Fujkowa podróż. Paskudaśna nocowanka

Okładka książki Fujkowa podróż. Paskudaśna nocowanka Jelena Brezovec, Jelena Pervan
Okładka książki Fujkowa podróż. Paskudaśna nocowanka
Jelena BrezovecJelena Pervan Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Plamek i Brudek (tom 3) literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Plamek i Brudek (tom 3)
Mrljek i Prljek na smrdljivom putovanju
Zielona Sowa
2024-02-28
2024-02-28
32 min.
Marta Grabowska

Okładka książki Kakao szambao Jelena Brezovec, Jelena Pervan
Kakao szambao Jelena Brezovec, Je...

Okładka książki Czary w Kopytkowie Katarzyna Dowbor, Marcin Kozioł
Czary w Kopytk... Katarzyna Dowbor, M...
Okładka książki Felek i Tola. Gdzie jest lód? Thé Tjong-Khing, Sylvia Vanden Heede
Felek i Tola. ... Thé Tjong-Khing, Sy...
Okładka książki Pandki, które obiecały Rachel Bright, Jim Field
Pandki, które ... Rachel Bright, Jim ...

Dzisiaj zapraszam Was na wycieczkę do świata, w którym brud, fujki i smrodek są na porządku dziennym.
Seria o Plamku i Brudku to niezwykła opowieść o dwóch bakteriach, które mają bzika na punkcie brudu i chaosu. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru, trochę obrzydliwości i mnóstwo bakteryjnych perypetii.

Plamek i Brudek to sympatyczne, choć nieco złośliwe bakterie, które uwielbiają wszystko, co smrodliwe, paskudne, obślizgłe i brudne.
Autorzy kreują niezwykły świat, który w fascynujący sposób odzwierciedla konsekwencje zaniedbania higieny osobistej oraz porządku w otoczeniu. Poprzez humorystyczny styl narracji i sugestywne ilustracje stwarza przestrzeń do refleksji nad własnymi nawykami higienicznymi i dbałością o środowisko.

Ich przygody rozpoczynają się od zuchwałego eksplorowania niechlujnych włosów Rity, gdzie odnajdują całkiem przyjemny raj dla swoich niekonwencjonalnych upodobań. Następnie, w towarzystwie niezastąpionej babci Upaćkanki, zakładają obozowisko w najbrudniejszym pokoju świata, królestwie wszechobecnego chaosu i totalnego bałaganu, w którym mała Paulinka czuje się jak ryba w wodzie.

W tej opowieści, obok humorystycznych przygód, ukryte są też cenne lekcje. Plamek i Brudek uczą, że dbałość o higienę i porządek może być naprawdę ważna, zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla relacji z innymi. Kto chciałby przyjaźnić się z dzieckiem o najbardziej fujkowych włosach świata lub nocować w pokoju razem z Babcią Upaćkanką zażywająca relaksujących kąpieli w filiżance ze starym, smrodliwym mlekiem?

Ta książka to prawdziwa petarda humoru, która rozbawi do łez. Jeżeli nie straszne wam fujkowe tematy z nutką obrzydliwości ruszajcie w niezapomnianą podróż przez labirynt smrodków, chaosu i bakteryjnego humoru razem z Plamkiem i Brudkiem.

Plamek i Brudek to sympatyczne, choć nieco złośliwe bakterie,...

Jak wygląda u Was higienia dzieci? Czy bronią się one przed myciem lub robieniem porządków?

Niezmiernie ucieszyła mnie ta książka, bo z poczuciem humoru zabiera się za ważny temat, a mój syn śmieje się na głos w czasie czytania i zastanawia się, czy możliwe by bohaterowie historii mieszkali w naszym otoczeniu.

Plamek i Brudek to przyjaciele, którzy mają mnóstwo zainteresowań i zajęć w fujkowym i paskudaśnym świecie. Mają swoje ulubione smrodki, jedzenie i siedliska, które wiążą się z paskudztwami i ohydztwami. Poznajemy ich 2 przygody, które związane są z poszukiwaniami paskudnego miejsca.

W pierwszej opowiastce wpadają na głowę Rity i jej najbardziej fujkowe włosy na świecie. Ile maj ą tam rozrywki, obgryzania, zlizywania i żucia brudu…Razem z nimi obserwujemy nawyki dziewczynki i przesłanie, które niesie ta historia. Jej niechęcć do mycia włosów, wpływa na przyjaźń z Patrykiem, więc postanawia zmienić swoje nawyki, co powoduje, że Plamek i Brudek znikają na dobre.

