Einsteinowie z Vista Point

Dwukropek
2024-01-10
2024-01-10
Magda Witkowska

To książka dla starszych dzieci i młodzieży. Wpadła mi w oko już jakiś czas temu więc tym bardziej ucieszyłam sie, kiedy wydawnictwo przysłało nam ją do recenzji ❤️📖

Pierwsza rzecz na jaką zwróciłam uwagę to piękne wydanie 😍 Uwielbiam książki w twardych oprawach, w dodatku z przemyślanymi, estetycznie wyglądającymi okładkami ☺️

Druga rzecz, która była dla mnie ważna to sama historia. Mamy tutaj tragiczny wypadek, przeprowadzkę, traumę, tajemnice wioski… Wszystko to, co sprawia, że chce się czytać i zagłębiać w fabułę ❤️📖

Ja jeszcze nie przeczytałam tej książki, bo szybko zajęła się nią Marta, także łapcie jej recenzję:

„Książka „ Einsteinowie z Vista Point” bardzo mi się podobała 🥳❤️📖 Szczególnie historia starej wieży i tajemnice z tym związane zrobiły na mnie duże wrażenie. Książka miała bardzo fajny przekaz. Czytało mi się ją niezwykle dobrze! Fabuła była genialna i wciągała mocno. Według mnie wydawnictwo mogłoby poprawić dwie rzeczy 🫣 Dodać więcej obrazków i na przykład zrobić drugą część, tylko już z bardziej rozwiniętą fabułą ☺️Polecam i pozdrawiam wydawnictwo ❤️”.

Taaak… Wiadomo, że wydawnictwo nie odpowiada za napisanie drugiej części 😉, ale pokazuje to, że książka jest warta uwagi ☺️🥳

Marta oceniła: 5/5

Druga rzecz, która była dla mnie ważna to...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Dziś chciałbym podzielić się z Wami moimi przemyśleniami na temat książki "Einsteinowie z Vista Point" Bena Gutersona. 📚 Choć na pierwszy rzut oka może się ona wydawać kolejną młodzieżówką traktującą o przygodach nastolatków i ich dorastaniu, to uwierzcie, że jest czymś o wiele głębszym. 😍 Zapraszam na recenzję❗️☺️

Po tragicznej śmierci swojej córki 😟 państwo Einsteinowie podejmują decyzję o przeprowadzce do małego, malowniczego miasteczka Vista Point. 🏘 Liczą na to, że tam cała ich rodzina łatwiej upora się z bólem i znajdzie nowy sposób na życie. Utratę Susan szczególnie mocno przeżywa jej brat Zack, który obwinia się za jej śmierć. 😖 Pewnego rodzaju odskocznię od dręczących go wyrzutów sumienia stanowi nowo poznana dziewczynka o imieniu Ann oraz ich wspólne rozwiązywanie sekretu kamiennej wieży i znalezionego w niej tajemniczego medalionu. 😯 Czy ta przygoda wystarczy, aby Zack pogodził się ze stratą siostry❓️

W swojej książce Guterson skupia się na relacjach i uczuciach, zabierając nas w emocjonalną podróż przepełnioną smutkiem, 😞 ale też dającą nadzieję. 😊 Autor porusza tutaj bardzo trudny temat, jakim jest śmierć dziecka. Sposób, w jaki przedstawia proces żałoby i odbudowę życia jest wyjątkowo urzekający. 😍 Przeprowadzka Einsteinów do nowego, fascynującego miejsca otwiera przed nimi wiele możliwości. Nowa przyjaźń Zacka, tajemnica opuszczonego budynku, stawianie czoła przeciwnościom losu - wszystko to tworzy barwną mozaikę wydarzeń. 🤩

"Einsteinowie z Vista Point" to piękna historia o sile przyjaźni i miłości, ❤️ o wsparciu, jakie daje rodzina, o nadziei oraz o sposobach radzenia sobie z żałobą po stracie bliskiej osoby. To książka pokazująca, że każdy koniec jest też początkiem czegoś nowego. 👍 Może nie wciągnie Was od pierwszej strony wartką akcją, ale na pewno pozostanie z Wami na dłużej dzięki głębokim emocjom, autentyczności i pięknemu przesłaniu. Gorąco polecam❗️☺️

Po tragicznej śmierci swojej córki 😟 państwo Einsteinowie...

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Okładka książki "Einsteinowie z Vista Point"
przyciąga wzrok, obiecuje przygodę i tajemnicę.

