowny element życia każdego z nas, nie ma znaczenia, czy chcemy ich, czy nie, one bezwarunkowo same pojawiają się w naszym życiu, a my musimy nauczyć się je przede wszystkim rozpoznawać i sobie z nimi odpowiednio poradzić.
Wprowadzenie dziecka w świat, w którym dopiero wszystko odkrywa i poznaje, jest wielkim , przed którym stają rodzice. Wykorzystywanie edukacyjnych książeczek, które mogą nam w tym pomóc, jest niezwykle cennym przywilejem, który został nam dany! Ja korzystam z niego w pełni i jestem bardzo wdzięczna za tą możliwość, szczególnie gdy a na tak wspaniałe pozycje, jak ta. „Niewidziątka” to cudowny przewodnik po ludzkich emocjach oraz uczuciach, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć. A jak wytłumaczyć dziecku coś, czego nie widać!
Zostajemy zabrani do ludzkiego świata, w którym nazwane zostało wszystko to, co nie jest widzialne dla człowieka gołym okiem. Jest niezwykle wiele emocji, które bardzo trudno jest ująć w słowach, niemniej jednak każdy z nas je odczuwa. Ale jak można wytłumaczyć ich istnienie, odczuwanie dziecku. Same często odczuwamy trudności z nazwaniem emocji, które są w nas, a co dopiero mówić o wytłumaczeniu ich maluszkowi.
Książka przede wszystkim zawiera cudowne ilustracje, które obrazują prezentowane emocje. Jest to niezwykle ciekawa forma zainteresowania dzieci, ale również pobudzenia ich wyobraźni, która będzie miała szerokie pole do popisu! Nie tylko emocje zostały nazwane, ale również zmysły, bo chociażby węch i zapachy, które również dzieci dopiero poznają. Smaki, których jest cała gama, a ich wprowadzanie do dziecięcego życia zaczyna się już na wczesnym etapie dzieciństwa.
Ta książeczka skradła zarówno moje, jak i serduszka moich dzieci! Zachwyciła nas i zaczarowała na długie godziny, które wspólnie z nią spędzamy. Jestem przekonana, że jeszcze przez bardzo długi czas będziemy po nią chętnie sięgać i się nią zachwycać.
Takie książeczki są niezwykle ważne i potrzebne. Zdecydowanie powinno być ich więcej. Mimo iż nie ma w nich wiele teksu, ten, który został ujęty, kierowany jest bezpośrednio do dzieci, co w znacznym stopniu ułatwia dotarcie do nich. Przekaz jest rzeczowy i konkretny, a wydanie kolorowe i piękne, co przyciąga uwagę najmłodszych czytelników. Dla mnie jest to książka idealna dla dzieci, wiele ich nauczy, a z pewnością nie zanudzi! Jeśli szukacie idealnego prezentu dla maluszka, to ten będzie dobrym wyborem.
Ja bardzo serdecznie polecam książeczkę dla dzieci, bo będą nią zachwycone! Moje dzieciaki ją po prostu pokochały!

Uczucia są obecne w...

Bestseller New York Timesa, który w zabawny, przemyślany sposób zachęci maluchy do przyjrzenia się temu, co… niewidoczne gołym okiem. To książka, która wspaniale pobudzi dziecięcą wyobraźnię i da mnóstwo radości z poznawania świata i siebie samego.

A gdyby tak zdobyć magiczne okulary, które pozwoliłyby nam zobaczyć wszystko to, co niewidzialne? Od dźwięków, zapachów i smaków, przez różne siły, aż po doświadczenia i emocje? W końcu dowiedzieć się, jak wygląda echo, grawitacja, czy melancholia? Byłoby świetnie, prawda?

Właśnie taki, magiczny sprzęt oferują czytelnikom autorzy „Niewidziątek”, prezentując dzieciom wizualizację tych wszystkich rzeczy, których nie możemy dostrzec, a których doświadczamy na co dzień. I tak, na kolejnych stronach książki, widzimy najróżniejsze, kolorowe stworki z oczami. Niektóre intuicyjne, inne bardziej zwariowane, takie do których odczytania trzeba uruchomić wyobraźnię. Przykładowo, według mojego przedszkolaka leśna aura przypomina uśmiechniętą, żółto-zieloną skarpetę, a przeczulenie kolczastego kartofla z nogami. Ja widzę je trochę inaczej i to właśnie w tej książce jest super, bo każde niewidziątko otwiera drogę do rozmowy i własnej interpretacji.

Podoba mi się też narrator, który zwraca się bezpośrednio do dzieci. Umiejętnie i z szacunkiem prowadzi je przez różne emocje i zachęca do uważności, spojrzenia w głąb siebie i własnych uczuć.

Tekst i ilustracje świetnie się dopełniają, z jednej strony kierując dzieci na omawiany temat, a z drugiej pozostawiając przestrzeń na ich własną wyobraźnię i zabawę.

Myślę, że ta książka super sprawdzi się zarówno w domu, jak i na różnego rodzaju kreatywnych, a nawet terapeutycznych zajęciach. Ma wszystko to, czego szukamy w literaturze dziecięcej, czyli pomysł, humor, inspirację do działania, serce i wyjątkowe, kolorowe ilustracje!

Wyobraźcie sobie, że możecie założyć niewidzialne, magiczne okulary, za pomocą których będziecie mogli dostrzec wszystko co nas otacza. Emocje i uczucia, od tych delikatnych do mocnych i trwałych, to co czujemy, widzimy, słyszymy i myślimy. To wszystko co delikatnie muska, niczym wietrzyk lub skrzydło motyla, lub zakotwicza się w nas głęboko. Każdy stan i nastrój, zarówno negatywny jak i pozytywny.

Z tą książka dzieci mogą zrozumieć, że wszystko to co jest w nas i co nas otacza można przedstawić w jakiś sposób oraz wyobrazić sobie to co niewidzialne. Czyli NIEWIDZIĄTKA. Tutaj dodatkowo przedstawione jest nietuzinkowo i niebanalnie. Bez zwykłych emotek, których dzieci i tak może jeszcze nie znają, a za pomocą uroczych i zabawnych stworków, które jak najlepiej starają się odzwierciedlić to czym są.

Książka jest częściowo aktywizująca, otwiera szerokie pole do rozmów, zachęca do przyglądania się temu, co w nas porusza, a przy tym jest zabawna i kreatywna. Nie bez powodu jest bestsellerem New York Timesa!

Pamiętam jak kiedyś mój synek rysował jak wyobraża sobie szczęście, smutek i miłość - niesamowicie było zobaczyć proces twórczy.

• Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Książki dla dzieci
  • Posiadam w domowej biblioteczce

Dodaj cytat z książki NIEWIDZIĄTKA. Przewodnik po emocjach i nie tylko