W drugiej historii do akcji wkracza babcia Upaćkanka, kochająca swojego złośliwego wnuczka Brudka i jego przyjaciela Brudka. Tytułowi bohaterowie wspominają
czasy, gdy byli małymi bakteriami i mieszkali w pokoju Paulinki, był tak niechlujny, że w czasie nocowanki jej przyjaciele odkryli jak chaos fujkaos i przeróżne smrodki im przeszkadzają. To przeżycie sprawiło, że Paulinka doszła do mądrych wniosków.

Ta książeczka zrobiła mnie ogromne wrażenie. Wśród uroczej grafiki i zabawnego tekstu pojawiają się niezwykle cenne dla dziecka lekcje. Warto nadrobić poprzedni tom przygód tych wyjątkowych bakterii.

Serdecznie polecam!

Plamek i Brudek to przyjaciele, którzy mają mnóstwo...

Plamek i Brudek powracają! Te dwie złośliwe bakterie nie poddają się tak łatwo!

Po półrocznej przerwie znajdują kolejne fujkowe miejsca u nie dbających o porządek i czystość dzieci.

Tym razem zagoszczą w długo niemytych włosach Rity a także (w towarzystwie babci Upaćkanki) w mega brudaśnym pokoju małej Paulinki. Czy swoją natrętną obecnością nakłonią dziewczynki do zmiany zachowania?

"Fujkowa podróż" i "Paskudaśna nocowanka" to dwie historie, które znajdziecie w tej części. Jak zwykle pełne obrzydliwych wstawek, smrodków i fujków, o których maluchy tak uwielbiają czytać!

To opowieści, których celem jest zwrócenie uwagi na podstawowe zasady higieny oraz na konsekwencje ich zaniedbania.

Zabawna forma trafia do małych czytelników i faktycznie nakłania do większej dbałości o otoczenie i swoje ciało, a co za tym idzie również zdrowie.

Dzieci dowiedzą się także jak zaniedbaniem tych tematów mogą zrazić do siebie swoich rówieśników.

Obie książki o Plamku i Brudku można czytać niezależnie od siebie, jednak w tej nowszej mamy babcię Upaćkankę w świetnej formie, podczas gdy w poprzedniej była jedynie wspomnieniem, bowiem zginęła w syropie na kaszel.

Niewątpliwie jednak warto podsunąć dzieciom obie! Zwłaszcza jeśli problemy z myciem zębów, rąk, włosów czy sprzątaniem pokoju Wasze dzieci również dotyczą.

Plamek i Brudek powracają! Te dwie złośliwe bakterie nie poddają się tak łatwo!

Kolejne przygody dwóch okropnych bakterii, miłośników wszystkiego co brudaśne i fujkowe, bo im bardziej lepkie, upaćkane i paskudne tym lepiej dla Plamka i Brudka 🤢

Co tym razem stało się obiektem zainteresowania dwóch bakterii? Najpierw używali sobie na całego na włosach pewnej dziewczynki, która na wszelkie możliwe sposoby stronłai od ich mycia. Tam Plamek i Brudek mieli prawdziwy raj do hasania!

Potem z udziałem Babci Upaćkanki znaleźli nowy obiekt zainteresowania jakim był pokój Paulinki. Ta dziewczynka w ostatniej kolejności myślała o porządku, bądźmy szczerzy - w ogóle o tym nie myślała. W jej pokoju panował totalny chaos i nieporządek co stanowiło doskonałe warunki do paskudaśnej nocowanki.

W obu tych przypadkach udało się okiełznac i zmienić upodobania bohaterek, nie obyło się jednak bez przykrych doświadczeń.

O ile w pierwszej książce o dwóch bakteriach do zmiany zachowania dzieci dochodzi na wskutek problemów ze zdrowiem, tutaj główny wpływ na dzieci mają ich rówieśnicy, którzy dają im do zrozumienia, że ciężko przebywać w towarzystwie osób mających nie po drodze z higieną i porządkiem. Trochę bolesne i brutalne, niestety jednak prawdziwe🤷‍♀️. Dzieci potrafią być czasami bezwzględne, gdy wyrażają swoje opinie, raniąc po drodze uczucia innych.

Oczywiście idealnie byłoby wprowadzić zmiany w inny sposób, jednak autorka chciała chyba pokazać możliwe przykre konsekwencje, które jednocześnie okazały się skuteczne.

Dwie fujkowe bakterie to też humor i cały asortyment smrodkowych określeń, dlatego też książka bawi, starając się także dać dzieciom do myślenia, że czasami coś prostego może pomóc w pozbyciu się nieproszonych gości - nawet jeśli się ich polubi jak Plamka i Brudka 😁

• EmpikGo
  • Zagraniczne