Gwiezdna noc, młodzi ludzie z latarkami,
kusząca poświata wokół dziwnego przedmiotu.
Czy to pojazd kosmiczny, czy jakaś budowla?

Tymczasem blurb na tylnej okładce zdradza:
"Kiedy młodsza siostra Zacka ginie w tragicznym wypadku, jego rodzina
przeprowadza się do małego miasteczka, aby spróbować poradzić sobie z bólem.
Jedenastoletni Zack obwinia się o śmierć siostry i stara się znaleźć pocieszenie
w nowym miejscu. A malownicze Vista Point wydaje się do tego idealne.
Chłopca szczególnie interesuje tajemnicza kamienna wieża (...)".

Jest więc i młody człowiek, i tajemnica.
Ale ta powieść jest przede wszystkim o uczuciach!
O smutku i poczuciu winy, tęsknocie i wyobcowaniu,

Ben Guterson opowiada o otoczeniu, ludziach, przyrodzie.
Książka zawiera dużo opisów, dlatego akcja jest powolna.
Przyspiesza nieco dopiero w drugiej połowie.

Autor nie skupia się na poszczególnych bohaterach,
chociaż widzimy ich wzajemną więź i wsparcie.

Wydaje się, że Zack przeżywa śmierć siostry najbardziej z rodziny.
Całymi dniami siedzi w pokoju i czyta książki. Nic go nie cieszy.
Jego uwagę od smutku odciąga nowo poznana dziewczynka,
z którą poznaje las i tajemniczą kamienną budowlę.
Dość długo chłopiec nie mówi o tym rodzinie.

Powieść nie daje odpowiedzi na pytania o sens śmierci czy życia.
Nie podaje sposobów radzenia sobie ze stratą, bólem, poczuciem winy.
Delikatnie dotyka religii, a raczej religijnych rytuałów.
Być może niektórzy czytelnicy odniosą wrażenie,
że do spokoju duszy potrzebne są zaklęcia.

Książka budzi we mnie ambiwalentne uczucia.
Ale ja nie należę do adresatów: dzieci w wieku 9 - 12 lat.

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Okładka książki "Einsteinowie z Vista Point"
przyciąga wzrok, obiecuje przygodę i tajemnicę.

Gwiezdna noc, młodzi ludzie z latarkami,
kusząca poświata wokół dziwnego przedmiotu.
Czy to pojazd kosmiczny, czy jakaś budowla?

Tymczasem blurb na...

Einsteinowe z Vista Point Ben Guterson to niezwykle wzruszająca powieść dla dzieci 9+. Napawa nadzieją, rozwija wyobraźnię oraz ciekawość do świata. Książka pełna tajemnic, wzruszeń, a przede wszystkim wartości, które są przekazywane pod płaszczykiem niesamowitej przygody. Einsteinowe z Vista Point jest pierwszym patronatem medialnym Z kotem czytane w tym roku.
„Może jeśli wyremontujemy wieżę – wypalił Zack – i wypowiemy zaklęcie, to wszystko będzie dobrze. Wszystko. Może będzie jak kiedyś…”.
Światła nad rzeką.
Rodzina Gutersonów mierzy się ze stratą najmłodszej latorośli. Przeprowadzają się do Vista Point, aby razem przeżyć żałobę i spróbować odnaleźć się w zupełnie innej, pustej bez dziewczynki, rzeczywistości. Vista Point to także ich zwrotny punkt. Postanawiają otworzyć pensjonat, aby stworzyć ciepłe miejsce dla przyjezdnych i mieszkańców okolicy. Tuż obok budynku znajduje się pewna tajemnicza, kamienna wieża, a w jej wnętrzu Zack znajduje medalion z zagadkową inskrypcją. Nowa znajoma, Ann, pomaga mu w rozwikłaniu sekretu przedmiotu. I co gorsza, że przypomina mu zmarłą siostrę… Jednak jak to w życiu bywa, w życiu Gutersonów pojawia się kłoda rzucona pod nogi. Nie dość, że każdy dzień bez najmłodszej latorośli jest ciężki, to jeszcze przyjdzie im się zmierzyć z poważnym problemem, który może przekreślić wszystkie ich szanse na spełnienie się marzeń.
Kamienna wieża i tajemnica.
„Dobrze nam wszystkim zrobi, jeśli zaczniemy od nowa”.
Historie poznajemy z perspektywy Zacka, który był bardzo zżyty z młodszą siostrą. Dla niego ten nowy początek oraz przeprowadzka do Vista Point są niebywale trudne. Trudno mu pogodzić sobie z rzeczywistością bez siostry, choć ma olbrzymie wsparcie rodziny. Gutersonowie to przykład niesamowitej więzi. Pokazują, jak ważne są: bliskość, rozmowa, wspólny i wartościowy czas, rozwijanie pasji, radzenie sobie ze smutkiem i stratą.
„– Co najbardziej lubię jeść? – powtórzył. – Chyba tort czekoladowy.
Mama zawsze mi taki piecze na urodziny, a tata twierdzi, że ten tort przynosi szczęście. Ale ja przypuszczam, że on zmyśla…”
Zack jest jedenastoletnim chłopcem, który bardzo się zmienia na kartach powieści. Widzimy, jak przyjaźń i wsparcie rodziny dodaje mu skrzydeł. Każda rozmowa, modlitwa, wspominanie siostry pomaga im pogodzić się ze stratą. Choć chłopiec nieustająco wierzy, że gdy tylko wróci w miejsce tragicznego wypadku, jeszcze raz będzie mógł ją zobaczyć.
To magiczna, rodzinna powieść, w której tli się realizm magiczny. Otula czytelnika ciepłem, ale nie brakuje też oceanu wzruszeń. Wielokrotnie chciałam przytulić do siebie Zacka, szepcząc, że już wszystko będzie dobrze, że nie może zapominać o nadziei.
„Dotychczas lato kojarzyło mu się zawsze z obietnicą nowych wrażeń, ale w tym roku spodziewał się dalszego ciągu szarych dni, które ciągnęły się od miesięcy. I dopiero to popołudnie dało mu cień nadziei.”
Einsteinowie z Vista Point chwytają za serce, wzruszają i zostawiają z myślą, że prędko chcecie się przytulić do kogoś bliskiego, bo ta miłość i wsparcie dodają nam skrzydeł.

Tulę więc i Was, życząc samych książkowych uniesień, bo te książkę powinniście przeczytać sami i podsunąć ją swoim dzieciom.

„Może jeśli...

Tonący w mrocznej aurze, przepełniony tajemnicami i skrywający wiele zagadek Hotel Winterhouse był moją pierwszą Dwukropkową miłością. Z entuzjazmem i sporymi oczekiwaniami sięgałam więc po nowość od Bena Gutersona „Einsteinowie z Vista Point”. Czy nowi bohaterowie i ich losy okazały się również wyjątkową czytelniczą przygodą…

Einsteinowie poszukujący spokoju i ukojenia po nagłej śmierci najmłodszej córki i siostry przeprowadzają się w urokliwe okolice Vista Point, w którym pod osłoną gęstych lasów, u stóp gór i krystalicznych jeziorek powoli układają swoje nowe życie. Zack większość czasu spędza samotnie w swoim pokoju zaczytując się w ulubionej powieści. Gdy pewnego dnia dostrzega w okolicach sąsiadującej z ich działką wieży dziewczynkę podobną do swej zmarłej siostry, nawet nie przypuszcza, że to spotkanie odmieni życie nie tylko jego i jego rodziny, ale również opryskliwego sąsiada i wszystkich mieszkańców miejscowości.

Autor przeplata w tej opowieści losy rodziny z historią i metafizyką, tworząc przy tym tak zgrabne połączenie, że nie sposób się oderwać od lektury. Pomiędzy tajemnice i zagadki z przeszłości wplata emocje bohaterów podszyte żalem za utraconą siostrą i córką. Głównym bohaterem czyni Zacka – chłopca wycofanego i zamkniętego w sobie. I choć wybór ten wydaje się zaskakujący, to w efekcie sprawia, że cała opowieść nabiera nieco innego wymiaru, a towarzyszące jej emocje stają się wyrazistsze.

Sama intryga i zagadka, a także ukryty w wieży szyfr nie są zbyt skomplikowane. Pod tym względem powieść z pewnością nie dorównuje serii Winterhouse, lecz trzeba mieć na uwadze, że „Einsteinowie…” to zupełnie inna powieść. Utrzymana w innym klimacie, skupiona bardziej na emocjach niż zagadkach, więc nie należy oczekiwać po niej powtórzenia schematów z Winterhouse’a. Jest zupełnie inna, ale również dobra. Zapewnia przyjemne czytelnicze doznania i sporo satysfakcji. Mimo że rozwikłanie zagadki nie było dla mnie zaskoczeniem od co najmniej połowy książki, to jednak jej finał i tak zrobił na mnie pozytywne wrażenie.

Zdecydowanie polecam.

Einsteinowie poszukujący spokoju i ukojenia...

Zack wraz z rodzicami i trójką starszego rodzeństwa, po śmierci młodszej siostry, przeprowadza się do Vista Point. Chłopiec nie potrafi poradzić sobie z bólem po stracie Susan, obwinia się za jej wypadek. W nowym miejscu poznaje dziewczynkę, podobną do jego siostry, która pokazuje mu magiczne miejsca, jak np wnętrze wieży i tajemniczy medalion z zagadkowa inskrypcją. Większość mieszkańców jest pozytywnie nastawiona do rodziny Einsteinów, po za starszym mężczyzną, który zdaje się pałać do nich wręcz nienawiścią.

Kim jest nowo poznana dziewczynka, jakie sekrety skrywa? Dlaczego nieznany mężczyzna aż tak nienawidzi rodziny Einsteinów? Czy Zack upora się w końcu z strata siostry i poczuciem winy?

Uwielbiam takie książki dla dzieci, chodź może właściwie wcale nie dla dzieci, a dla każdego wrażliwego czytelnika. Ból po stracie ukochanej osoby jest w tej historii wyczuwalny prawie na każdej stronie, emocje wydają się wręcz namacalne. Na szczęście po za trudnymi emocjami mamy też przygodę, zagadki i tajemnice do odkrycia, a każdy z bohaterów jest naprawdę wyjątkowy, ma swoje pasje i niepowtarzalny charakter. Nie mogłam się wprost oderwać od tej książki, a mimo iz podejrzewałam jakie będzie zakończenie, to chwyciło mnie ono za serce i czuję że długo nie zapomnę tej historii

Jak radzisz sobie z bólem, zarówno fizycznym, jak i tym emocjonalnym po stracie bliskiej osoby? Nikt nie powinien nam mówić, jak mamy sobie radzić, ponieważ każdy doświadcza bólu na swój sposób! Strata kogoś z rodziny jest nieopisana i trudna do zaakceptowania. Dajmy sobie czas, aby uporządkować nasze myśli i uczucia. Wiedziałam, o czym jest książka, ale to, co znalazłam w środku, było piękne. Autor w fantastyczny sposób przedstawia, jak bohaterowie radzą sobie z żałobą po stracie siostry, córki. Każdy ma inny sposób radzenia sobie z żałobą, ale to nie oznacza, że ból jest większy lub mniejszy. Nie martwcie się, to nie spoiler, ponieważ dowiadujemy się o tym od samego początku. Książka przekazuje pewne przesłanie, do którego można wracać wielokrotnie.

Rodzina Einsteinów to rodzina, która odbudowuje swoje życie w nowym miejscu, co za tym idzie? Tego dowiecie się już sami czytając tę książkę. Cała historia jest dla mnie magiczna i dowodzi, że w rodzinie jest wielka siła. Bez względu na to, jak długo minie od przeczytania, znajdziemy w niej zrozumienie i pomoc w radzeniu sobie z naszymi własnymi bólami i zmartwieniami. Dodajmy do tego tajemniczą kamienną wieżę, w której skrywa się pewna tajemnica, oraz ten medalion z inskrypcją?! Może to wydawać się niespójne, ale zakończenie książki przynosi ulgę nie tylko członkom rodziny, ale także czytelnikowi. Muszę przyznać, że na początku irytowała mnie bohaterka, Ann, dziewczynka mieszkająca w okolicy. Z każdym rozdziałem chciałam dowiedzieć się, kim jest i co się z nią dzieje? Koniec końców historia warta była każdej zarwanej nocy.

Polecam zapoznać się z opisem książki, bo może to do was powinna trafić ta fantastyczna historia rodziny Einsteinów z Vista Point. Trzymam kciuki, żeby powstał audiobook, ponieważ wiem, że wiele osób, zwłaszcza młodsze pokolenie, mogłoby go słuchać w podróży, przed snem lub w trudnych momentach, aby lepiej zrozumieć okres żałoby i inne trudności.

🌌🌠

Rodzina Einsteinów przeprowadza się do Vista Point, gdzie razem podejmują próbę ułożenia sobie życia na nowo po tragicznej śmierci Susan - ukochanej siostry i córki. Jedenastoletni Zack żyje z poczuciem winy w związku ze śmiercią siostry i zamyka się w sobie. Pewnego dnia poznaje Ann, dziewczynkę mieszkającą w pobliżu, i wspólnie zaczynają odkrywać okolicę. Ich szczególną uwagę przyciąga zagadkowa inskrypcja umieszczona w opuszczonej wieży. Im więcej jednak czasu spędzają razem, tym bardziej zachowanie Ann wydaje się Zackowi niepokojące.

🏞️🧭

To było świetne!

Autor po raz kolejny udowodnił, że potrafi tworzyć historie, które wciągają od pierwszej strony. Tym razem dodatkowo skupił się o wiele bardziej na warstwie emocjonalnej i relacjach rodzinnych.

Zachwyciło mnie to, z jak barwnymi postaciami miałam tu do czynienia. Każdy z Einsteinów był wyjątkowy na swój sposób, zwłaszcza dzieci. Z wielką przyjemnością obserwowałam, jak wspólnie spędzały czas.

Ta historia miała w sobie coś tajemniczego, magicznego i nieuchwytnego, co chwyciło mnie za serce. Choć zakończenie nie spełniło moich oczekiwań w stu procentach, jestem bardzo zadowolona, że sięgnęłam po tę powieść.

Jeśli lubicie klimatyczne historie o lokalnych tajemnicach i z ciekawymi bohaterami - już wiecie, co czytać w styczniu ✨

🏡🛕

🌌🌠

Fani poprzednich książek autora powinni zdać sobie sprawę, że ta powieść jest zupełnie inna. Nie ma tu inteligentnych zagadek i łamigłówek, a więcej skupienia na emocjach i relacjach. Sama opowieść jest też mniej złożona i pewne jej aspekty możemy przewidzieć. Ale to nie o podjęcie rywalizacji z czytelnikiem tu chodzi, nie o zwodzenie, a o poprowadzenie przez historię o wszystkich uczuciach i myślach, które odbierają nam radość i nie pozwalają iść do przodu.

Autor podejmuje trudny temat żałoby z wyczuciem i delikatnością, tym bardziej że dotyczy on śmierci dziecka i żałoby przeżywanej przez całą rodzinę. W centrum historii pozostaje jednak Zack, któremu z pewnych względów (odkryjecie to w czasie lektury) najtrudniej pogodzić się z odejściem siostry. Einsteinowie to duża, sympatyczna rodzina (łatwo ich polubić),która próbuje poukładać swoje życie na nowo, nie tyle może wypełnić pustkę po zmarłej dziewczynce, co nauczyć się funkcjonować mimo niej. Stąd zmiana miejsca zamieszkania i odkrywanie nowej fascynującej okolicy.

Zack jednak nie potrafi wyjść poza poczucie żalu i poza wyrzuty sumienia, przez co oddala się od wszystkich, mimo że tak rozpaczliwie ich potrzebuje. Nawiązanie nowej znajomości może stać się jego szansą na uzdrowienie, ale do pokonania będzie niejedna przeszkoda.

Ważną częścią tej opowieści o rodzinie i przeżywania żałoby jest też odkrywanie niesamowitego miejsca, w którym zamieszkała rodzina, walka z przeciwnościami losu i tajemnica, z jaką wiąże się pewien opuszczony budynek w pobliżu domu. To największa zagadka do rozwiązania, a wiążąca się z nią historia jest na swój sposób poruszająca.

Powieść Gutersona ma w sobie radość i smutek, sielskość i dramatyzm i ten urzekający pierwiastek tajemniczości, który pozwala odrobinę wykroczyć poza znany nam świat. Pozostaje jednak prawdziwy w warstwie emocjonalnej i w kwestiach związanych z relacjami. Jedyne, czego mi zabrakło, to większej obecności pozostałych Einsteinów, którzy niestety stanowią jedynie tło i dodatek do Zacka i choć mają zindywidualizowane zainteresowania i współdziałają jako rodzina, są jednak odrobinę zbyt powierzchownie nakreśleni. Jednak to tylko drobny mankament całej powieści.

Są takie historie, które porywają wartką akcją i wciągają w zawiłą fabułę. I takie, które tworzą piękną przestrzeń do przeżywania emocji. Einsteinowie z Vista Point to niezapomniana podróż przez żałobę i poczucie winy ku pełnemu ciepła uzdrowieniu. Osadzona w ciekawym miejscu, kusząca tajemniczą wieżą i zagadkowym szyfrem opowieść o nowym początku, który nigdy nie jest prosty, przyjaźni, wsparciu, wspólnocie i rodzinnej miłości. O tym, że nigdy do końca nie tracimy tych, których kochamy. Poruszająca, nieco melancholijna i momentami smutna historia, która daje też nadzieję. To wartościowa, uniwersalna powieść obyczajowa doprawiona szczyptą realizmu magicznego. Jest jak kojący opatrunek na złamane serce.

• Dla Dzieci
  • Dla młodzieży